Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir? | Kogo Society Forum

Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?

Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?

Üçüncü parti güvenlik uygulamasına ihtiyacı ortadan kaldıran Windows Defender ile Security Essentials’ı tarihini ve arasındaki farkı anlatıyoruz.

Windows, dünyanın en fazla tercih edilen masaüstü işletim sistemi. Doğal olarak bilgisayar korsanlarının en çok hedef aldığı sistem de bu. Microsoft, saldırıları engellemek ve kullanıcıları veri kaybından korumak için özel araçlara sahip. Windows Defender ve Security Essentials iki ana çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ama bu iki uygulama arasındaki fark fazlasıyla merak ediliyor.

Bu iki çözüme ek olarak güvenlik şirketleri de Windows ya da diğer işletim sistemleri için güvenlik kalkanları geliştiriyor. Yani aslında üçüncü parti antivirüs uygulamalarıyla güçlendirilen bir Windows çok daha güvenli hale geliyor.

Windows Defender Ve Güvenlik Tarihi

Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?


Microsoft, yaklaşık 15 yıl önce Giant AntiSpyware isimli bir uygulamayı satın alarak adını Windows Defender olarak değiştirdi. Uygulama başlangıçta bir virüsten koruma ya da casus yazılım önleme amacı taşımıyordu. Sadece tarama yapıp casus yazılımları temizlemeye yönelik geliştirilmişti. Ancak Windows 7 ve Windows Vista ile varsayılan şekilde yüklü olarak gelmeye başladı. Windows XP kullanıcıları da sonradan ayrı olarak indirmek zorunda kaldı.

Security Essentials Ve Güvenlik Tarihi

Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?


Microsoft Security Essentials, 2009’da virüsten koruma yazılımı olarak piyasaya sürüldü. Kişisel bilgisayarları truva atlarından ve farklı virüslerden koruyabiliyordu. Yani aslında bu uygulama Windows XP, Vista ve Windows 7’de çalışması için özel olarak geliştirildi.

Temel Güvenlik Hizmetleri Ve Windows Defender

Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?


İşte bütün karışıklığın başladığı yer burası. Windows Defender varsayılan yüklü olarak gelirken Security Essentials ayrı olarak indirilebiliyordu. Ama Security Essentials’ı Windows 7 ve önceki sürümlerde yüklediğinizde Windows Defender devre dışı kalıyordu. Bunun sebebi, bazı Security Essentials özelliklerinin Windows Defender ile örtüşmesi. Yani aslında ikisini aynı anda aktif tutmak tutarsızlığa yol açtığı için mantıklı değildi.

İşler, Windows 8 ile daha da karıştı. Windows Defender, Security Essentials olarak yeniden başlatıldı. Bu, Windows işletim sisteminde ilk defa önceden yüklenen virüslere karşı savaşabilecek bir güvenlik uygulaması anlamı taşıyor. Security Essentials, Windows 8 ya da Windows 10’u desteklemiyor. Eğer bu işletim sistemlerini kullanıyorsanız varsayılan olarak Windows Defender geliyor. Eski sürümleri tercih edenler Security Essentials’ı hala indirebilir.

Windows Defender Ve Antivirüs Uygulamaları


Windows Defender & Security Essentials Aralarındaki Fark Nedir?


Windows Defender uzun bir yol kat etti ve virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ya da casus yazılımlara karşı koruma için epey güvenli hale geldi. Ama dünyadaki tek seçenek değil. Peki ama Windows Defender ile virüsten koruma yazılımları arasındaki fark nedir?

Bu noktada Kaspersky yada Eset’in antivirüs çözümleri epey başarılı. Alternatif olarak ücretsiz olarak sunulan Malwarebytes’i indirebilirsiniz. Özellikle çoğu kullanıcı, ek özellikler sebebiyle Windows Defender yerine üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı kullanmayı tercih ediyor. Ek özellikler arasında IP adresi gizlemek, güvenli tarama için VPN hizmetlerinden yararlanmak gibi hususlar var.

Güvenlik kurumları tarafından yapılan testler, Windows Defender’ın yeterli seviyede olduğunu gösteriyor. Ama yine de ek uygulamanın herhangi bir sakıncası yok.
 

Benzer konular


Geri
Üst