Com.tr Uzantısının Seo’ya Etkisi | Kogo Society Forum

Com.tr Uzantısının Seo’ya Etkisi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
641
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Com.tr Uzantısının Seoya Etkisi

Com.tr Uzantısının Seo’ya Etkisi


Domain uzantılarının SEO üzerindeki etkilerinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda özel olarak “com.tr” uzantısını ele alacağız ve bu uzantıların SEO üzerindeki etkisi olup olmadığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Com.tr uzantılarını almak için diğer domainlerden farklı olarak hosting firmasına bir takım belgeler sunmak zorundasınız. İşlemlerinizi halledip “com.tr” bir domain uzantısına sahip olabilirsiniz. Google birçok ülkeye ait özel uzantılar kullanmaktadır, ülkemizde de bu “.com.tr” uzantısıdır. Peki bu uzantı bize SEO da ne gibi yararlar sağlar?

Öncelikle projeniz global bir proje ise kesinlikle “.tr” uzantılı herhangi bir domain kullanmamalısınız. Global projelerde öncelikle “.com” uzantısını takiben “.net ve .org” uzantıları kullanılabilir. Örnek verecek olursak sitenizde İzmit Pişmaniyelerini hem Türkiye’de iç pazarda hem de yurt dışında satmak istiyorsanız mutlaka .”com” uzantılı bir domain kullanmalısınız. Çünkü yurt dışından giren bir ziyaretçinin kendi Google uzantılı arama motorunu kullanıyordur ve sizin “.tr uzantılı” sitenizin buralarda üst sıralarda gözükmesi pek mümkün değildir.

Bunu anca “.com” domain kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat satışınızı sadece Türkiye pazarında gerçekleştirecekseniz o zaman “.com.tr” uzantısı kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü hedef kitleniz Türkiye’de insanlar olduğu için buradan arama yapan kişilerin büyük bir bölümü Google ın Türkiye uzantılı arama motoru yani Google.com.tr yi kullanır. Sizin de domain uzantısını “.com.tr” olması hedef kitlenizin otomatik olarak Türkiye olduğunu belli eder ve otomatikman Google arama motorunda sitenizin üst sıralarda gözükmesine neden olur.

Ayrıca İnternet kullanıcıların büyük bir bölümü “.com.tr” uzantısına alışmıştır ve “.com.tr” uzantısı ziyaretçilerde bir güven oluşturur. Uzantı, belgesiz olarak temin edilemediği için “.com.tr” uzantısında projeler oluşturup site kuranlar genelde şahıs şirketleri veya kurumsal firmalardır.
 

Yeni Konular

Geri
Üst