Safari Sahte Web Site Uyarılarını Kapatma | Kogo Society Forum

Safari Sahte Web Site Uyarılarını Kapatma

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
641
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Safari Sahte Web Site Uyarılarını Kapatma

Safari Sahte Web Site Uyarılarını Kapatma

Safari’ye iOS 13 ile eklenen Sahte Web Sitesi Uyarısı özelliği web tarayıcı verilerini Google ve Çinli Tencent ile paylaşıyor.

Apple, iOS 13 ile birlikte karanlık moddan tutun, yeni kategori sistemine, fotoğraf düzenleme seçeneklerine ve kamera yeniliklerine kadar bir dizi özellik sunuyor. Üstelik tüm bu yeniliklerin yanı sıra tüm büyük güncellemelerde olduğu gibi güvenlik ve gizlilik iyileştirmelerine de yer veriliyor. Hem genel olarak sistemde hem de varsayılan olarak kurulu gelen uygulamalarda gerçekleşen güvenlik iyileştirmeleri Safari’yi de kapsıyor.

Fraudulent Website Warning Nedir?

safari-web-site-gizlilik-sözlesmesi.jpg


Son güncellemeyle uygulamaya dahil edilen Fraudulent Website Warning ise bu iyileştirmeler arasında ilk sırada. Kısaca Sahte Site Uyarısı şeklinde özetlenebilecek sistem, web sitelerine girişte Google ve Çinli Tencent şirketinin altyapısını kullanarak sitelerin güvenli olup olmadığını denetliyor. Eğer web sitesinde kimlik avı dolandırıcılığı ve benzer sıkıntılı bir durum varsa tarayıcı doğrudan uyarı veriyor.

iOS 13 ile varsayılan olarak gelen bu özellik, Google haricinde Çinli Tencent ile paylaşılması sebebiyle Apple’ın epey eleştirilmesine sebep oldu. Safari’nin gizlilik politikalarını değiştiren ve yeni bir paragraf ekleyen şirket, aslında zararlı siteleri takip etmek için Google’a ek olarak Tencent’i de tercih ediyor.

Ama kimi kullanıcılar URL’lerin bu şekilde kaydedilmesinden ve Safari verilerinin üçüncü taraf şirketlerle paylaşılmasından endişe ediyor. Dolayısıyla bu özelliği pasif hale getirip uyarı almak istemiyor. Evet, bunun da basit bir yöntemi var. Böylece Safari’deki Sahte Site Uyarısı pasif olarak ayarlanabiliyor.

Sahte Web Site Uyarısı Nasıl Kapatılır?

Sahte Site Uyarısı Nasıl Kapatılır?


Safari’de bu düzenlemeyi yapabilmek için öncelikle Ayarlar / Safari kısmına erişmek gerekiyor. Burada bağlantılara tıklandığında aynı pencerede ya da farklı sekmede açılmasını sağlayan özellikler de var, tüm sekmelerin kapatılma ayarları da.

Ancak bizi ilgilendiren kısım Gizlilik / Güvenlik başlığı altında yer alıyor. Buradan siteler arası izlemeyi engelleyebilir, tüm çerezleri engelleyebilir veya Apple Pay’i denetleyebilirsiniz. Ama biz üçüncü seçenek olan ‘Sahte Web Sitesi Uyarısını’ kapatmakla işleme devam ediyor. Daha sonrasında ise süreç tamamlanıyor. Bundan böyle sahte web siteleriyle alakalı hiçbir uyarı verilmiyor. Ama bir yandan da Safari’deki web geçmişi ve URL’leri Google ya da Tancent’e iletilmiyor.

Gizlilik endişesinin çok fazla yaşandığı günümüzde bu ayarın opsiyonel olarak sunulması gayet güzel. Böylece pasif hale getirdiğinizde veriler daha önce adını hiç duymadığınız Tancent şirketine aktarılmamış oluyor.
 

Yeni Konular

Geri
Üst