SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi | Kogo Society Forum

SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi

SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi


SSL / HTTPS’in Önemi Nedir?

Basit bir ifade ile, SSL web sunucuları ile tarayıcınız arasındaki iletişimin güvenli bir şekilde kurulmasını sağlayan korumadır.

İnternet, doğal olarak herhangi bir sunucudan gönderilen bir bilginin herhangi bir kişi tarafından okunabilmesine olanak sağlıyor.
Google’da herhangi bir hastalık ile ilgili arama yaptığınızda gördüğünüz bilgileri, aynı şekilde herhangi bir kişi de görebilir.
HTTPS ise, bu problemi iletişimi şifreleme ile sonlandırmakta.
HTTPS, web sunucularından yalnızca sizin bilgisayarınız için gönderilen verilerin görülebilmesine olanak sağlamakta.

Buna ek olarak HTTPS, güvenirliği garanti eden bir mekanizma sağlamaktadır. Adres çubuğunda Yeşil renkteki kilit ikonunu gördüğünüz sürece, doğru ve güvenilir sunucuda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

SSL’in SEO’ya Etkisi

Zirvedeki 100.000 Domain üzerinde yapılan bir araştırmada tek bir sorunun cevabı arandı.

“Sitelerin kullanmış oldukları SSL Sertifikaları (HTTPS)’ler, Arama Motoru sayfalarındaki sıralama sonuçlarını nasıl etkiler?”

İşte bu önemli soru için, sitelerin HTTP ve HTTPS üzerinden; Ulaşılabilirlikleri, Yönlendirmeleri, Durum Kodları incelendi.

SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi


SSL’in SEO’ya Etkisi Araştırmasından Edindiğim Bilgiler

1- 10 Web sitesinden yalnızca 1 tanesinin kusursuz bir HTTPS kurulumuna sahip olduğu, (Bu makalemizden sonra bu sayının daha fazla olacağını tahmin ediyoruz.)
2- Analiz edilen web sitelerinin %60’ında HTTPS’in olmadığı,
3- Her 4 domainden 1’inde, (%23,6) kabul edilmiş standart HTTPS versiyonlarının uygulanmadığı
4- Her 4 domainden 1 tanesinde de 301 Kalıcı (Permanent) yönlendirme yerine 302 Geçici (Temporary) yönlendirmeleri kullanıldığı.

TLS Nedir?

TLS ise, HTTPS’in ek güvenlik gerçekleştirmek için kullandığı protokoldür.

SSL / HTTPS’in SEO’ya Etkisi

HTTPS’i neden önemsememiz gerektiğinin tek ve basit bir cevabı var. O da; Google öyle söylüyor.

Google’a göre HTTPS, Google arama sonuçları sıralamasını etkileyen 200 faktörden bir tanesi. Google’ın, HTTPS’ in benimsenmesini teşvik etmesi, Edward Snowden’ in hükümet gözetimindeki bazı belgelerin sızdırılmasına reaksiyon olarak görülmüştür.

HTTPS, bir anda, her bir anahtar için sıralamanızı 1. yapmayacaktır ama, web siteniz diğer web siteleri ile berabere kaldığında, sizin sıralamanızı daha yukarıya çıkaracaktır. Hele ki, son derece rekabetçi anahtarlar için web sitenizin HTTPS’i kesinlikle desteklemesini tavsiye ediyoruz.

Brian Dean’ın 1 Milyon Arama Sonucu Analizinin konusu da, “ HTTPS’in Google’ın ilk sayfasındaki yüksek sıralama ile ilişkisi” ile ilgilidir.

SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi


SSL Sertifikasının SEO’ya Olan Etkisi

SEO dışında HTTPS farklı bir nedenden dolayı daha önemli hale gelecektir. Yakın gelecekte, doğru HTTP kurulumuna sahip olmayan tüm sayfalarda, Google Chrome tarayıcısı adres çubuğu üzerinde Kırmızı X işareti olan bir kilit gösterecek olup siteniz, ziyaretçilerinizin gözünde kırılmış, hacklenmiş bir şekilde görünecektir. Mozilla Firefox’da büyük bir ihtimalle benzer bir politikayı benimseyecektir.
 

Geri
Üst