Yaşama Elverişli Yeni Bir Gezegen Keşfedildi | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Yaşama Elverişli Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Yaşama Elverişli Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

Yaşama Elverişli Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

Bilim insanları, yeni keşfedilen ve Satürn boyutlarında bir gezegene, dünya benzeri koşulları araştırmak için yakından bakıyor. Dünya ile benzer sıcaklık koşullarına sahip olan gezegen bizden 336 ışık yılı uzaklıkta.

HIP41378 f adı verilen bu güneş dışı gezegen, HIP41378 adlı yıldızın yörüngesinde dönen ve şu an için gözlemlenebilen 6 gezegenden biri. HIP41378 f en dış halkada bulunuyor ve yaşanılabilir gezegenler araştırmasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu dev gezegenin böylesine ilgi çekmesinin en büyük nedenlerinin başında, onu ısıtan yıldız geliyor. HIP41378 bizim Güneş’imizden sadece yüzde 10 daha sıcak bir F tipi yıldız.

Gezegen ve bağlı olduğu sistem bizden yaklaşık 336 ışık yılı uzaklığında. Galaktik ölçüde bu uzaklık sadece birkaç sokak ötede anlamına geliyor ama 336 ışık yılı bizim için halen ulaşılması neredeyse imkansız bir mesafe. Şu an için böylesine uzak mesafelerin kolayca aşıldığı tek yer bilim kurgu filmleri ve oyunları.

Yayınlanan yazıya göre bu yeni gezegenin atmosferinde hidrojen ve helyum baskın elementler olarak geçiyor. Ayrıca gezegenin çekirdeği ise oldukça küçük. HIP41378 f’in atmosferi ise dünyamıza göre biraz dışarıda kalıyor. Zaten bu yüzden tıpkı Jüpiter gibi dev gaz gezegeni olarak tanımlandırıyor. Atmosferinin dünyamıza benzer yaşama elverişli koşullarda olması ise HIP41378 f’yi özel bir gezegen yapıyor.

Bu dev gaz gezegen kendi içinde yaşama elverişli koşullara sahip olmasa bile, atmosferinin çok dışarıda olması sayesinde çevresindeki gök cisimlerine (uydu) yaşama elverişli standartlar sağlayabilir. Şu anki mevcut teknoloji ile Güneş dışı uyduları gözlemlemek neredeyse imkansıza yakın, ama NASA’nın geliştirmekte olduğu James Webb Uzay Teleskobu bu sorulara yanıt arayabilir.
 
Üst