Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı | Kogo Society Forum

Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı

Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı


Başarılı bir web tasarımın en önemli unsurlarından biri; sektöre ve içeriğe uygun doğru renk kombinasyonlarının kullanılmasıdır. Web tasarımında renk kullanımı, ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve mesajı doğru bir biçimde iletmek için önemlidir. Bir ziyaretçi sitenize geldiği zaman, 3 ile 7 saniye civarında sitenin görselliğine yoğunlaşır ve kendini rahat hissetmesi halinde sayfanızda gezinmeye başlar.

Renkler genellikle kişinin duyguları ile ilişkidir, fiziksel ya da zihinsel durumunuzu etkileyebilir. E-ticaret ile ilgilenen sitelerde müşteri her zaman ürün ile doğrudan ilişki kurarken rengi kullanır. Yani %75 oran ile renk sayesinde marka ile bir bağ kurar. Bu bağ sayesinde kullanıcılarda oluşan algısal durumlara göre satın alma eylemi gerçekleşmiş olur.

Örneğin; birçok yemek firması kırmızının iştah açıp açlık uyandırdığını düşünür ya da birçok e-ticaret sitesinde satın al butonları kırmızı ya da turuncudur. Bunun nedeni ise turuncunun insanda zenginlik hissi uyandırması ve satın alma dürtüsünü tetiklemesinden kaynaklanır.

Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı


Ünlü renk psikologu Jill Morton başarılı bir renk tasarımı için dört altın kuralı şu şekilde belirtiyor.
  1. İki veya üç renk kullanın
  2. Aynı aileden renkleri bir arada kullanın
  3. Renk zıtlıklarını Deneyin
  4. Okunurluk için doğru kontrastı yakalayın
Web site tasarımınızda işe koyulduğunuzda, firmanızın logosu var ise ana renkler olarak bunları seçmelisiniz. Daha sonra, web sitenizin hitap edeceği sektöre göre, bu renklere uyacak diğer yan renkleri belirlemeniz uygun olacaktır. En fazla 4 adet renk seçimi kullanmayı prensip haline getirmenizi öneririm.

Örneğin HTML5 logomuz için turuncu renge ek olarak şu renkleri kullanabiliriz.

Önemli noktaları vurgulamak, bir his uyandırmak veya görsel ilgi oluşturmak için zıtlıklar kullanabilirsiniz. Bu dikkat dağınıklığına, göz yorgunluğuna sebep olmayacaktır. Örneğin aşağıda vurgu için renk kullanımına örnek sağlanmıştır.

Menülerimizde, resim arka planlarımızda ve birçok yerde zıt renk kullanımını sağlayabiliriz. Kullanıcılarımızın web sitemizi kullanırken aradığı menüyü rahatlıkla bulması için zıt renklerden kullanabiliriz. Örneğin ekleme butonunun rengi farklı ve uyumlu bir renk olduğunda rahat görme imkanı sunmaktadır.

Web Site Tasarımında Doğru Renk Kullanımı


Tasarımlarınız da renk kullanımlarınıza anlam katmak için renklerin dilini öğrenmeniz yararlı olacaktır. Bazı renklerin dünya genelinde kabul görmüş özellikleri şu şekildedir;

Mavi : Sağlamlığı, uyumu, barışı, sükuneti, sakinliği, birliği, güveni ve inancı temsil eder.

Siyah : Gücü, kültürü, resmiyeti, zarafeti, zenginliği, gizemi, korkuyu, kötülüğü temsil eder.

Yeşil : Tabiatı, sağlığı, yeniliği, gençliği, enerjiyi , bereketi, cömertliği, kıskançlığı temsil eder.

Sarı : Neşeyi, mutluluğu, iyimserliği, idealistliği, hayal gücünü, umudu, güneş ışığını temsil eder.

Turuncu : Enerjiyi, dengeyi, sıcaklığı, hevesi, coşkunluğu, gösterişi temsil eder.
 

Benzer konular


Geri
Üst