Windows 10, HTTPS Üzerinden DNS Desteği Sunacak | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Windows 10, HTTPS Üzerinden DNS Desteği Sunacak

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Windows 10, HTTPS Üzerinden DNS Desteği Sunacak

Windows 10, HTTPS Üzerinden DNS Desteği Sunacak


Microsoft, HTTPS Üzerinden DNS desteğini doğrudan Windows 10 işletim sisteminde kullanmak için testler gerçekleştiriyor.

DNS, internet üzerinde şifrelenmemiş olarak çalışan son protokollerden biri. Microsoft, HTTPS üzerinden DNS desteğini etkinleştirerek Windows’ta bunu düzeltmeye çalışıyor. Bu destek DNS sorgularının şifrelenmesini sağlıyor ve kullanıcı gizliliğinin korunması hedefleniyor.

Microsoft, Windows Insider’lar için HTTPS üzerinden DNS (DoH) protokolü desteği ekledi. Windows Insider’lar için yayınlanan sürümün deneysel olduğunu ve tüm herkes için henüz yayınlanmadığını belirtelim.

Windows 10, HTTPS Üzerinden DNS Desteği Sunacak


DNS, “Alan Adı Hizmeti” anlamına geliyor ve okunabilir URL’lerin IP adreslerine çevrilmesini sağlıyor. Çoğu web trafiği HTTPS kullanılarak şifrelenirken DNS sorguları şifrelenmiyor. DoH, bu durumda DNS trafiğini HTTPS kullanarak şifreleyerek düzeltiyor. DoH çözümleyicileri adı verilen özel DNS sunucuları, düzenli HTTPS trafiğini işledikten sonra DNS isteğinin şifresini çözüyor ve normal bir DNS sistemine iletiyor.

Google, Chromium’da özelliği test ederken Mozilla Firefox’ta DoH özelliğini zaten etkinleştirmişti. Microsoft, işletim sistemi düzeyinde DoH desteğini kullanarak sistem yöneticilerinin DNS isteklerini daha iyi filtrelemesine yardımcı oluyor. Normal kullanıcılar için ise gizliliği artırıyor. Bu desteği kullanmak için Windows Insider programına kayıt olabilirsiniz. Ancak DoH desteği tam kullanılabilir olduğu zaman tüm kullanıcılara açılacaktır.
 

Benzer konular

Üst