Web Tasarım Nedir? Tasarım Unsurları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Web Tasarım Nedir? Tasarım Unsurları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Web Tasarım Nedir? Tasarım Unsurları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web Tasarım Nedir? Tasarım Unsurları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Web tasarım, kişi veya kurumların dijital anlamda kimliğini yansıtan web site çalışmasıdır. Bu çalışmayla hedeflenen ana nokta web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasıdır.

Web tasarım çalışması ise, web sitesinin arama motorlarında daha özgün bir şekilde yer almasını sağlar. HTML dilinde yapılan bu çalışma, işinde uzman olan kişilerce yapılmaktadır. Web tasarım çalışmasını yapan bu kişiler, web tasarımcısı ya da webmaster olarak bilinirler. Kaliteli bir şekilde yapılan bu çalışma sayesinde, hedeflenen kitleye çok daha kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bunun yanında kullanıcı dostu olarak tasarımı yapılan bir web sitesi, ziyaretçi kitlesine çok daha uygun bir şekilde hitap edecektir.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web sitesinde yapılan bir web tasarımı çalışmasında, kaliteyi belirleyen bazı unsurlar vardır. İlk olarak görsellik açısından dikkat çeken bu unsurlar, güvenlik, özgünlük ve içerik açısından da son derece önemlidir.

Grafik tasarım, CSS kodlama, HTML, projelendirme, CMS entegrasyonu ve test işleminden sonra web tasarım çalışmaları tamamlanmaktadır. Peki bu web tasarım çalışmalarının temel süreçleri nelerdir?

Renk: Web tasarım işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında renk geliyor. Renk tasarımı genellikle web sitesi sahibinin istekleri doğrultusunda yapılsa da kullanıcıya hitap edecek bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle kişisel istekler yerine profesyonel bir biçimde yapılan renk tasarımı daha değerli olacaktır.

Düzen: Bir web sitesi için en önemli noktalardan biri düzendir. Düzeni olmayan bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkması mümkün olmamaktadır. Gözü yormayacak biçimde tasarlanan grafik ve metinler web sitesinde düzeni oluşturan unsurların başında yer alır. Web sitesinde yapılan düzen çalışması, ziyaretçilerin sitede daha uzun bir süre kalmasında etkilidir.

Font: Web site tasarım konusunda genellikle pek önemsenmeyen konuların başında yazı tipleri gelir. Oysa kullanıcıları web sitesine çeken en önemli unsurların başında yazı tipinin, diğer tasarımlarla uyumlu olması gelir. Bu nedenle web tasarımında profesyonel bir biçimde yapılması gereken çalışmalardan biri font çalışmasıdır.

İçerik: Web tasarım çalışmasının en son bölümü içerik çalışmalarıdır. İçerik çalışmasının seo uyumlu olması, bilgilendirici bir yapıya sahip olması olmazsa olmazlardan sayılır. Bu açıdan metinlerin dikkat çekici olması, kullanıcıların ilgisini daha fazla çekerken, seo uyumlu olması da arama motorlarında üst sıralara çıkmasına neden olur.

Profesyonel Web Tasarım Çalışması Nedir?

Profesyonel Web Tasarım Çalışması Nedir?


Daha önceden değindiğimiz gibi web siteleri kişi veya kurumların dijital ortamda kimliği niteliğindedir. Bu açıdan düşünüldüğünde dijital medyada hak ettikleri yere gelmek isteyenler, profesyonel anlamda web sitelerini tasarlamayı tercih etmektedirler. İşin uzmanları tarafından yapılan bu tasarım çalışmaları, internet ortamında yer alan işletmeleri benzersiz ve güvenilir göstermektedir.

Ayrıca dijital medyanın her geçen gün daha çok büyümesi, web sitelerinin sayısını tahmin edilemeyecek düzeylere çıkarmıştır. Bu milyonlarca web sitelerinin arasında üst sıralara çıkabilmek adına web sitesinin tüm tasarım aşamaları dikkatle yapılmalıdır. Bu şekilde web sitesi sadece ulusal değil, uluslararası anlamda oldukça tanınır hale gelebilir.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Yapılan tüm profesyonel çalışmada olduğu gibi web tasarım çalışmasında da hedef oldukça önemlidir. Web sitesinin amacı neyse, ona göre tasarımının yapılmış olması, kullanıcı dostu bir yapıda olması oldukça önemlidir.

Tüm bunlarla birlikte web sitesinin tasarımında atlatılmaması gereken konuların başında mobil uyumluluktur. Bu açıdan tüm gerekli adımları yerine getirilen çalışmayla, web sitesi arama motorlarında en üst sıraya çıkacaktır.
 
Üst