Daha Yaratıcı Olmak İçin Tavsiyeler | Kogo Society Forum

Daha Yaratıcı Olmak İçin Tavsiyeler

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Daha Yaratıcı Olmak İçin Tavsiyeler

Daha Yaratıcı Olmak İçin Tavsiyeler

Bence yaratıcılık, her insana doğduğunda armağan edilmiş bir olgu. Gerek büyüklerin, gerekse eğitim sisteminin yanlış yönlendirmesi sonucu yaratıcılığımız bebekliğimizden başlayarak, zamanla giderek azalıyor ve sonunda da hayatımızdan tamamıyla silinip gidiyor. Peki ya siz; yaratıcı zekasını bir şekilde korumayı becerebilmiş bireylerden biri misiniz?

Aslında hepimiz, yaratıcılığımızı bir şekilde kullanabildiğimiz aktivite ve işler yardımıyla daha mutlu ve daha sağlıklı bireyler oluyoruz. İster şahane bir yağlı boya resim, ister kendi uydurduğumuz bir yemek tarifi, isterse toplantıda öne attığımız sıkıntılı bir işin çözümüne yönelik yeni bir fikir…

Tüm bunlar yaratıcılığımızın eseridir. Daha yaratıcı olabilmemiz adına birkaç tavsiyeye ne dersiniz? Aşağıda listeleyeceğim detayların hayatınızın yaratıcı anlarına katkıda bulunmasını diliyorum.

Müzik dinleyin:

Melodiler beyninizin motor hareketlerini, duyguları ve yaratıcılığı kontrol eden kısmını harekete geçirir. Hatta, özellikle klasik müzik dinlemek, konsantrasyon düzeyinizi artıracaktır.

Kalem kağıt kullanın:

Klavye ve word programının yaratıcılığınıza katkısı ne ölçüdedir bilemiyorum ama gerçek kağıt kokusu ve parmaklarınıza bulaşan mürekkebin gerçek bir yaratıcı süreci simgelediğinden eminim. Size de faydası olabilir.
Başkalarının fikir almaktan çekinmeyin: Yeni fikirler bazen düşüncelerinizde yeni bir bakış akışına varmanızı sağlayabilir. Yeni bir perspektif yaratıcılığı her zaman destekler.

Daha Yaratıcı Olmak İçin Serbest Düşünün


Serbest Düşünce:

Örneğin bir sözlükten herhangi bir kelime seçin ve size çağrıştırdığı tüm kelimeleri bir yere not edin. Şaşırtıcı bir şekilde, bu özgür yaklaşım sayesinde yaratıcılığınız tetiklenecektir. Sınırların kaldırıldığı özgür bir ortamda daha yaratıcı oluruz.

Çok uzaklarda bir yeri düşünün:

Araştırmalara göre, geçmişteki ya da gelecekte gerçekleşecek olayları düşünmek, aynı şekilde uzaktaki bir mekan hakkında hatırladıklarımız'a bir göz atmak, yine düşüncelerimizi serbest bırakacaktır ve böylelikle yaratıcılığımızı artıracaktır.Manzara fotoğraflarına göz gezdirmekte bakış açınızı değiştirecektir.

Daha Yaratıcı Olmak İçin Çok Uzaklarda Bir Yeri Düşünün


Maviye veya yeşile bakın:

Bu iki renk de idrak gerektiren aktiviteler de ki performansı artırmaktadır. Araştırmalara göre bunun sebebi maviyi denizle, gök yüzüyle, genel anlamda ferahlık ve açıklıkla özdeşleştirmemiz den kaynaklanmaktadır. Yeşil ise başlı başına gelişimi tetikleyen bir renktir.

Aklınıza gelen her şeyi not edin:

Bir on dakika kadar aklınıza gelen her şeyi yargılamaksızın not edin. Serbest yazma tekniği olarak da adlandırılan bu çalışma sonrasında, yazdıklarınıza bakın ve hangi fikirlerin işe yarayacağını seçin.

Daha Yaratıcı Olmak İçin Aklınıza Gelen Her Şeyi Not Edin


Uzanın:

Araştırma sonuçlarına göre insanlar uzandıklarında çok yönlü problemlerin çözümünü oturdukları zamanla mukayese edildiğinde, çok daha kolaylıkla bulabiliyor. Her ne kadar ciddi bir toplantı sırasında bu pek yapılamayacak olsa da, en azından beyin fırtınası seanslarında oldukça faydalı olabilir.

Gülün:

Evet, gülmeyi hafife almayın sakın. Neşeli olmanız yaratıcılığınızı da artırır çünkü gülmek beynimizdeki ‘prefrontal korteks’ ve ‘anterior singulat korteks’ aktivitelerini artırır ki; bu bölgeler karmaşık konuları algılama, karar verme ve duygularla ilgilidir. Hatta kendimizi çok iyi hissetmediğimiz anlarda dahi bir iki kahkaha atsak, hemen modumuz düzelecektir. Daha çatlak ama daha yaratıcı!
 

Geri
Üst