Android Zararlı Yazılımlar Nasıl Bulaşır? | Kogo Society Forum

Android Zararlı Yazılımlar Nasıl Bulaşır?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Android Zararlı Yazılımlar Nasıl Bulaşır?

Android Zararlı Yazılımlar Nasıl Bulaşır?


Geçtiğimiz yıllarda Android kullanıcılarının başını ağrıtmış Gunpoder, Ghost Trojan, Googlian ve Godless gibi zararlı yazılımlar belirttiğimiz gibi dışarıdan yüklenen uygulamalar nedeniyle Android cihazlara bulaşmıştı. Mazar gibi zararlı yazılımlar ise SMS aracılığıyla dağıtılan linklerin açılması sonucunda Android’e sızıyordu.

Yakın zamanlarda ise Google Play üzerinde bulunan FIFA ve Pokemon Go hile uygulamaları FalseGuide botnet zararlı yazılımının sızmasına sebep oldu. Checkpoint yazılım teknolojilerinin yayınladığı bir rapora göre bu zararlı yazılımlar bileşenlerinin zararsız görünmesi sebebiyle Google Play mağazasının güvenlik kontrollerinden geçebiliyor.

Bu tip kötü niyetli uygulamalar genellikle kurulum esnasında kullanıcıdan yönetici izinleri talep eder. Böyle durumlarda şüpheli uygulamalara bu yetkileri vermek, sonraki aşamalarda uygulamanın kaldırılmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle tamamen güvenmediğiniz uygulamaların izinlerini dikkatle gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Zararlı Yazılımlara Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?

Zararlı Yazılımlara Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?


Zararlı yazılımlarla mücadelenin en etkili yolu, gerekli önlemleri almaktır. Söz konusu Android güvenliği olduğunda ise alınacak önlemler oldukça basittir.

  • Google Play mağazası dışında bulunan, kaynağı belirsiz uygulamaları yüklemeyin. Android sistemi, varsayılan olarak dışarıdan uygulama yüklemeyi engellemektedir. Ancak emin olmak istiyorsanız Güvenlik>Bilinmeyen uygulamalar konumunda bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Klon uygulama yüklemekten kaçının. Google Play mağazası her ne kadar zararlı yazılımlara karşı önlem alsa da, her zaman başarılı olamayabiliyor. Bu nedenle popüler başka bir uygulamanın çok benzer kopyası olan alternatiflerden sakınmaya çalışın.
  • Uygulama izinlerine dikkat edin. Bazı uygulamalar kurulumdan önce kullanıcıdan çeşitli izinler isteyebilir. Uygulamalara hangi izinleri verdiğinizi mutlaka kontrol edin. Hiçbir uygulamaya yönetici yetkisi vermemelisiniz zira bu yetkiye sahip uygulamalar normal şartlarda silinemiyor.
  • Android sisteminizi güncel tutun. Uygulamaları ve sistemi genel olarak güncel tutmak dış etkilere karşı cihazınızı her zaman daha güvende tutacaktır.
 

Benzer konular


Geri
Üst