Google Sıralama Kriterlerinde Site Seviye Faktörleri | Kogo Society Forum

Google Sıralama Kriterlerinde Site Seviye Faktörleri

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Google Sıralama Kriterlerinde Site Seviye Faktörleri

Google Sıralama Kriterlerinde Site Seviye Faktörleri


1 – Emsalsiz – Özgün İçerikler: Eğer masaya yeni bir şey getirmiyorsanız, google sizin o masaya oturmanıza asla izin vermeyecektir.

2 – İletişim Sayfası: Google’ın dikkat edeceği diğer bir nokta ise, bir ziyaretçiniz sizinle iletişime geçmek istediğinde, bunu ne kadar kolay gerçekleştirdiği olacaktır.
Dip Not: Eğer Whois kaydındaki iletişim bilgileriniz ile, iletişim sayfanızdaki iletişim bilgileri tutuyor ise, bu sitenizin google sıralaması için + puan almasını sağlayacaktır.

3 – Domain Güvenilirliği: Google bir sitenin güvenilirliğini, kendisin hali hazırda güvenilir olarak nitelendirdiği kaç siteden link aldığı ile ölçer. Google arama sonuçlarında güvendiği sitelere her zaman öncelik tanır.

4 – İçerik Üretimi: Bir sitede düzenli içerik üretilip, üretilmediği o sitenin tüm içeriklerinin sıralamasını etkileyen bir google sıralama kriteridir.

5 – Sayfa Sayısı: Google bir sitedeki sayfa sayısını, büyük ve küçük siteleri birbirinden ayırt edici bir kriter olarak değerlendirir. Fakat bu kriterin genel değerlendirme içerisindeki yeri oldukça küçük bir paya sahiptir.

6 – Site Haritası: Site haritasının olması, google’ın sitenizi daha kolay ve hızlı bir biçimde indexlemesine olanak sağlar.

7 – Site Açık Kalma Süresi (Uptime): Sitenizin bakım çalışmaları nedeni ile veya server hatalarından dolayı sıklıkla kapanması, google sıralamanıza olumsuz etki edecektir. Bu sebeple, barındırma hizmeti için en iyi hosting firmaları ile çalışmanız büyük önem arz ediyor.

8 – Server Lokasyonu: Sitenizin server lokasyonu, farklı coğrafi bölgelerde sitenizin google sıralamasına etki edebilir. Bu sebeple, eğer hedef kitleniz Avrupa ise, kesinlikle Avrupa’da hizmet veren bir yabancı hosting firması ile çalışmalısınız.

9 – SSL Sertifikası: SSL sertifikasına sahip e-ticaret sitelerinin google’da üst sıralarda yer aldığı google tarafından resmi olarak açıklanmış bir değerlendirmedir.

10 – Gizlilik Politikası: Google gizlilik politikasını işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın göstergesi olarak kabul eder. Bu sebeple de bir sitenin gizlilik politikası sayfasının olup, olmadığı önemli bir google sıralama kriteridir.

11 – Kopya Meta Açıklaması: Birden çok yazınız için tek bir meta açıklaması kullanırsanız, bu google tarafından çalıntı içerik olarak algılanıp, sıralamanızın düşürülmesine sebep olacaktır.

12 – Navigasyon / Breadcrumb : Site içerisinde görsel ve işlevsel olarak navigasyon kullanmak, kullanıcıların tam olarak site içerisinde nerede oldukları hakkında fikir edinmelerini sağlayacaktır. Sitenizi kullanıcı dostu yapmak, google sıralamanız da her zaman için size + puan kazandıracaktır.

13 – Mobil Uyumluluğu: Sitenizin aynı zamanda mobil uyumlu olması, responsive bir kodlama sahip olması, google sıralama kriterleri arasında olmazsa olmaz faktörlerden bir tanesidir. Ki zaten bir çok popüler wordpress teması mobil uyumlu olduğu için wordpress kullanıcıları daha en başta bir adım önde başlamış oluyor.

14 – Youtube: İçeriklerini sadece yazılı değil, video şeklinde de hazırladığınız zaman, youtube üzerinden gösterime sunmaya özen gösterin. Google’ın sahip olduğu youtube’a sıralamalarda öncelik tanıyor.

15 – Site Kullanılabilirliği: Google bir sitenin kullanıcı deneyimini sıralama kriteri olarak değerlendirir. Yani eğer bir sitenin kullanımı ve navigasyonu zor, hemen çıkma oranı yüksek, ortalama oturum süresi düşük ise, bu sitenin google sıralamasında üst sıralarda yer alması oldukça zordur.

16 – Search Console ve Google Analytics’in Kullanımı: Bu iki aracı kullanarak Google’a direkt olarak siteniz hakkında detaylı istatistik sağlamış oluyorsunuz. Bu yüzden bu iki aracı kullanmak, google sıralamanıza pozitif yönde etki edecektir.

17 – Site İtibarı: Şikayet var gibi kullanıcı deneyiminin direkt olarak aktarıldığı sitelerde kötü bir izlenim yaratmak google’ın gözünde sitenizin itibarını sarsacaktır.
 

Benzer konular


Geri
Üst