Domain Alias Nedir? | Kogo Society Forum

Domain Alias Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Domain Alias Nedir?

Domain Alias Nedir?


Domain Alias, Türkçesi takma(öteki) alan adı olarak çevirilen alan adları üzerinde yapılan normalden farklı bir yönlendirme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Takma alan adı normal yönlendirmeden daha farklıdır. Tüm firmalarda bulabileceğiniz takma alan adı özelliğini herhangi bir ek ücret ödemeden sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

Takma alan adı teknolojisini örnekler üzerinden anlatalım:

Örneğin: “www.birincisite.com” diye bir alan adımız var ve üzerinde hosting kurulu ve verilerimizi sakladığımız aktif bir site diyelim.

Ek olarak “www.ikincisite.com” diye bir alan adı satın alıyoruz ve bunu takma alan adı ile “www.birincisite.com” alan adına yönlendiriyoruz.
Bu aşamadan sonra "www.ikincisite.com” alan adına giriş yapan ziyaretçiler otomatik olarak "www.birincisite.com’a" yönlendirilir.
Bu işlem yapıldığında site adresiniz "www.birincisite.com” değil "www.ikincisite.com” olarak kalması kullanıcılar için önemli bir durumdur.

Domain Alias Nedir?


Buraya kadar anlatılanların hepsi normal yönlendirme ile de yapılabilen işlemler olduğundan dolayı hala Domain Alias’ın özelliğini anlayamamış olabilirsiniz. "www.ikincisite.com’a" girdik ve aslında bize "www.birincisite.com” açıldı ama site adresi kısmında bir değişiklik yok. Ve biz örneğin hakkımızda sayfasına bastık. Hakkımızda sayfamıza ulaşabilmek için birincisite.com’daki hostumuza ulaşıp birincisite.com/hakkimizda.html sayfasına ulaşmalıyız ve buna ulaşıldığında artık "ikincisite.com" ismi görünmez. İşte eğer domainlerinizi alias ile yönlendirirseniz hakkımızda sayfasına girildiğinde "ikincisite.com/hakkimizda.html" sayfası olarak gözükür.

Domain Alias Nedir konumuza sonuç olarak bir yönlendirme yapmak istiyorsunuz ve yönlendirme yapılan adres site adresi bölümünde görülmesin onun yerine yönlendirme yaptırdığınız adres görünsün istiyorsanız Alias kullanmanız sizin için çözüm olacaktır.
 

Geri
Üst