Bilim Adamları Gizli Bir Kara Delik Buldu | Kogo Society Forum

Bilim Adamları Gizli Bir Kara Delik Buldu

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Bilim Adamları Gizli Bir Kara Delik Buldu

Bilim Adamları Gizli Bir Kara Delik Buldu


Uzayın en uç noktalarında araştırma yapan bilim insanları geliştirilen yeni yöntemler yardımı ile bir kara delik keşfetti.

Çalışmalar öncelikle temas edilen noktanın etraftaki yıldızlardan gelen ışık etkisini inceleyerek başladı. Ardından belirlenen noktalardaki kara delikleri bulmak için yeni bir yöntem keşfedildi. Yeni bir yöntem arayışına girilmesinin sebebi ise, kara deliklerin ışığı doğrudan yutuyor olması. Işığın kaybolması nedeniyle araştırmacıların kara deliklerin doğrudan gözlemlenmeleri neredeyse imkansızdı.

Bulunması en kolay olan kara delikler Cygnus X-1 kara deliği gibi bir yıldızla ikili sistem oluşturan kara delikler . Kara delik ve yıldız birbirinin etrafında yörüngede döndükçe, kara delik maddeyi yıldızdan uzaklaştırır ve onu parçalayarak X-ışınları meydana getirir. Bilim adamları bu X ışınlarını tespit ederek, yeni bir kara delik keşfedebilir.

Öte yandan bu teknik, yalnızca yıldızlara yetecek kadar yakın olan kara deliklerin konumlarını saptayabiliyor. İşte bu noktada yeni yöntem devreye giriyor. Yeni çalışma, ikili bir sistem örneğini kullanarak uzayda gizlenmiş kara deliklerin nasıl tespit edileceğini bizlere gösteriyor.

Araştırma ekibi gizli bir kara deliğin yerini bulmak için, yıldızların Doppler kaymasını gözlemledi. Ayrıca bu kaymayı zaman içindeki parlamalar ile karşılaştırdılar. Önemli bir Doppler kayması aynı zamanda güçlü bir yerçekimi kaynağını gösterebilir ve bir yıldızın parlaklığı, belirli bir düzende yükseldiğinde veya düştüğünde çevresindeki kara delikler saptanabilir.

Araştırmacıların bundan sonraki adım, aynı yöntemi kullanarak diğer gizli kara delikleri aramak olacak. Eğer başarılı olurlarsa, galaksimiz boyunca uzanan sayısız kara deliği bulmak için yeni bir aracımız olabilir.
 

Geri
Üst