Facebook Pay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | Kogo Society Forum

Facebook Pay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Facebook Pay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Facebook Pay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Facebook, dijital ödeme yöntemi Facebook Pay’i ABD için aktif etti. Önümüzdeki süreçte birçok ülkeye yayılacak bu yeni sistemin ayrıntılarına bakıyoruz.

Facebook, ABD için kendi dijital ödeme birimi olan Facebook Pay’i duyurdu. Platform, kullanıcıların Facebook ve Messenger üzerinden ödeme yapmasını sağlıyor. Hatta Facebook Pay’in önümüzdeki süreçte Instagram ve WhatsApp’ta da kullanılabileceği biliniyor.

Facebook Pay Nerede Kullanılabilir?

Facebook Pay şu an için sadece ABD’de aktif. Bu haftadan itibaren Facebook ve Messenger’da ödeme yöntemi olarak kullanılabilecek olan sistemin daha fazla ülkeye yayılacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Zira Facebook zaten ABD dışındaki ülkeler için de söz veriyor. Ancak ne zaman gerçekleşeceği hakkında herhangi bir bilgi yok. Ayrıca bu listede Türkiye’nin de yer alması söz konusu olabilir.

Şirket Facebook Pay’in resmî web sayfasında, ‘Bu hizmeti zaman içinde daha fazla insana ulaştırmak amacıyla bir dizi ülkeye ve uygulamaya yaymak istiyoruz.’ şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Facebook Pay İle Ne Kadar Ödeme Yapılabilir?

Platform şimdilik bağış toplama, oyun içi satın alma ya da Messenger’da kişiler arası para gönderme için kullanılıyor. Ayrıca Facebook Marketplace’daki belirli sayfa ve işletmelerden yapılan ödemeler için de tercih edilebiliyor.

Herhangi bir uygulama ya da aboneliği satın alırsanız Facebook ödeme yönteminizi her abonelik döneminin başında faturalandırıyor. Tekrarlayan ödemeleri durdurmak için söz konusu aboneliğini iptal etmek gerekiyor. Aksi takdirde kredi kartlarındaki gibi ücret kesintisi sürekli olarak devam ediyor.

Facebook Pay Nasıl Kurulur?

Facebook Pay’in hem Facebook hem de Messenger’da kullanılabiliyor. Dolayısıyla her iki uygulamada da sistemi aktif etmek için ufak bir yol var. Artık her iki uygulamada da Ayarlar altına Facebook Pay seçeneği eklenmiş durumda. Buraya bir ödeme yöntemi ekleyip sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Facebook Pay WhatsApp ve Instagram için açıldığında da benzer bir kurulum ekranı olacaktır.

facebook-pay-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey-2.jpg


Hangi Ödeme Yöntemlerini Destekliyor?

Facebook’a göre yeni ödeme platformu tüm büyük banka ve kredi kartlarının yanı sıra PayPal’ı da destekliyor. Ödemeler PayPal ve Stripe gibi şirketlerle ortaklaşa yapılıyor. Facebook’un ödeme koşullarına göre mobil faturalandırma da söz konusu.

Facebook, Messenger’dan para gönderip almak için kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmiyor. Üstelik 18 yaşının üstünde olduğunuz sürece bu ödeme yöntemini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yani farklı herhangi bir prosedür yok. Facebook’un hassas olduğu tek konu ise ticari işlemler. Ticari işlem kullanımı yasak. Doğal olarak fark edildiğinde Facebook Pay durduruluyor.

Facebook Pay Güvenli Mi?

Güvenlik ve mahremiyet söz konusu olduğunda Facebook’un özellikle sosyal ağda sicili epey kabarık. Ancak Facebook yeni ödeme sisteminde kartınızın ve banka hesap numaranızın güvenli şekilde saklandığını özellikle belirtiyor. Şirket ayrıca dolandırıcılara karşı izleme sistemi kullandığını da ifade ediyor.

Facebook Pay için özel bir bir PIN belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak ödemeleri doğrudan parmak izi ya da yüz tanımayla da yapabilirsiniz. Burada da yine Facebook’un cihazın biyometrik verilerini kaydetmediğinin altı çiziliyor.

Daha önce Facebook Pay’i kullandığınız işlemler için ödeme geçmişinize göz atabilir ya da detaylara bakabilirsiniz.
Ayrıca her türlü problem için Facebook Pay’in bir canlı sohbet sistemi de var.
 

Benzer konular


Geri
Üst