Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Kogo Society Forum

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

laptop-satin-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg


Laptop satın almak, birçok yönden zor bir süreçtir. Piyasada birçok marka ve model bulunmaktadır. Bütçeye göre, fazla ısınmayan ve performanslı laptop satın almak herkesin istediği bir durumdur. Ancak, modele göre değişkenlik gösteren birçok etken mevcuttur. Peki, laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve tavsyiler

Laptop satın almak, gerçekten zorlu bir süreçtir. Laptoplarda önemli olan birçok konu vardır. Bunlar, performans, kasa kalitesi, iç dizayn, fan sayısı, soğutma performansı, port sayısı ve klavye kalitesi olarak adlandırılabilir.

Öncelikle, bir laptop satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden birisi soğutma performansıdır. İyi soğumayan bir bilgisayarın içindeki donanım parçalarının ne olduğu önemli değildir. Bilgisayar ısınacağı için voltaj düşümü yaşanacak ve içindeki donanımdan da tam performans alınamayacaktır. O yüzden alacağınız bilgisayarın soğutma performansı hakkında muhakkak bilgi edinmenizi öneririz.

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bilgisayarın, soğutma performansını ve ömrünü etkileyen faktörlerden birisi de kasa kalitesidir. Metal bir kasa, daha kolay soğuyacaktır ve yıllara oranla daha az yıpranacaktır. Düşük ve orta seviyede metal kasalı laptoplar çok olmasa da üst seviye cihaz alıyorsanız mutlaka metal kasalı laptoplara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bilgisayarın iç dizaynı da soğutmaya etki edecektir. Çift fanlı bir bilgisayarda, fanların bitişik konumlandırılması sıcaklığın tek bölgede toplanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden işlemciniz ve ekran kartınız olması gerekenden daha fazla ısınacaktır.

Oyuncu bilgisayarı alıyorsanız muhakkak iki fanlı olmasına dikkat edin. Günümüzde, neredeyse tek fanlı oyuncu bilgisayarları kalmamış olsa da alırken kontrol etmek fayda var. Oyuncu bilgisayarları, ekran kartı ve işlemci konusunda normal modellere göre daha iddialı oldukları için bu parçaların ayrı ayrı soğutulmaları önem taşımaktadır. İki bileşenin de tek fan tarafından soğutulmaya çalışılması büyük sıcaklık problemlerine yol açacaktır.

Bağlantı noktalarının sayısı ve çeşidi de oldukça önemlidir. Alacağınız modelde en azından 2 tane USB 3.0 ve bir tane USB-C bağlantı noktalarının olmasına dikkat etmenizi öneririz. HDMI portunun versiyonu da ileride ek monitör alacağınız zaman önem kazanacaktır. Üst seviye bir cihaz alıyorsanız, muhakkak Mini DP bağlantı noktası olduğundan emin olun. Yine ileride çift monitör yapmak istediğiniz zaman, Mini DP oldukça önem kazanacaktır.

Klavye kalitesi de oldukça önemlidir. Laptop klavyelerinde genelde chiclet klavye denilen ince tuşlu klavyeler kullanılır. Eğer geceleri bilgisayarla uğraşan biriyseniz mutlaka aydınlatması olan klavyeye sahip bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Sıkı bir oyuncuysanız, RGB ışıklandırmaya sahip bir klavye sizi oldukça memnun edecektir.
 

Geri
Üst