Lübnan'da WhatsApp İçin Vergi Haberi | Kogo Society Forum

Lübnan'da WhatsApp İçin Vergi Haberi

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün

WhatsApp vergisi ile ilgili geri adım atıldı

Önemli bir finansal krizin içinde olan Lübnan kısa süre önce WhatsApp vergisi konusu ile gündeme gelmişti. Lübnan Bakanlar Kurulu WhatsApp ile birlikte Facebook ve FaceTime gibi uygulamalardan yapılan sesli aramalardan da ücret alınacağı açıklamıştı. Şimdi konu ile ilgili hükümetten geri adım geldi.

Lübnan WhatsApp vergisi için geri adım attı

Lübnan WhatsApp vergisi almaya başlayacak haberlerinin çıkması ile birlikte konu, teknoloji basınında geniş yer buldu. Ancak, iki gün önce çıkan haberlere hükümet cephesinden bir açıklama geldi.

Vatandaşlar, söz konusu uygulamalardan vergi tahsil edileceğini öğrenince protestolara başladı. Binlerce vatandaşın sokağa dökülmesinin arından Lübnan Ekonomi Bakanı Ali Hasan Halil bir açıklama yaptı. Başbakan ile görüştüklerini söyleyen Halil, WhatsApp vergisi ile ilgili kararın askıya alındığını belirtti.

İlk protestolar başladığında da Lübnan Telekomünikasyon Bakanı Mohamed Choucair, Lübnanlı yayıncıları arayarak WhatsApp için alınan kararın iptal edileceğini söylemişti. Choucair’in bu açıklamasının ardından resmi duyuru da yapılmış oldu. Eğer, vergi uygulaması yürürlüğe girseydi vatandaşlar sesli arama uygulamaları için günlük 0,20 dolar vergi ödeyecekti.

Yapılan protestolarda 2 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Alınan yeni kararın ardından vatandaşların ne yapacağı şimdilik merak ediliyor.