Responsive Tasarım Nedir? | Kogo Society Forum

Responsive Tasarım Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?


Responsive Tasarım, duyarlı tasarım anlamına gelir ve tablet, mobil, bilgisayar gibi farklı piksellerdeki ekran boyutlarında aynı görseli yakalamak için yapılan tasarım türüdür. Eski tasarımlarda karşılaşılan en büyük sorunlarından biri olan uyumluluk sorunu kişilerin masaüstünde güzel görünen tasarımların telefona veya tablete geçtiğinde ekranın çok küçük olması, yazılarının kullanıcı tarafından okunamaması sorunu Responsive tasarımlar ile tamamen ortadan kaldırıldı.

Özellikle son yıllarda çok hızlı olarak artan akıllı telefon teknolojisininde beraberinde gerektirdiği uyumlu temalar bu günlerde tasarımcılar ve Webmasterlar için büyük önem taşıyor.

Responsive Tasarım Nedir? Ekran Boyutları Nelerdir


Tabletler için ekran boyutu 960 px
Dikey tutulan telefonlar için ekran boyutu 479 px
Yatay tutulan telefonlar için ekran boyutu 768 px’dir.

Bundan dolayı örneğin bilgisayar için yazılan bir site de fontlar, menülerin boyutları, menülerin açılış şekilleri, reklam yerleşimleri yani bir sitede dikkatinizi çeken ne varsa bilgisayar pikselleri için uyumlu yapılır. Eğer kullanıcı dikey bir telefon ile siteye girdiğinde o fontlar, menüler, reklamlar 479 px’e indirilmeye çalışılacak ve bu da kullanıcıların yazıları görememesini, menüleri kolayca kullanamamasına neden olur. Kullanıcılar yazıyı okuyabilmek için defalarca yakınlaştırması gerekmektedir. Buda hem kullanıcı için zahmetli hemde sitenin genel görünüşü için olumsuz bir durumdur.

Responsive Tasarım Nedir? Responsive Tasarım Nasıl Yapılır


Bunu farkeden tasarımcılar ve Webmaster’lar uyumlu temalar geliştirmeye, satın almaya yöneldi. Şuanda bir temada aranan en büyük özelliklerden bir tanesi oldu diyebiliriz. Bunu ilk gördüğümüz sitelerden bir tanesi de Facebook. Daha bir kaç yıl öncesine kadar m.facebook.com kullanıcılara ücretsizdi ve telefon ile girdiğinizde tamamen farklı bir site ile karşı karşıya kalıyordunuz. Çok bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için bu bilgi yeterince hatırlatıcı olur diye umut ediyorum.

Responsive Tasarım Nedir? Yapmış olduğumuz bütün web siteler responsive uyumlu olup %100 sorunsuz bir şekilde çalışmaktır. Referanslar sayfamıza göz atabilirsiniz.
 

Geri
Üst