Windows 10 1909 Kasım 2019 Güncellemesi Neler Getiriyor? | Kogo Society Forum

Windows 10 1909 Kasım 2019 Güncellemesi Neler Getiriyor?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Windows 10 1909 Kasım 2019 Güncellemesi Neler Getiriyor?

Windows 10 1909 Kasım 2019 Güncellemesi Neler Getiriyor?

Windows 10 Sürüm 1909 ile bir dizi yenilik geliyor. Masaüstü deneyimini geliştiren, bildirimleri daha düzenli hale getiren ve performansı artıran bu güncellemenin getirdiklerini ele alıyoruz.

Microsoft, işletim sisteminde yeni özellikler sunmak ve hataları ortadan kaldırmak için güncellemelere devam ediyor. Windows 10 sürüm 1090 da ilk sürümden sonra yayınlanan sekizinci büyük güncelleme olarak dikkat çekiyor.

Kasım 2019 güncellemesi, 2019’da gelen ikinci güncelleme. Küçük bir not olarak 19H2 güncellemesini yükleyebilmek için bilgisayarlarda Windows 10 Mayıs 2019 paketinin kurulu olması gerektiğini belirtelim.

Windows 10 Sürüm 1909 Sistem Gereksinimleri
  • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
  • RAM: 32 bit için 1 GB veya 64 bit için 2 GB
  • Depolama: 32 bit için 16 GB veya 64 bit için 20 GB
  • Ekran Kartı: DirectX 9 veya WDDM 1.0 sürücüsü
  • Çözünürlük: 800 x 600 piksel
Masaüstü Deneyimi

Windows 10 Kasım 2019 güncellemesi, masaüstü deneyimini iyileştirecek yenilikler barındırıyor.

Görev Çubuğu

Yeni özelliklerden biri Görev Çubuğu. Windows 10, Takvim uygulamasını açmaya gerek kalmadan Görev Çubuğu üzerinden takvim etkinliklerini oluşturmayı sağlıyor. Soldaki Başlat menüsü, her seçeneğin adını ortaya çıkarmak için otomatik olarak genişliyor.

Bildirimler

19H2 güncellemesi
artık bir uygulama ya da web sitelerinden gelen bildirimleri doğrudan yapılandırma ve kapatma seçeneklerini gösteriyor. Böylece seçenekler hızlıca değiştirilebiliyor. Güncelleme sonrasında ‘Bildirimler ve Eylemler’ ayarları sayfasını görüntüleyen Eylem Merkezi’nin üstündeki yeni bir Bildirimleri Yönet düğmesiyle bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Başlat Menüsü

Başlat
menüsünde çok fazla değişiklik yok. Ama sol sütuna geçmek artık menünün otomatik olarak genişlemesini sağlıyor. Bu aslında ufak bir fark olsa da Başlat Menüsü’nü daha kullanışlı bir yapı haline getiriyor.

Dosya Gezgini

Windows 10 Sürüm 1909’dan
başlayarak, Dosya Gezgini’ndeki arama kutusu şimdi Windows Arama tarafından kontrol ediliyor. Bu aynı zamanda, Dosya Gezgini’ndeki arama kutusunun, görev çubuğundaki aramayı kullanırken olduğu gibi OneDrive’ın da aramaya dahil edildiği anlamına geliyor.

Dosya Gezgini’nde arama kutusuna tıkladığınızda (veya CTRL + E klavye kısayolunu uyguladığınızda) açılan liste güncellendi. Bu kısım artık sistem karanlık modda olduğunda koyu şekilde karşınıza çıkıyor.

Ayarlar Deneyimleri

Windows 10 1909 Kasım 2019 Güncellemesi Neler Getiriyor?


Yeni Windows 10 güncellemesi sadece masaüstü değil, Ayarlar üzerinde de çeşitli değişiklikler vadediyor.

Bildirimler

Bildirimler
ve Eylemler’de artık tüm bildirimleri ve sesleri devre dışı bırakmak için yeni bir ayar var. Böylece artık ‘Allow notifications to play sound’ seçeneğini pasif hale getirerek bildirim seslerini engelleyebilir; altta yer alan ‘Most recent’ sayesinde bildirimlerin zamanını belirleyebilirsiniz.

Ayrıca ek olarak uygulamalar için bildirimleri yapılandırma sayfası da artık kapsamlı ayar yapmayı sağlayan görsel değişiklikler içeriyor.

Sistem Deneyimleri

Yeni özelliklerin bir parçası olarak güncelleme üçüncü taraf dijital asistanları, geliştirilmiş çok çekirdekli işlemci mantığını ve daha iyi pil ömrü sunuyor.

Dijital Asistanlar

Kasım güncellemesi, Windows 10’da üçüncü taraf dijital asistanların aktive olması için seslendirme özelliğini destekliyor.

İşlemciler

Windows 10, işlemci performansına odaklanan önemli bir özellik sunuyor. Her ne kadar artık tek çekirdekli işlemciler kullanılmıyor olsa da yazılımlar bu sisteme göre ayarlanmış olabiliyor. Microsoft ise bu güncellemeyle tek çekirdeğe yönelen uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Yani bu tip uygulamalar doğrudan bir performans artışı vadediyor.

Containers

Öncelikle Linux ile kullanılmaya başlanan bu teknoloji temelde ‘sanallaştırmayı’ daha verimli hale getiriyor.

Pil Ömrü

Windows 10 Sürüm 1909 bazı sistemlerde genel olarak batarya ömrünü ve güç verimliliğini geliştirmeyi sağlıyor.

Diğer Değişiklikler

Bunlar haricinde sistem çapında irili-ufaklı birçok hata ortadan kalkıyor. Genel olarak performans iyileştirmesi de söz konusu.
 

Benzer konular


Geri
Üst