Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi | Kogo Society Forum

Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi

Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi


Com domain uzantısının değerini anlatmaya gerek yok sanırım. Bizim sizlere öncelikle önereceğimiz uzantı “.com” dur. Çünkü “.com”, internet ilk çıktığı yıllardan beri kullanılmakta ve bütün İnternet kullanıcıları tarafından bilinen bir uzantıdır. Almak istediğiniz alan adının “.com” uzantısı boşta değilse önünüzde 2 seçenek vardır; ya domaininize bir ek aldırıp o şekilde “.com” uzantısını almanız ya da diğer uzantılara yönelmenizdir.

Almak istediğiniz birçok alan adının “.com” uzantısı dolu olabilir, bu domainlere ya siteler kurulmuş ya da yatırımcılar tarafından alınmış ve yeni sahiplerini beklemektedir. Eğer açacağınız site Türk kullanıcılarına yönelik ve Türkçe içerikli bir site ise Google ın Türkiye sitesinde SEO açısından olumlu etkisi kanıtlanmış “.com.tr, gen.tr, ve web.tr” uzantılarını deneyebilirsiniz. “Com.tr” uzantısına sahip olmak için kurumsal bir firma olmanız ve çeşitli belgeleri Domain Firmasına sunmanız gerekebilir. Fakat “gen.tr ve web.tr” uzantılarında kayıt esnasında herhangi bir belge istenmemektedir. Piyasada birçok “.tr uzantılı domain” olmasına rağmen İnternet kullanıcıları tarafından en çok bilinen ve Google arama motoru tarafından daha çok tanınan uzantılar “.com.tr ve .gen.tr” uzantılarıdır.

Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi


“Com” uzantısından sonra “com.tr, gen.tr ve web.tr” sıralamasını yaptıktan sonra yine bir diğer değerli uzantı olan “.net ve .org” uzantısını kullanıcılara tavsiye edebiliriz. Bu verdiğimiz sıralama Türkçe içerikli siteler için geçerli olup yabancı içerikli veya global bir site açmayı düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken uzantılar sırasıyla “com, net ve org” olmalıdır. Ayrıca yine belli bir ülkeye yönelik bir projeniz var ise o ülkeye ait domain uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu o ülkenin arama motorunda sitenizin daha üst sıralarda gözükmesine neden olacaktır. Örneğin Rusya’ya yönelik bir proje için “.ru”, İngiltere’ye yönelik bir site için “co.uk” uzantısı, Almanya için “.de” uzantısı, Hollanda için “.nl” uzantısı kullanılabilir.

Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi Verilen uzantı sıralamaları tamamen istatistik verilere dayanarak ve gözlem lemeler yapılarak oluşturulmuş. Bu demek değildir ki bu domainlerin dışındaki uzantılar(info, me, co, pro, tc, eu vb…) SEO açısından çok zayıftır. Özgün bir yazılım, özgün bir içerik ve sürekli güncellenen bir site ile hiç bilinmeyen bir uzantı bile arama motorlarından üst sıralara yükselebilir.
 

Geri
Üst