Apple Kamera High-Key Mono Nedir? | Kogo Society Forum

Apple Kamera High-Key Mono Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Apple Kamera High-Key Mono Nedir?

Apple Kamera High-Key Mono Nedir?

Apple’ın iOS 13 ile birlikte A12 yongalı akıllı telefonlara eklediği yeni Portre ışık modu High-Key Mono’nun detaylarına yakından bakıyoruz.

Apple, iOS 13’te sistem çapındaki güncellemelere ek olarak Kamera ve Fotoğraflar uygulamalarında da önemli yenilikler sunuyor. Hem çekim hem de sonrasındaki düzenleme safhasındaki güncellemeler, ek bir kamera uygulamasına ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. Üstelik Deep Fusion gibi tamamen detaylara odaklanan teknolojiler de cabası.

iOS 13’ün kamera tarafındaki en büyük yeniliklerinden bir diğeri ise High-Key Mono. Yeni portre ışığı efekti High-Key Mono, fotoğrafları tek renge döndürerek beyaz bir fon üzerine yerleştiriyor. Yani aslında renkli fotoğraflardan sıkılan ve iPhone’un yetenekli kamerasında farklı seçeneklere yönelmek için epey güzel bir seçenek.

iPhone XR ve daha güncel bir iPhone’da (Apple A12 yongası gerekiyor) kullanılabilen bu özellik, fotoğrafı arka plandan ayrıştırarak siyah beyaz ve etkileyici bir hale getiriyor.

Denemek için Kamera uygulamasını açıp Portre moduna geçin. Ardından High-Key Mono bulana kadar efektler arasında gezinin. Daha sonrasında bu modda fotoğrafı çekin. Bu mod, iPhone’daki derinlik verilerini kullanarak konuyu ve arka planı birbirinden ayırıyor.

Gerçek zamanlı olarak önizleme imkanı sunan High-Key Mono, fotoğrafın çekildikten sonra nasıl gözükeceğini anlık olarak karşınıza getiriyor. Kamera uygulaması ayrıca size çok yakın olduğunuzu ve uzaklaşmanız gerektiğinizi de belirtiyor elbette.

Bu efektle çekilen fotoğraflar uygulamada Portre bölümüne kaydediliyor. Ek olarak eğer çektiğiniz bir fotoğrafta efekti High-Key Mono olarak değiştirmek istiyorsanız bunun da bir yolu var.

Fotoğraflara High-Key Mono Efekti Nasıl Eklenir?

Bunun için Fotoğraflar üzerinden dönüştürmek istediğiniz fotoğraf için seçimi yapın ve Düzenle üzerinden High-Key Mono’yu seçip yoğunluğunu ayarlayın. Düzenleme sayesinde gözleri keskinleştirebilir ve yüz hatlarının daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda Bitti düğmesiyle sonlandırıp kaydetmiş olursunuz.
 

Geri
Üst