Google, Gizli WhatsApp Gruplarının Katılma Linklerini Arama Motorunda Paylaşıyor | Kogo Society Forum

Google, Gizli WhatsApp Gruplarının Katılma Linklerini Arama Motorunda Paylaşıyor

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Google, Gizli WhatsApp Gruplarının Katılma Linklerini Arama Motorunda Paylaşıyor

Google, Gizli WhatsApp Gruplarının Katılma Linklerini Arama Motorunda Paylaşıyor

Arama devi Google, gizli olması gereken WhatsApp gruplarının katılma bağlantılarını arama motoruna indeksleyerek güvenlik açığına sebep oluyor. WhatsApp'ın bu konuda herhangi bir önlem almaması ise kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesine yol açıyor.

Pek çok kişi, ailesiyle veya arkadaşlarıyla sohbet ederken kullanımı kolay ve özel olduğu için WhatsApp’ı tercih ediyor. Ancak yeni ortaya çıkan raporlar, şifrelenmiş uygulamanın düşündüğünüz kadar özel olmayabileceğini ortaya çıkardı. Bu noktada WhatsApp’ın gizliliğini ihlal eden noktaysa Google oluyor.

Paylaşılan raporlara göre Google, özel olması amaçlanan grupların bağlantılarını arama motoruna indeksleyerek WhatsApp grup sohbetlerinin kolayca bulunabilmesine neden oluyor. Bu noktada kullanıcılar, kısa bir Google aramasından sonra özel olması gereken gruplara ait katılma bağlantısını bularak o gruplara dahil olabiliyor.

Google aramalarından WhatsApp gruplarına erişmek mümkün:

Google aramalarından WhatsApp gruplarına erişmek mümkün
Geçtiğimiz gün Jordan Wildon isimli bir kullanıcı, Twitter hesabından “WhatsApp gruplarınız sandığınız kadar güvenli olmayabilir” yazılı bir paylaşımda bulundu. “Bağlantı ile Gruba Davet Et” özelliğinin gruba katılma linklerini Google arama motoruna eklediğini söyleyen Wildon, bu grupların internet ortamında kullanılabilir olduklarını belirtti.

Birkaç basit aramayla birçok gruba erişilebildiğini söyleyen Motherboard ise yapılan araştırma kapsamında 470 binden fazla grubun bağlantısının Google üzerinden bulunabildiğini açıkladı. Durum böyle olunca internet üzerindeki ‘bağlantıyla gruba girme’ linklerini bulan bir kişi, katıldığı gruptaki kişilerin telefon numaralarını da ele geçirebiliyor.
 

Benzer konular


Geri
Üst