Facebook Sahte Haber Yayan Hükumetlere Operasyon Yapacak | Kogo Society Forum

Facebook Sahte Haber Yayan Hükumetlere Operasyon Yapacak

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Facebook Sahte Haber Yayan Hükumetlere Operasyon Yapacak

Facebook Sahte Haber Yayan Hükumetlere Operasyon Yapacak


Facebook sahte haber yaparak halkı etkileyen, yoldan çıkaran hükumetlere karşı operasyon başlatacak.
İlk aşamada ise sahte hesaplar bir bir dondurulacak.

Facebook ya da Google sahte haberlerle mücadele araçlarını ardı ardına hayata geçiriyor ancak “sahte haberler” yanlışı doğrusu olmayan bilgileri yayan kişiler mücadelesinde buzdağının görünen kısmını işaret ediyor.

Haberi sosyal ağlardan alan kullanıcılar için kamusal alan mücadelesi ağırlıkla Facebook ve Twitter’da yapılırken mücadeleyi “başarıyla atlatmak ve kazanmak ” için en çok hileye başvuran organların başında maalesef hükümetler gelmekte.

Webrazzi’nin haberine göre yanlışı doğrusu olmayan kişiler için yapılan bu operasyonlar olarak anılan ve yapılan bu hileler, kapsamlı bir planlama ve düşünceyle yürütülüyor ve halkı kendilerine, kendi fikirlerine çekmek için kullanılıyor. Sahte haberlerin ardından Facebook, sıranın bu operasyonlara geldiğini söylemekteydi.

Platformundaki kaynağı belli olmayan, yanlış olay, kişi ve bilgiler için yapılan operasyonlara karşı siber güvenlik şirketleri FireEye ve Dell SecureWorks ile birlikte çalışan Facebook, bu operasyonlarla mücadelesini uzunca bir yazılı raporda açıklamakta.

Sivil katılımın önemine vurgu yapan raporda, hükumetler ve devlet dışı faktör ve kişilerin kendi çıkarları için halkı yanıltmak amacıyla kulllandığı taktiklere karşı bir bağ kurma, birbirine bağlanmış bilgi köprüleri yaparak (Enformasyon) bu gibi olaylara karşı operasyonlar yapılacağını belirtmekte.Bu operasyonlar, sahte haberler, dezenformasyon, kamuoyunu meşgul etmek için devlet memurları ya da parayla açılan sahte hesapların organize bir şekilde kullanılmasını kapsamakta.

Facebook Sahte Haber Yayan Hükumetlere Operasyon Yapacak


Kaynakları belli olmayan olay ve bilgilere karşı yapılan operasyonların yeni bir fenomen olmadığına; antik Roma’dan Çin imparatorlarına kadar tarihin en eski dönemlerinden bu yana devletler tarafından kullanıldığına dikkat çekiyor Facebook. Ekliyor, enformasyon operasyonları yeni yapılan bir durum da değildir, aslında hep vardır.

Yakın zamanda ABD seçimlerin de benzer bir operasyonun yapıldığını söyleyen Facebook, Fransa’daki genel seçimler öncesinde 30 bin sahte hesabı dondurduğunu açıklamaktaydı.

Bu operasyonlarla mücadelenin geleneksel hacker ve dolandırıcıları tespit etmekten daha zor olduğunu söyleyen Facebook, sahte hesapların tespiti için machine learning teknolojisini ve istihbarat ajansı seviyesinde ki analizleri kullanarak yapabilmekte.

Facebook bu mücadeleyle kamusal alan mücadelesinin platformu dışındaki faktörler tarafından kontrol edilmediğinden emin olmak istiyor. Zira bu, dünyanın en çok haber okutan platformu Facebook’un geleceği için büyük bir tehdit. Önümüzdeki dönemde Facebook’un bu zaaflarına vurgu yapan yeni rakipler görmemiz baya bir olasılık olarak gözükmekte.
 

Benzer konular


Geri
Üst