Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Kogo Society Forum

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesi kurmaya karar verdiyseniz ilk ihtiyacınız olacak olan şey sitenizin ismi yani “domain“‘dir. İnternet tarayıcılarına yazdığımız site adreslerine, internet dilinde “domain” denilmektedir.

Domain seçimi kolay gibi gözükse de, aradığınız domaini bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Günümüzde birçok alan adı webmasterlar tarafından alınmıştır. Tam bir rakam belli olmamakla birlikte birçok domain satılmak üzere veya projelendirilmek üzere domain sahibi tarafından bekletilmektedir. Şimdiye kadar satılmış olan domainlere oranla, web sitesi kurulu olan domainlerin sayısı bir hayli azdır.

Domain almak için öncelikle domain satışı yapan bir siteye girmeli ve buradan istediğiniz alan adlarını aratmalısınız.
Siteden Domain Sorgulama alanına gidip, aratmak istediğiniz kelimeleri TR karakter olmadan alt alta yazıp, istediğiniz uzantıları işaretledikten sonra Sorgula butonuna basarsanız, birkaç saniye içerisinde arattığınız kelimelerin boş olup olmadığı listelenecektir. Aradığınız domain daha önceden alınmış ise ve siz bu domaine sahip olmak istiyorsanız, alan adının yanındaki bilgilerden domainin kimin adına kayıtlı olduğunu, kişinin telefon numarasını, adresini vs… domain sahibinin izni olduğu taktirde görüntüleyebilirsiniz.

Uzantıların Bir Önemi Var Mıdır?

İnternette uzantıların muhakkak ki önemi vardır. Örnek vermek gerekirse internet kullanıcısının en aşina olduğu ve daha fazla sitenin kullandığı “.com” uzantısı piyasada en önemli ve geçerli uzantıdır. Com uzantısını, .Net ve .Org takip eder. Eğer projeniz Türkiye’ye yönelikse .TR uzantılı( com.tr, gen.tr, net.tr, web.tr vb…) domainler kullanabilirsiniz. TR uzantılı domainler, Google Türkiye arama motorunda rakiplerinizden daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Uzunluğu Önemli midir?

Domain uzunluğu tabii ki önemlidir. Google, diğer arama motorları ve İnternet kullanıcıları, akılda kalıcı ve kısa domainleri daha çok severler. Alan Adınızın uzun ve ana kelimenizle bire bir uyması SEO açısından iyide olabilir bu kelimeden kelimeye değişmektedir. Standart uzunluk 16 harf diye bilinmektedir 16 harften uzun olan domainler bir nevi spam domain olarak görüne bilinmektedirler. Bütün uzun kelimeler spam domain olacak diye bir kaidede yok ama böyle domainler genelde spam yapmak için kullanıldığından dolayı kullanıcılar üzerinde bu şekilde bir etki bırakmıştır.
 

Geri
Üst