Çarpıcı Bir Logo Nasıl Oluşturulur | Kogo Society Forum

Çarpıcı Bir Logo Nasıl Oluşturulur

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Çarpıcı Bir Logo Nasıl Oluşturulur

Çarpıcı Bir Logo Nasıl Oluşturulur


Bir logoya ihtiyacınız var fakat harika bir tasarımın nasıl yapılacağına dair hiçbir fikriniz yok mu? Başlangıç olarak söylemek gerekir ki bir logo, yalnızca renklerin, süslü yazı tiplerinin ve grafiklerin bir araya getirilmesinden çok daha fazlasıdır. Logo, her şirketin, web sitesinin veya benim sitem gibi bir blogun önemli birer parçasıdır. Bir logo oluşturmak, eleştirel düşünce, yaratıcı veri girişi ve sistemli planlama gerektirir.

Sizler için harika bir logonun nasıl oluşturulacağı konusunda kuralların, ipuçlarının ve servislerin bir karışımını hazırladık. Okumaya devam edin, kuralları sindirin ve bunları eyleme dökün. İşte, harika logonuz şimdiden hazır!

İlham Alın

Çarpıcı Bir Logo İçin İlham Alın


Yaratıcı nektarların akışını başlatan ilham herhangi bir yerden gelebilir. Bir logo oluştururken belirgin ilham kaynaklarının başında LogoGala veya LogoFury gibi tasarım odaklı web siteleri gelir. Araştırmanızı Dribbble veya DeviantArt gibi diğer yaratıcı siteleri de kapsayacak şekilde genişletin. Rakiplerinize göz atmayı unutmayın. Sizi ateşleyecek herhangi bir şey harika bir fikrin potansiyel köküdür.

Hedef kitlenizi araştırın.

Bir logo tasarımı, yalnızca çekici bir görsel oluşturmaktan ibaret değildir. Esas amacınız bir marka oluşturmaktır. İşletmeniz ve hedef kitleniz arasında iletişim kurmasını sağlamalısınız.

Logo oluşturma kurallarına bağlı kalın

~ İşte size logo oluşturmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli tasarım kuralı:
~ Bir logo, basit olmalıdır. Basit bir logo tasarımı, kolay tanınırlık ve logonun çok yönlü ve unutulmaz olmasını sağlar.
~ İyi logolar, aşırıya kaçmadan beklenmedik veya eşsiz bir şeyler sunar.
~ Bir logo, unutulmaz olmalıdır. Basitlik ilkesini hemen arkasından yakın olarak takip takip eden ilke unutulmazlıktır.
~ Etkin bir logo tasarımı unutulmaz olmalıdır ve bunun yolu basit ama münasip bir logodan geçer.
~ Ebedi. Etkili bir logo ebedi olmalıdır – zamanın sınavına dayana bilmelidir. Tek günlük bir logo oluşturmak zaman ve emek kaybıdır.
~ Bir logo, çok yönlü olmalıdır. Etkili bir logo çeşitli ortamlarda ve uygulamalarda iş görebilmelidir.
~ Bir logo, münasip olmalıdır. Logoyu konumlandırışınız, planlanmış amacına yönelik olmalıdır.

Birkaç Logo Taslağı Çizin

Birkaç Logo Taslağı Çizin


Fikirleri taslak olarak çizmek, özgürce denemeler yapmanızı sağlar. Daha ince detaylara sürüklenmeniz’in önüne geçer. Çizim becerinizin zayıf olmasının bir önemi yoktur. Fikirlerinizi ilettiği sürece, doğru yol üzerindesiniz demektir.

Logo Tasarımında Geometri

Logo Tasarımında Geometri


Alt bilincimiz farklı logo şekillerine farklı biçimlerde cevap verir. Düz çizgiler, çemberler, kıvrımlar ve pürüzlü kenarlar hep farklı anlamlar ima ederler. Örneğin bir logoda çember kullanımı topluluk, arkadaşlık, aşk, ilişki ve birlik anlamlarını ortaya koyabilir. Kare ve üçgenler ise istikrar, mukavemet, güç, profesyonellik ve verimlilik öne sürebilir. Dikey çizgiler erkeklik, güç ve saldırganlık ile ilişkilendirilirken yatay çizgiler topluluk, huzur ve sakinlik öne sürer.

Logo Tasarlarken Arkanıza Bakmadan Kaçmanız Gereken Hatalar

İşte size logonuz üzerinde çalışırken kaçınmanız gereken hatalardan bazıları.

  1. Logonuzu aşırı karmaşık yapmayın. Basit ve ayırt edilebilir yapın.
  2. Siyah beyaz olarak da iyi durduğundan emin olun.
  3. Çok sayıda yazı tipi kullanmaktan kaçının. Bir veya en fazla uyumlu iki yazı tipine odaklanın. Daha fazla yazı tipiyle logonuz karmaşık görünecektir.
  4. Çok fazla renk kullanmayın. Bir veya iki renk yeterli değilse dört taneye kadar renk ve tonlarını kullanabilirsiniz.
  5. Kenarlarda bir miktar boşluk bırakın. Yakın şekilde yerleştirilmiş elementler görsel olarak samimiyetsiz hale getirir. Farklı ürünler ve arka planlarda tekrar üretilebilmek için logonuzun biraz hava alması gerekir.
  6. Rakiplerinizi taklit etmekten kaçının. Başkalarından, fikirlerini kopyalamadan öğrenin.
  7. Logonuzu doğru formatta kaydetmeyi unutmayın. Logonuzu vektör formatında oluşturun. Bu, logonuzu kalitesini kaybetmeden ölçeklendirebilme ve kartvizitlerden bannerlara farklı ürünlere yerleştirebilme imkanı verir.
Logo Türlerini Bilin

Üç temel logo tipi metin tabanlı (WordMark), ikon tabanlı logo ve bunların bileşiminden oluşan bileşik işareti içerir.

Metin tabanlı logolar bir şirketin adını vurgular. WordMark’lar en iyi performansı işletme adınızın ayırt edici veya nispeten kısa olduğu durumlarda ortaya koyar. Aksi halde, esas logonuzun ayırt edilmesine biraz daha yardımcı olabilecek bir bileşik işaret veya bir amblem seçebilirsiniz.

Logo Türlerini Bilin Logo Örnekleri

İkonlar, işletmenin vurgulu, basit temsilleridir. İkonlar evrenseldir; dil bariyerine takılmazlar, dolayısıyla küresel firmalar için mükemmeldirler. Basit ve kompakttırlar, iyi küçülürler ve çabuk tanınırlık için harikadırlar.

Bileşik işaret. Bu tip logolar her iki dünyada da en iyidir; bir şirketin adını vurgularken aynı zamanda görsel bir ikon ile de ilişkilendirir. Bu şirketler arası en popüler logo tasarımıdır.

Renk Düzenini Öğrenin

Renkler herhangi bir görsel sanatın özünü oluşturur. Logonun belirli öğelerini güzelleştirmek için renklerinizi dikkatle seçmelisiniz. Gölge ve tonların kullanımıyla mesajınıza nüans katmalısınız. Örneğin; kırmızı tutku, enerji, tehlike ve saldırganlık; sıcaklık ve ısı ifade eder. Sarı ve turuncu neşe ve mutluluk duyguları uyandırır. Yeşil güven, büyüme ve tazelik gerektirir. Mavi otorite ve başarıyla ilişkilendirilmiştir. Beyaz genelde saflık, temizlik, basitlik ile bağlantılıdır. Siyah zenginliğin ve lüksün rengidir.

Logonuza Renk Seçimi için Kullanabileceğiniz Faydalı Servisler

Adobe Colour CC


Colour CC, her biri beş renkten oluşan çeşitli renk düzenlerini denemenize, oluşturmanıza ve kaydetmenize izin verir. Tarayıcı üzerinde barındırılan biçimlerde ve masaüstü sürümü olarak mevcuttur. Masaüstü sürümünü kullanıyorsanız renk düzenini direkt olarak Photoshop, Illustrator ve InDesign’a aktarabilirsiniz.

Adobe Colour CC


Color Scheme Designer

Color Scheme Designer, saniyeler içinde güzel renk düzenleri oluşturmanıza imkan veren güzel bir arayüze sahiptir. Bu online araç, Adobe Colour CC’ye benzer bir çıktı sağlar; ancak renk temaları oluşturmak için şemayı oluşturan renkleri seçmek yerine şema parlaklığı/doygunluğunu ve kontrastı seçmenize izin vermek gibi ilginç yollara sahiptir. Mono, triad, tetrad ve analog yöntemleri içeren bir dizi standart matematiksel şema yöntemi mevcuttur.

Color Scheme Designer


Coolors

Bu araç ile hoş renk düzenleri oluşturabilir, görsellerinizden başlangıç renkleri alabilir ve mükemmel kombinasyonu otomatik olarak elde edebilirsiniz. Paletleri PNG, PDF, SCSS, SVG formatlarında dışa aktarabilir veya kalıcı URL’leri kopyalayabilirsiniz.

Logonuzun Yazı Tipi, Logonuzun Damarlarıdır

Logonuzun veya markanızın başarılı olabilmesi için kim olduğunuzla ilgili tutarlı bir hikaye anlatması gerekir. Doğru hikayeyi anlatmanın bir kısmı logolar veya markalar için doğru yazı tiplerini seçmekten geçer. Yazı tipi seçimi “Bu havalı duruyor” ifadesinden çok daha derindir. Kullandığınız yazı biçiminin hakkınızda ne dediğini ve iletmek istediğiniz mesajın bu olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Logonuzun Yazı Tipi Örnekleri


Logonuz için en iyi yazı tipini seçmek için ipuçları:

Basit Tutun

Temiz bir yazı tipine sahip bir logoyu farklı ürünler için yeniden üretmek daha kolaydır. Unutmayın ki onu genişletmeniz veya küçültmeniz gerekebilir. Logonuzun ister geniş bir banner ister bir kalem isterse de promosyon malzemesi olsun, her bir yüzeyde iyi duracağından emin olun.

Rakiplerinizin Hangi Yazı Tiplerini Kullandıklarına Bakın

Amacınız kopyalamak değil, çözümlerinin zekice olup olmadığını analiz etmektir. Yalnızca başarılı tecrübeler üzerinden öğrenin.

Marka Kimliğinizi Yansıtan bir Yazı Tipi Kullanın

Yazı tipi logonuzu ayırt edilebilir veya unutulmaz yapar. Şirketinize en çok hangi yazı tiplerinin uyduğunu keşfedin. Ciddi, temiz ve tertipli mi? Veya oyunbaz neşeli ve kaotik? Yenilik mi ifade ediyor yoksa gelenek ve muhafazakar fikirler mi?

Çok Fazla Yazı Tipi Kullanmayın

Bir yazı tipi (veya en fazla iki) en iyi seçimdir. Fazlası çirkin görünebilir ve potansiyel müşteriler arasında tiksinti uyandırabilir. Unutmayın ki üst seviye şirketler temel olarak yalnızca bir yazı tipi üzerine odaklanırlar. Daha küçük işletmeler şirket adı ve slogan için farklı yazı tipleri kullanma eğilimindedirler.

Modaya Uygun Kontları Kullanmayın

Moda kısa ömürlüdür; bugün popüler olan yarın unutulabilir.

Çarpıcı Bir Logo Nasıl Oluşturulur Sonucunda

Logo oluşturmak kulağa oldukça kolay geliyor değil mi? Olabilir. Logonuz, işleriniz üzerinde başta tahmin ettiğinizden daha fazla etkiye sahip bir şey olabilmektedir. Yanlış bir logo, markanızı gören herkese, amatör, küstah bir izlenim oluşturabilir. İyi bir logo, hedef kitlenizin zihninde çabucak bir tanınırlık oluşturacaktır. Tek yapmanız gereken tüm bunları bir araya koyarken müşterilerinizi ve işletmenizin doğasını aklınızda bulundurmayı hatırlamak.

Umarım bu makalenin kendi logonuzu tasarlamanız konusunda size yardımı dokunur..
 

Benzer konular


Geri
Üst