Android Kamera Hackleme İle Gündemde | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Android Kamera Hackleme İle Gündemde

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Android Kamera Hackleme İle Gündemde

Android Kamera Hackleme İle Gündemde


Android telefonun kamerasına izinsiz erişim yapılabildiği haberi teknoloji haber sitelerinde hızla yayılıyor. Hack olayında antivirüs uygulamalarının yetersiz kaldığı da ortaya çıktı.

Android açık kaynağa sahip olmasından dolayı hem gelişim tarafında ilerleme kaydediliyor hem de güvenlik zafiyetleri açısından büyük ölçüde etkileniyor. iOS' ın kapalı bir yapıya sahip olduğundan çok daha az bu durumdan etkileniyor. Tabi her iki durumda bu şekilde. Yeni tespit edilen bir açık kameraları izinsiz açabiliyor. Bir nevi kamera hackleme olayı diyebiliriz.

Güvenlik firmalarından biri önemli bir açık keşfetti. 100 Milyona aşkın cihaz tehlikede uyarısında bulundu. Google' a iletilen açık sonrasında bir yama yayınlandı ve açık kapatıldı. Samsung tarafında da bu şekilde bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Peki sorun ortadan kalktı mı?

Güncellemeyi yapmayan çok sayıda Android kullanıcısı var. Tabi bazı telefonlar artık hiç bir güncelleme alamıyor ve yine baya bir kullanıcı hala eski modelleri kullanıyor. Bu konuda yapılabilecek ya cihaz yenileme ya da iyi bir virüs uygulamasının kullanılması.

Android Kamera Hackleme İle Gündemde


Çoğumuz bir uygulamanın kameraya erişim yapmak istediğinde izin istediğini görüyoruz. Bu durum sadece Android cihazları kapsamıyor. iPhone' da da aynı durumun olduğunu biliyorsunuzdur. Ama durum göründüğü gibi basit değil ve izin verilmeme yeterli olmuyor. İstenilirse izi verilmese dahi kameraya erişim sağlanabiliyor.

Facebook' da ya da TikTok gibi uygulamalarda sık karşılaştığımız izinlerin pek bir anlamı olmayabiliyormuş. Acaba iyileştirme yaması yayınlanmadan önce kaç cihaza erişim yapıldı diye merak edenlerdeniz.

Kamera hack işlemde henüz çoğu antivirüs programı tehlikeli olarak görmüyor. Bunun nedeni güvenlik sertifikası onaylı uygulamaları bir tehdit olarak görmemesinden. Ama antivirüs uygulamasındaki ayarlarla kamera erişimini kesebilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst