“Seven İnsan Kıskanır” Diyenler Buraya! Ne Tür Bir Kıskançsın? | Kogo Society Forum

“Seven İnsan Kıskanır” Diyenler Buraya! Ne Tür Bir Kıskançsın?

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
“Seven İnsan Kıskanır” Diyenler Buraya!
Ne Tür Bir Kıskançsın?

Ne Tür Bir Kıskançsın


Kıskançlık Damarlarını Aldırmış Olanlar; Yay, İkizler ve Kova
Bu burçlar için kıskançlık öyle anlamsız bir duygudur ki sormayın gitsin. Düşünsenize milyarlarca insan arasından, zevkleriniz uyuyor, sohbetiniz tutuyor, teniniz birbirine çekiliyor diye biriyle birlikte oluyor, sonra da onun kararlarında, tercihlerinde, yaşamında hak iddia ediyor, yetmezmiş gibi üstünde rahatça baskı kuruyorsunuz! Buna da “sevginin gerekliliği” diyor, aksini düşüneni ağır ithamlarla yargılıyor, üstelik ayıplıyorsunuz! Kova, İkizler ve Yay böyle bir kafa yapısına yaka paça soksanız giremez, ne kendi özgürlüklerinin kısıtlanmasına tahammül eder ne başkalarının hayatına böyle destursuzca girmeye meyleder. Herkes tercihlerinde özgürdür. Aklı başkasına giden, gönlü kayan ilişkiyi özgürce terk eder! Yaşama ayrı doğanların, tek akılla yönetilmesi oldukça saçmadır. Yay, Kova ve İkizler’in lişkilerindeki uyum devam ettiği sürece sevgililik müessesesi zeval görmez, bu süre zarfında ortak kararlar elbette alınır ancak dikteye, baskıya yer yoktur.

Ne Tür Bir Kıskançsın


Azı Karar Çoğu Zarar Kıskançlar; Oğlak ve Başak
Öylesi makbul diye kıskanır, aksinin ayıplanacağını düşünürler. Kıskanmak adetten olmuş, toplumda böylesi kabul görmüş, “yüzyıllardır kültüre öyle bir yerleşmiş ki aksi ayıplanır olmuş” der, kıskanmasalar da mış gibi yapıverirler. Başak ve Oğlak için önemli olan toplumsal alanda kabuldür! Yaşama bakışları oldukça rasyoneldir, duygu dünyalarının kapıları genelde kapalıdır. Toprak grubuna mensup olan, ayakları yere sağlam basan, fayda ilkesini esas alan Oğlak ve Başak, kıskanmanın sonunda bir yarar varsa kıskanır, aksi halde beyhude uğraşlarla vakit harcamazlar. Anlayacağınız öyle kıskançlık damarları yoktur. Onlar için mükemmele ulaşmak, ideal bir yaşam kurmak, bolca çalışıp aynı zamanda toplum yararına işler yapıp onaylanmak, itibar kazanmaktır. Aynı davranış kimsenin olmadığı yerde gözlerine değmezken, toplum içinde, göz hapsindelerse kıskançlık temelli olduğu düşünülecek bir tepki vermelerine neden olabilir. Oğlak ve Başak akıllarının yönetiminde yaşarlar.

Ne Tür Bir Kıskançsın


Çizgi Ötesi Kıskançlar; Yengeç ve Aslan
Yengeç fazlaca güvenip teslim olacak kadar sever, küçük alınganlıkları, çabuk kırılmaları vardır ama bunlar üstesinden gelinemeyecek derin yaraları işaret etmez. Fazlaca sevdiği, omuzuna yaslanıp, göğsünü açtığı, kanatlarıyla sardığı zamanlarda, durup dururken kıskançlık krizine girmez. Ama aklına şüphe, içine kurt düşerse, Yengeç’in duygu kartelası geniştir, kıskanmayı da hayatı dar etmeyi de iyi bilir. Yengeç durup dururken şüpheye düşmez, aldatıldığına dair bir düşünceye kapılırsa da sınır tanımaz, çizgisini korumaz! Ötesine geçiverir. Aslan da yanına yakışacak, onu pekâlâ taşıyacak, herkesin takdirini kazanmayı başaracak, güzel, alımlı, yakışıklı, zeki, zevkli bir partner arar! Kendisine öyle güvenir ki aklında aldatılmanın zerresini getirmez. Yüce gönüllüdür, mutlu ve eğlencelidir, sevgi doludur, varsayımlarla hayatı zindan etmez. Ama aldatıldığına dair bir ipucu yakalarsa, korkun Aslan’dan, kaçın çok uzaklara!

Ne Tür Bir Kıskançsın


Patolojik Kıskançlar; Akrep ve Boğa
Akrep ve Boğa kıskanılacak hiçbir şey bulamazlarsa, eşlerinin kendilerini aldattığına dair hayali inançlar yaratırlar. Sevgililerinin telefonlarını kurcalar, konuşmalarını dinler, ceplerini karıştırır, arkadaşlarıyla olan konuşmalarından derin manalar çıkarır, her söyleminin yalan olduğunu dahi düşünebilirler. Akrep ve Boğa kendinden şüphelidirler. Yaşamlarını güven duygusu üzerine kurar, epeyce meşakkatle inşa edebildikleri bu duygu henüz oluşmadan gözlerine çöp batarsa, paranoyalarına başlarlar. O andan itibaren boğucu bir hava yayılır, ilişkide sahneye çıkan kıskaçlar sevgiliyi bir hayli daraltır. Sevginin böylesi zararlısı da uzman yardımı olmadan yıkıma yol açabilir. Zira Akrep ve Boğa yaşadıkları bu ileri sanrılar yüzünden kendilerini de bir hayli yıpratabilirler.

Ne Tür Bir Kıskançsın


Sevgi temalılar; Koç, Terazi ve Balık
Klasik türdeki kıskançlar! “Ne yapayım ama seviyorum, başkasıyla paylaşmak istemiyorum!” ya da “Seven insan kıskanır, aksi zaten gönül eğlendiriyordur” gibi züğürt tesellisi sözcükleri; romantizm sevmeyen Koç’lar ya da sevginin kırıntısından dünyalar yaratacak güçte olan, sevgiyle beslenen Balık ve Terazi’ler sever. Koç romantizm sevmez, kabalıklarını örtecek bir kılıf bulunca da yakasından düşmez! “O eteği giyme, o dekolteyi verme, böyle seksi renklerde ruj sürme, onlarla fazla samimi olma” derken, pek de nazik olmayan bu söylemlerini hangi güzel duygunun ardına saklayacak? Elbette hazırı varken uzaklara bakmayacak, “seven adam kıskanır” deyip güya sözlerini aşka bağlayacak. Balık ve Terazi sevginin her türünü mutlulukla kabul eder. Kıskançlık sevgiden kaynaklıdır der, böylesi davranışları başlarına taç eder!
 

Geri
Üst