Android Virüsleri Nasıl Temizlenir | Kogo Society Forum

Android Virüsleri Nasıl Temizlenir

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Android Virüsleri Nasıl Temizlenir
Android Virüsleri Nasıl Temizlenir

Android telefonunuzda virüs bulunduğundan şüpheleniyorsanız, bu rehberimizle zararlı yazılımları kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Android eko sisteminde zararlı yazılımların cihazınıza bulaşması düşük bir ihtimal olsa da mümkün. Malware, bot-net gibi zararlı yazılımlar genellikle cihaza dışarıdan yüklenen uygulamalar ile sisteme bulaşır. Eğer Google Play mağazasının sınırları dışına çıkmadıysanız, zararlı yazılım konusunda endişelenmenize çok gerek yoktur.

Ancak bazı kullanıcılar için Google Play kataloğu yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar çareyi dışarıdan .apk dosyaları aracılığıyla yüklenen uygulamalarda buluyor. Bu yöntem her ne kadar kullanışlı olsa da, beraberinde zararlı yazılım bulaştırma riskini de taşıyor.

Bu rehberimizde cihazınızı nasıl güvenli moda alıp sisteminize bulaşmış olabilecek zararlı yazılımları kaldırabileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca gelecekte cihazını zararlı yazılımlardan nasıl koruyacağınıza dair ipuçlarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Zararlı Yazılım Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Android Virüsleri Nasıl Temizlenir


Eğer sisteminizde zararlı bir yazılımın var olduğuna dair şüpheleriniz varsa, şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırmak isteyebilirsiniz. Öncelikle cihazınızı güvenli moda almalısınız. Bu modda üçüncü parti uygulamalar ve doğal olarak zararlı yazılımlar devre dışı kalacaktır.

Güvenli moda giriş yöntemi cihazdan cihaza değiştiği için kısa bir Google araması ile cihazınızın güvenli moduna nasıl gireceğinizi öğrenebilirsiniz. Güvenli moda girdikten sonra sol alt köşede Güvenli mod yazısını göreceksiniz.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey uygulama listesini açıp zararlı yazılım olduğunu düşündüğünüz uygulamayı kaldırmak olacaktır. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulamanın kaldır butonu kullanılamıyorsa, zararlı yazılıma yönetici yetkisi vermiş olabilirsiniz. Öncelikle bu yetkiyi kaldırmanız gerekecektir.

Yönetici yetkisine sahip uygulamaları görüntülemek için Cihaz yöneticileri menüsünü bulmanız gerekiyor. Çoğu cihazda bu menü Kilit ekranı ve güvenlik veya Gizlilik ve güvenlik menülerinin altında bulunmaktadır.

Cihaz yöneticileri menüsüne girdikten sonra cihazdaki yönetici yetkisine sahip olan uygulamaları göreceksiniz. Kaldırmaya çalıştığınız uygulama listedeyse, basitçe yönetici yetkisini kapatın ve uygulama menüsüne geri dönüp kaldırma işlemini tamamlayın.
 

Benzer konular


Geri
Üst