Google Sıralama Kriterlerinde Domain Faktörleri | Kogo Society Forum

Google Sıralama Kriterlerinde Domain Faktörleri

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
623
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Google Sıralama Kriterlerinde Domain Faktörleri

Google Sıralama Kriterlerinde Domain Faktörleri


Google bir içeriğin arama sonuçlarındaki yerini belirlemek için o içeriği 200’ün üzerinde kriter çerçevesinde inceler. Peki nedir bu google sıralama kriterleri ? Google bir içeriğin sıralamasını belirlerken en çok hangi kriterlere dikkat eder ?

Domain Faktörleri

1 – Domain Yaşı: Domain yaşınız artıkça, google gözündeki itibarınız da doğru orantılı olarak artacaktır.
Ancak, 6 aylık ve 1 yıllık iki domain arasındaki fark, Matt Cutts tarafından yok denecek kadar az olarak ifadelenmiştir.

2 – Anahar Kelimenin Domainde Yer Alması: Eskisi kadar olmasa da, anahtar kelimenizin domain isminizde yer alması, google’ın sıralama kriterleri arasında hala oldukça önemli bir yere sahip.

Örnek: Bir kuaför dükkanının web site domain adresinin xxxkuafor.com olması gibi. Yani sitenin hangi konuyla / işle alakalı olduğunun domain adresinden anlaşılması.

3 – Anahtar Kelimenin Domain’in İlk Kelimesi Olması: Google’ın anahtar kelimeye domain adresinde yer vermekten daha önemli gördüğü kriter ise, kullandığınız anahtar kelimeyi domain adresinin en başında kullanmak.

4 – Domain Tescil Süresi: 1 yıllık satın alınmış domain adreslerinin çoğunun 1 yıl sonunda tescil sürelerinin uzatılmaması durumundan dolayı, google sadece 1 yıllığına tescil edilmiş domain adreslerine edindiği tecrübe ve istatistikler doğrultusunda büyük olasılıkla yenilenmeyecek düşüncesiyle bakıp, güven duymuyor.
Bu sebeple, domain adreslerinizi satın alırken en az 3 – 5 yıllığına satın almanız, sitenizin google sıralamalarında üst sıralarda yer almasının lehinde bir etken olacaktır.

5 – Anahtar Kelimenin Alt Domain’de Kullanılması: Anahtar kelimenin alt domain adında yer alması, o anahar kelime için yapılan aramalarda alt domain adresinizin üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

6 – Domain Geçmişi: Domain isim sahibinin el değiştirmesi, hem domaine yönlenen linkleri olumsuz etkileyebilir, hemde google’ın sitenin geçmişini sıfırlamasına sebep olabilir. Sıfırlama dan kasıt, sitenin google gözündeki yeri – konumunun sıfırlanması.

7 – Tamamıyla Eşleşen Domain: Tam eşleşmeden kasıt, domain isminin anahtar kelimeyle tam tamına uyuşması. Örnek: Google arama çubuğuna “alan adı sorgulama” yazan birisinin karşısına sonuçlarda alanadisorgulama.com‘un çıkması gibi.

Eğer siteniz kaliteliyse, tam eşleşen bir domain adresi kullanmanız google’da ki sıralamanız açısından size avantaj sağlayacaktır.
Eğer kalitesi düşük, tam eşleşen domain adresini sırf bu avantajı kullanmak için kullanıyor, Yani boş içerik üretip sadece üzerine makyaj yapmaya çalışıyorsanız, aksine bu durum avantajdan daha ziyade dezavantaja dönüşecektir.

8 – Kamuya Açık Olan Yada Gizli Olan Domain Sahibi: Whois kaydının gizlenmesi, yani domain sahibinin isminin ve iletişim bilgilerinin kamuya açık olmaması; Google tarafından saklanacak bir şey varmış gibi algılanıp, sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir.

9 – Ceza Almış Domain Sahibi: Daha önceden google tarafından spam kullanıcısı olarak fişlenmiş birisinin satın aldığı domain adresi de google gözünde aynı muameleyi görür.

10 – Ülke Uzantısı: Eğer domain adresiniz Türkiye uzantısı olan tr ile bitiyor ise, xyz.com.tr bu durum ülke içerisindeki sıralamanıza olumlu katkı sağlayacaktır.
 

Benzer konular

Geri
Üst