Çocuk Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor | Kogo Society Forum

Çocuk Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Çocuk Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor

Çocuk Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, çocuklu insanlar, çocuksuz insanlara göre daha uzun yaşıyorlar.

Bazı insanlar için çocuk sahibi olmak çok da üzerinde düşünülecek bir konu değil. Bazıları içinse, hiç de kolay bir karar değil. Ama daha uzun yaşamanın bir yolunu arıyorsanız, bazı yeni araştırma bulguları karar vermenizde size yardımcı olabilir.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, çocuklu insanlar, çocuksuz insanlara göre daha uzun yaşıyorlar.

Üstelik bu durum, ebeveynlerin çocuk doğurmanın değil ama büyütmenin, yetiştirmenin ne kadar zor olduğuyla ilgili sürekli yakınmaları, şakalar yapmalarına rağmen böyle.

Ebeveynlere Fazladan 20 Yıl

Çocuk Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor


Araştırmada varılan sonuç, erkeklerde de kadınlarda da, 60 yaşına ulaşıldıktan sonra eğer en az bir adet çocukları varsa daha uzun süre yaşadıkları yönünde. Bu araştırma için 1.4 milyon kadar, 1911 ile 1925 yılları arasında doğmuş İsveçli’den sonuçlar toplanmış.

Sonuca göre, çocuk sahibi olan babalar 20.2 yıl, çocuksuz olan erkekler ise 18.4 yıl fazladan yaşamışlar.

Çocuk sahibi olan kadınlarda ise bu durum, 60 yaşlarını aştıktan sonra 24.6 yıla kadar çıkmış. Ayrıca, 80 yaşında çocuklu bir kimsenin bir yıl ölüm riski %7.4 olarak ölçülmüş, bu da çocuksuz birinde 8.3 olarak bulunmuş.

İlginç bir şekilde, araştırmada erkekler evli ve evli olmayanlar şeklinde ikiye ayrılmış ve ani ölüm riski bulgularında evli olan erkeklerin, evli olmayanlara kıyasla daha az risk altında olabilecekleri görülmüş. Ani ölümün daha fazla görüldüğü evli olmayan erkeklerde %1.2, diğer kısımda bulunanlarda ise %0,6 oranında risk saptanmış.

Bu noktada yapılan başka araştırmalar, kız çocuğu olanların daha uzun ömürlü olduğunu öne sürerken, bu son yapılan araştırma çocuğun cinsiyetinin hiçbir önemi olmadığını ortaya koymuş.

Araştırmayı yapanlara göre, bu durumla ilgili olarak kesin neden ve sonuçlar çıkarmak mümkün değil ancak araştırmacılar, bunun çocuklu insanların bu araştırmayla ilgili gönüllü olmaya tereddüt etmezken, diğerlerinin araştırma sonuçlarına göre hayatlarının son dönemlerinde destek görmedikleriyle ilgili fikirlerinin olması da araştırmanın sonucunu desteklediğini düşünüyorlar.
 

Geri
Üst