Steam 20. Yıl Dönümünü Kutluyor | Kogo Society Forum

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş

Steam 20. Yıl Dönümünü Kutluyor​

Steam 20. Yıl Dönümünü Kutluyor


Valve, Steam'i 12 Eylül 2003'te çıkardı ve bu geçen 20 yılda yaptığımız her şeyden son derece gurur duyuyoruz ve inanılmaz derecede minnettarız. Steam, başarısını dünyanın dört bir yanında onu kullanan oyuncu ve geliştiricilere borçludur.

Steam'deki her yıla ait en popüler oyunları hatırlamanın eğlenceli olacağını düşündük (tüm Valve oyunları da dâhil olmak üzere bu oyunların çoğu, bu kutlamanın bir parçası olarak indirimde!) ve hem Steam'den hem de genel olarak popüler kültürden bazı eğlenceli bilgiler ekledik (görsel ve yazılı olarak). Ancak, yaşlı ninelerinize ve dedelerinize gösterdiğiniz sabrı bize de gösterin. Aşağıdaki tarihler ve bilgiler, hepimizin giderek zayıflayan hafızasına güvenerek yazılmıştır.

Gerçekten yaşlandık.

Her neyse, boş zamanınızda bir roman okumakla ilgilenmiyorsanız, ilginizi çeken bir yıla geçmek için "yıllar" menüsünü kullanmaktan çekinmeyin. En azından sayfanın sonuna kadar inin. Orada sizi ücretsiz ürünlere yönlendirecek bir şey olabilir.

Yıl 2003. MySpace çıktı, Arnold Schwarzenegger Kaliforniya valisi oldu ve "In Da Club" bir numaralı şarkı oldu. Peki bu yıl başka ne oldu? 12 Eylül 2003'te Steam çıktı.

Steam'i ilk olarak bir önceki yıl olan 2002'de Game Developers Conference'ta duyurmuştuk ve çıktıktan sonra da büyük oranda sadece Valve oyun güncellemelerini daha kolay bir şekilde teslim etmek amacıyla kullandık. Fakat nihai hedefimiz, oyun geliştiricilerinin oyuncularıyla buluşmasını ve doğrudan kendi oyuncu kitlelerini oluşturmasını daha kolay hâle getirmekti.

2004 yılının mart ayında, Counter-Strike: Condition Zero, Steam'de çıkardığımız ilk oyun oldu, 16 Kasım'da da Half-Life 2 büyük bir çıkış yaptı.

Bu iki oyunun arasında, mayıs ayında çıkan Codename: Gordon, (teknik olarak) Steam'de yayınlanmış ilk üçüncü taraf oyun oldu. Oyun ne yazık ki daha sonra kaldırıldı ancak Steam tarihinin önemli bir parçası olmaya devam edecek!

2004'ten diğer ilginç bilgiler: Facebook ve Motorola Razr çıktı (birlikte değil tabii ki); Google halka arz edildi; Numa Numa meme'i interneti kasıp kavurdu.

2005 Valve, 26 Eylül'de Day of Defeat: Source'u çıkardı. Birkaç hafta sonra da Steam'de dağıtımına başlanan ilk üçüncü taraf oyun Rag Doll Kung Fu çıktı.

Şimdi kendinize şunu soruyor olabilirsiniz: "Az önce Steam'de çıkan ilk üçüncü taraf oyunun 2004'teki Codename: Gordon olduğunu söylememişler miydi?" Evet, haklısınız. Codename: Gordon çıktıktan çok kısa bir süre sonra platformdan ayrıldığından, bu konuya dair kendi aramızda bir tartışma yaşandı. Ancak bu yazıyı hazırlayan kişi herkesi memnun etmek istediğinden, iki oyunu da yazıp siz değerli okuyucularımızın karar vermesini istedi. (Rica ederim.)

2005'te bazı önemli popüler kültür anları yaşandı: YouTube kullanıma sunuldu; Tom Cruise, Oprah'nın koltuğunda zıplayarak Katie Holmes'e olan aşkını ilân etti; Brad Pitt ve Jennifer Aniston'ın ilişkisini aynı yılda popüler olmuş şu meme'le açıklarsak pek de yanlış olmayacaktır: "Boom goes the dynamite"

2006 Half-Life 2: Episode One'ın 1 Haziran'daki çıkışıyla Şehir 17'nin ötesine bir yolculuk başladı.

Diğer önemli olaylar: Nintendo, Wii'yi piyasaya sürdü; Twitter kendisini dünyaya 140 veya daha az karakterle tanıttı, ki bu da iyi bir zamana denk geldi zira Western Union bundan bir hafta önce telgraf hizmetlerini tamamen durdurduğunu açıklamıştı.

Bu yıl başka ne mi sona erdi? Plüto'nun gezegenlik durumu. 24 Ağustos'ta Plüto'nun sınıflandırması cüce gezegene düşürüldü. Üzücü bir durum.

2007 Vay be! Valve bu sene Steam üzerinde çok çalışmış. The Orange Box'ın bir parçası olarak Portal, Team Fortress 2, ve Half-Life 2: Episode 2 oyunlarını çıkardık.

Ayrıca aralık ayında tatil zamanı için ilk büyük Steam indirimini (her şeyde %10-50 arası indirim) düzenledik.

Steam dışında da pek çok önemli gelişme oldu: Apple ilk iPhone'u piyasaya sürdü; Netflix yayına başladı ve Piyano Çalan Kedi en popüler meme'lerden biri oldu.

2008 Bu sene kasım ayında Left 4 Dead çıktı.

2008'de ayrıca geliştiricilerin ve yayıncıların oyunlarını geliştirmelerine ve Steam'deki dağıtımdan en iyi şekilde yararlanmalarına yönelik bir dizi araç ve hizmeti içeren Steamworks'ü kullanıma sunduk. Steam Cloud da bu sene çıktı. Steam Cloud geliştiricilere oyun kayıtlarını uzak bir sunucuda saklama imkânı, oyunculara da kayıtlı oyunlarına istedikleri her bilgisayardan erişme fırsatı sundu.

2008'deki diğer bazı ilginç şeylerse şöyle: Android telefonlar çıktı (23 Eylül). AirBnB (11 Ağustos'ta airbedandbreakfast.com olarak) çıktı. Twilight serisinin ilk filmi gösterime girdi (21 Kasım).

2009 Left 4 Dead 2 bu yılın kasım ayında çıktı.

Bu sene ayrıca aralık ayında Avatar gösterime girdi ve tüm zamanların en yükse hasılat yapan filmi oldu (beraberinde getirdiği yenilikçi film yapımı teknolojisi de cabası).

2010 Steam macOS desteği ekledi; ayrıca Linux kullanıcılarını desteklemek için Steam Play'i çıkardık.

Steam cüzdanı ve TF2 oyun içi içerik mağazası da 2010'da çıktı.

2010'da ayrıca: Apple, iPad'i piyasaya sürdü; Instagram kullanıma sunuldu; Lady Gaga, eylül ayındaki MTV Video Müzik Ödülleri'nde tamamen etten yapılmış bir elbise giydi. (Gerçek et. ÇİĞ et.)

2011 Portal 2 nisan ayında çıktı.

Steam'e ekran görüntüleri ve oyuncuların hesaplarına ekleyebilecekleri ilave bir güvenlik katmanı olan Steam Guard'ı ekledik.

Steam Atölyesi özelliğiyle oyuncular tarafından oluşturulmuş içerikleri ve bunları oyunlara indirmeyi sağlayan araçları tek bir yerde topladık.

2011'deki diğer ilginç şeyler: Minecraft, Game of Thrones ve Snapchat çıktı. Harry Potter, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 ile dünya çapındaki gişeleri âdeta domine etti. İngiliz kraliyet ailesinden Prens William ve Kate Middleton evlendi. Ve Oprah Winfrey, 25 sezonun ardından son talk show bölümünü sunarak bir devri kapattı.

2012 Counter-Strike serisinin dördüncü oyunu Counter-Strike: Global Offensive çıktı.

Oyunların Steam'de çıkışlarını kolaylaştırmak için 2012'de Steam Greenlight programını kullanıma sunmuştuk fakat bunun daha iyi bir yolunu bulduk ve 2017'de bu programı Steam Direct ile değiştirdik.

Steam Topluluğu ve Steam Topluluk Pazarı 2012'de beta olarak yayınlandı; Steam'in Geniş Ekran modu oyunculara bilgisayarlarını bir televizyon ve kontrolcüyle eşleştirme imkânı sundu.

2012'de ayrıca: Oculus VR, Slack ve Tesla çıktı. Grumpy Cat bir efsane oldu.

2013 Dota 2 resmî olarak çıktı.

Steam'e koleksiyon kartları, aile paylaşımı ve oyuncu incelemelerini de içeren özellikler eklendi, ayrıca geliştiricilere oyunlarını Erken Erişim'de çıkarma seçeneği sunulmaya başlandı.

Yine 2013'te, Frozen gösterime girdi ve dünya çapında en çok izlenen film oldu. Bu aynı zamanda, "Let It Go" (Aldırma) şarkısının herkesin zihnine kazındığı yıl olduğu anlamına geliyor. (Şimdi yine hepimizin zihninde çalmaya başlayacak! Pardon.)

2014 Steam, oyuncuların oyunlarla bağlantı kurmasını (ve tam tersini) kolaylaştırmak amacıyla pek çok özelliği değiştiren Keşif Güncellemesi'ni yayınladı.

Bu aynı zamanda Steam'in ev içi yayın özelliğini çıkardığı yıldı. Ayrıca Oculus Rift için SteamVR çıktı (ve sonraki yıllarda diğer başlıklara da çıktı).

2014'ten diğer ilginç bilgiler: Amazon Alexa doğdu (ama bir istekte bulunmayacaksanız ismini sesli söylemeyin); ALS hastalığı konusunda farkındalık yaratmak ve bağış toplamak adına tüm dünyayı "Bir Kova Buz Kampanyası" sardı.

2015 Steam; Steam Kontrolcüsü, Steam Link ve Steam Makinesi için bir donanım bölümü ekledi. Az daha unutuyorduk: Steam Makinesi 2015'te çıkmıştı!

Oyuncuların oyun içi öğeler için iade talep etmelerini kolaylaştıran Steam iadeleri de bu sene devreye girdi.

2015'te ayrıca Source 2 motoru da çıktı. Aynı yılın eylül ayında Source 1'den komple Source 2'ye aktardığımız Dota 2, bu motoru kullanan ilk oyun oldu.

Alakasız haberler kuşağı: İnternet, bir elbisenin mavi mi yoksa altın rengi mi olduğu üzerinde bir türlü mutabakata varamadı ve Katy Perry'nin solundaki köpek balığı Super Bowl devre arası gösterisinde âdeta Katy Perry'nin rolünü çaldı. (Lütfen maçtan bahsetmemizi istemeyin zira Seattle merkezli bir firma olarak... Maçın sonuçlarını yutmamız zor oldu.)

2016 Steam Sonbahar İndirimi'nde adaylar belirlendi, Kış İndirimi'nde adaylar oylandı ve 31 Aralık'ta da ilk Steam Ödülleri gerçekleşti.

2016, bizim için VR'da büyük bir yıldı: HTC Vive başlığını çıkarmak için HTC ile iş birliği yaptık; oyuncuların Aperture Science cep evreninde oda ölçeğinde deneyler yapmasına olanak sağlayan bir tür mini oyun olan The Lab'i nisan ayında çıkardık.

Ayrıca 2016'da: Nintendo Pokémon GO'yu çıkardı ve TikTok çıktı.

Bu yıl ayrıca kutup araştırma ve keşif gemisine "Boaty McBoatface" adını veren internet ahalisi yine ne kadar yaratıcı olduğunu gösterdi. Niyetimiz kimseyi kırmak ya da şuradakini buraya koymak değil ancak internetten akıllarına gelen en iyi adı bulmalarını isteyen İngiltere'nin National Environment Research Council'iydi, internet de kendinden isteneni yaptı.

Her ne kadar konsey daha sonra "Yok, kalsın. Biz kendimiz bir tane buluruz." deyip geminin adını "RRS Sir David Attenborough" olarak belirlediyse de, "Boaty McBoatface"in de yabana atılamayacak kadar iyi bir ad olduğuna karar verdiler ve Attenborough'da bulunan sualtı araçlarından birine bu adı vermeyi uygun gördüler.

2017 Steam Greenlight'ı Steam Direct ile değiştirerek geliştiricilerin oyunlarını Steam'de doğrudan daha kolay bir şekilde çıkarmalarını sağladık.

Bu sene teknoloji dünyasında büyük gelişmeler oldu: Nintendo Switch ve Fortnite çıktı.

2018 Proton, Windows oyunlarının Linux üzerinde çalışmasını sağlayacak bir uyumluluk katmanı olarak tanıtıldı; Steam Sohbet çıktı ve Artifact de betadan çıktı.

Diğer haberler: "Alexa, Despacito çal."

2019'da Steam'de birkaç yeni özellik çıktı veya güncellendi: Remote Play Together, kullanıcıların Steam kütüphanelerinde bulunan yerel çok oyunculu oyunları ücretsiz bir şekilde internetten paylaşmalarına olanak tanıyor; Steam sohbeti için bir mobil uygulama çıkardık ve bunun yanı sıra Steam kütüphanesini güncelledik; aralık ayında da ilk Steam Next Fest'i düzenledik (önceden adı Steam Oyun Festivali'ydi ve Geoff Keighley'nin The Game Awards gösterisiyle aynı anda düzenleniyordu).

Kullanıcılara potansiyel yeni Steam özelliklerini geliştirme sürecinde bu özellikleri deneme ve bize geri bildirim sağlama fırsatı veren Steam Laboratuvarı da bu sene çıktı.

Bu sene ayrıca Dota Underlords Erken Erişim'de çıktı ve HTC Vive ile birlikte piyasaya sürdüğümüz başlıktan üç yıl sonra ilk defa bu sene kendi VR başlığımız olan Valve Index'i piyasaya sürdük.

2019'dan diğer bazı kayda değer haberler: Marie Kondo bizi, mutluluk sağlamayan eşyalarımızdan kurtararak sadeleştirdi ve internet üzerinden video akışları (Apple TV+, Disney+ vb.) yaygın olarak kullanılmaya başlandı. OK, Boomer?

2020 Kullanıcıların Steam'deki oyunlara ve etkinliklere ait en son haberleri bulmalarını kolaylaştırmak için (işe yaradığını umuyoruz!) Haberler ve Etkinlikler merkezini ekledik. Daha da büyük haber olarak, bu sene mart ayında Half-Life: Alyx'i çıkararak (sanal gerçeklikte!) Half-Life evrenine resmî olarak geri döndük. Not: Kafayengeçlerinin korkunç olduğunu biliyorduk ama VR'da gerçekten dehşet vericiler.

Alyx, tüm dünyanın pandemi kaynaklı olarak kendini karantinaya aldığı bir zamanda yani 2020'de çıktı. Bu yıla aynı zamanda "Zoom bombing" (iş toplantılarından önce arka planınızı kontrol etmeyi unutmayın!) ve âdeta kendimizi izlemekten alamadığımız bir araba kazası olan Joe Exotic (Tiger King) damgasını vurdu.

2021 Steam Oyun Festivali'nin adı Steam Next Fest olarak değişti ve şimdiki yılda üç defa gerçekleşen etkinliğe dönüştü. Ayrıca Perfect World iş birliğiyle Steam China'yı çıkardık.

Bu sene insanların konuştuğu diğer bazı şeylerse şöyle: Dota: Dragon’s Blood animasyon dizisi Netflix'te yayınlandı; Bernie Sanders kar eldivenleriyle bir internet meme'i oldu; Squid Game, çocukluğumuzun mutluluk verici ve nostaljik oyunlarını bize farklı açılardan tekrar düşündürttü. (Uzunca bir süre kırmızı ışık yeşil ışık oyununu oynamayacağımızdan emin olabilirsiniz.)

Kimden bahsetmiyorduk? Bruno.

2022 Bu sene Steam mobil uygulamasını yeniden tasarladık. Ayrıca güçlü bir taşınabilir oyun bilgisayarı olan Steam Deck'i resmî olarak piyasaya sürdük. Deck, Aperture Desk Job isimli bir oyunu içerir. Bu oyun Portal evreninden uyarladığımız, teknoloji demosu görevi gören ve bir şekilde tuvalet inşa etmeyi eğlenceli hâle getiren bir yan oyundur.

Yıl sonunda, Steam ile geçirdiğiniz yılın özetini sunan Steam Retrospektifi yayınladık.

2022'de ayrıca Elon Musk Twitter'ı (şimdi X oldu) satın aldı.

2023 Yıl henüz tam sona ermedi ancak çok büyük bir Steam istemcisi güncellemesi yayınladık, Counter-Strike 2 betaya girdi (ve yakında çıkacak) ve Steam Deck'te oynanabilecek onaylanmış veya oynanabilir derecelendirmesine sahip 11 bin oyun var.

Popüler kültür cephesindeyse; yılın bitmesine hâlâ birkaç ay kalmasına rağmen Taylor Swift oldukça öne çıktı bile. Yaz boyunca dört albümü aynı anda Billboard 10 listesine girdi (60 yıldır bu başarıyı elde etmiş ilk yaşayan sanatçı oldu). Bir de tabii Eras turnesi var!

Çok eğlenceli bir yazı oldu! Hepinize beraber geçirdiğimiz bu harika 20 yıl için milyonlarca, milyarlarca defa teşekkürler. Nice 20 yıllara! Bu arada, pek kıymetli Claire Hummel tarafından hazırlanmış bazı çizimleri Puan Dükkânı'na ücretsiz öğeler olarak ekledik!
 

Geri
Üst