SSL Sertifikası SSL Nedir? | Kogo Society Forum

SSL Sertifikası SSL Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
SSL Sertifikası SSL Nedir?

ssl-nedir-ssl-sertifikasi.jpg

‘SSL’, İngilizce’deki ‘Secure Socket Layer’ ifadesinin karşılığıdır. ‘Güvenli, Soket ve Katman’ kelimelerinin karşılığı olsa da işlev olarak daha farklı bir anlama sahiptir. Ayrıca ‘Web Server Sertifikası’, ‘Güvenlik Server Sertifikası’ şeklinde de bilinir.

‘SSL’ teknolojisi, kullanıcılar ve e ticaret siteleri arasındaki şifrelemeyi sağlayan ve standart haline gelmiş bir uygulamadır. Hem istemci kişinin, hem de sitenin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Özellikle kredi kartı numarası ve güvenlik bilgilerini korur. SSL’i bir katman olarak görürsek, iki uygulama arasından, veriler bu katmanı kullanarak geçer; şifreleme formülleri sayesinde bu geçiş güvenli hale gelir.

En çok kullanılan Chrome, Yandex Browser, Internet Explorer ve Firefox gibi tarayıcılar SSL’i desteklerler; aynı şekilde web sayfası oluşturan sunucular da SSL uyumludur, dolayısıyla bağlantı sağlandığında bilgi akışı güvenli hale gelir.

SSL’in çalışma şekli ise anahtarlar üzerindendir. Bunlara ‘Public Key’ ya da ‘ Private Key’ adı verilir. Bu anahtarlar güvenlik göz önünde tutularak sabit hale getirilmemiştir; o nedenle hem sunucu hem tarayıcı için çeşitli sertifikalar üretilmiştir, bunlara verilen ad da ‘SSL Sertifikasıdır’.

SSL Sertifikası SSL Nedir?

Girdiğiniz sitenin, örneğin bir alışveriş sitesinin SSL uyumlu ve güvenli olup olmadığını anlamanın bir yolu, adres çubuğuna bakmaktır. Eğer küçük sarı ve asma kilit şeklinde bir işaret varsa, ve adres ‘http’ yerine ‘https’ ile başlıyorsa, güvenli bir sitede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Ya da, yeşil veya mavi bir adres çubuğu görüyorsanız, yine güvende olduğunuzu anlayabilirsiniz.

SSL Sertifikası SSL Nedir? Son olarak, piyasada SSL sertifikası sağlayan pek çok marka bulunmaktadır. Dünya çapında tanınırlığa sahip bazı sertifika sağlayıcıları; VeriSign, Comodo, Geotrust, ve RapidSSL şeklindedir.

Sitemizde de bulunan ve sitelerini yaptığım müşterilerime de SSL i kuruyor ve öneriyorum hem SEO açısından hemde güvelik açısından daha verimli hale gelmiş oluyor siteler böylece kullanıcılarında güvenliği sağlamış ve güven vermiş oluyoruz. Yaptığım referanslardan da görebileceğiniz gibi SSL sertifikasına önem veriyor ve sonuna kadarda destekliyorum sizlere de tavsiye ederim. Kurulumu basit ve tek seferlik işlem yapıyorsunuz ve linkleriniz otomatik olarak bir kaç dakika içerisinde Https olarak güveli hale getiriliyor.
 

Geri
Üst