Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı | Kogo Society Forum

Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı

Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı

Popüler sosyal medya platformlarında Facebook, yapay zeka alanında oldukça büyük bir gelişme göstererek bir ilke imza attı. Facebook içerik denetlemeleri, yapay zeka sayesinde oldukça hızlanmışa benziyor. Bu gelişim ile birlikte Facebook kurallarını ihlal eden içerikler platformdan çok daha hızlı bir şekilde kaldırılıyor.

Facebook bir ilke imza attı

Facebook içerik denetimlerinin büyük bir çoğunluğu yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Makine öğrenme sayesinde her seferinde gelişen yapay zeka, görevlilerin incelemesine gerek kalmadan birçok içeriğe müdahale edebiliyor.

Şirketin yayınladığı rapora göre sistem, terörist videolarının ve fotoğraflarının yüzde 98 gibi büyük bir çoğunluğunu kimse göremeden silmiş.

Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı


Sosyal medya devi, videolardaki bütün nesneleri tanımlaması ve etiketlemesi için makine öğrenme sistemlerini eğitiyor. Bu sayede bıçak ve silah gibi tehlikeli maddeler video içerisinde kolayca tespit edilebiliyor.

Yazılım bunu iki şekilde yapıyor. İlk olarak nesnelerin özellik ve davranışlarını tespit eden ve bunları güven yüzdelerine göre etiketleyen sinir ağları kullanılıyor.

Son olarak bu sinir ağları, önceden çözülmüş raporlardan, yeni gelen raporlardan ve Londra Polisi tarafından çekilen videoların kombinasyonuyla eğitiliyor. Yapay zeka, bu bilgiler doğrultusunda sahneyi analiz ederek işaretlenmesi gereken bir yer olup olmadığına karar veriyor.

Sistem, videonun sorunlu görüntüler veya davranışlar içerdiğini tespit ettikten sonra platformdan kaldırıyor veya içeriğin incelenmesi için görevliye gönderiyor.

Facebook Yapay Zeka Alanında Bir İlke İmza Attı


Sistemin tek zayıf noktası dil. Yapay zeka henüz dilleri otomatik anlayıp çeviremiyor. Bu nedenle Facebook, yapay zeka sistemine güvense de terörizm içerikli videoların tespiti için insanlardan gelen raporlara daha fazla güveniyor.

Bu yeni sistem, özellikle geçtiğimiz Mart ayında bir teröristin Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentinde bulunan bir camide 49 kişiyi öldürmesi üzerine hız kazanmaya başladı. Terörist, eylem anını Facebook üzerinden canlı yayın yaparak aktarmıştı ve bu video aylarca sosyal medya platformlarında dolaştı. Böyle bir şeyin tekrar yaşanması durumunda müdahalenin çok daha hızlı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
 

Benzer konular


Geri
Üst