Çocuk Kitapları | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Çocuk Kitapları

Lola

Admine
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
3 Eylül 2019
Mesajlar
237
Tepkime puanı
129
Puanları
43
Konum
Başakşehir
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık
Çocuk Kitapları

Çocuk Kitapları


1. Momo
En güzel çocuk kitapları denildiğinde zirvede yer alması gereken bir kitapla başlayalım. Michael Ende’nin bu klasik eseri, Momo adlı bir kızın yaratıcılık dolu oyunlarını ve mahallesini ele geçiren kapitalizmle mücadelesini anlatır. Zamanda geriye giden sokak ve insanların zamanını sarıp içen gri adamlar gibi harika ayrıntılar içeren bu kitaptan yetişkinlerin de çıkaracağı çok ders var.

Çocuk Kitapları


2. Pippi Uzunçorap
Almanya’dan İsveç’e geçiyoruz. Çocuk kitaplarının sevilen yazarı Astrid Lindgren dünyaca ünlü çocuk kitapları serisi Pippi Uzunçorap ile birkaç neslin birden idollerinden. Pippi tek başına hayvanlarıyla yaşayan, kuralları olmayan, tahmin edilmesi zor ve eğlenceli bir karakter. Tabii bunda babasının kral olmasının da etkisi vardır elbet. Pippi’nin keşiflerine ve oyunlarına ortak olun!

Çocuk Kitapları


3. Küçük Prens
Dünyanın sadece en güzel değil en ünlü çocuk kitapları arasında yer alan Küçük Prens, yayınlandığı günden bu yana hemen her dilde sayısız kez basıldı. Türkiye’de de birçok çevirisi bulunuyor ama Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisi çocuklara edebiyat tadını en fazla aşılayacak basımdır diye düşünüyoruz.

Çocuk Kitapları


4. Küçük Kara Balık
İranlı yazar Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık kitabı da dünyanın en ünlü çocuk kitapları arasında. İran’ın masal geleneğini bu minik kitaba taşıyan yazar cesur bir küçük karabalığın perspektifinden adalet, eşitlik, sorgulama ve direniş kavramlarına değinir. İran’da hala yasaklı olan bir kitap.
Çocuk Kitapları


5. Şeker Portakalı
Türkiye’de en çok okunan çocuk kitapları listesi yapsak Çocuk Kalbi ile birlikte üst sıralarda yer alacak Şeker Portakalı, üç kitaplık bir serinin ilk bölümü. Küçük Zeze’nin yaşadığı sarsıcı olaylar sonrasında başından geçenleri anlatan kitap yazar Vasconcelos’un yoksul çocukluğundan da derin izler taşıyor. Aydın Emeç çevirisiyle.

Çocuk Kitapları


6. Çocuk Kalbi
Hemen her okulda okutulmuş olan bu kitabı özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda doğmuş çocuklar neredeyse ezbere bilirler. Edmondo de Amicis’in bu çocuk kitapları klasiği kaç basım yaptı, toplamda kaç çocuğun yüreğini dağladı belli değil. Ama yine de üçüncü sınıfa giden Enrico’nun günlüğünde okul arkadaşlarının hikayelerini keşfetmeye değer.

Çocuk Kitapları


7. Sevdalı Bulut
Türkçe yazılmış, hatta bizzat Nâzım Hikmet tarafından yazılmış bir eser var sırada. Şairin masallardan oluşan bu özel kitabı hem çocukların hoşuna gidecek tarzda hem de edebiyat sevgisi aşılamak için birebir. Türkçe çocuk kitapları alanı oldukça zengin aslında. Sadece bu alanda yazan Gülten Dayıoğlu dışında Sabahattin Ali, Yusuf Atılgan, Ahmet Ümit ve daha birçok yazarımızın çocuklar için yazdığı çok güzel kitaplar var.

Çocuk Kitapları


8. Charlie’nin Çikolata Fabrikası
İki kere filmi de çekilen Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın çocuklar için yazdığı kitaplardan sadece biri. Çikolatayı çok seven ama alacak parası olmayan Charlie, Bay Wonka’nın çikolata fabrikasını devredecek varis seçmek için düzenleyeceği yarışmaya son anda aday olur. Sadece çocukların değil çikolata seven herkesin okuyabileceği bir klasik.

Çocuk Kitapları


9. Narnia Günlükleri
İngiliz yazar C.S. Lewis’in 7 ciltlik fantastik roman dizisi Narnia Günlükleri, ünlü oyuncularla filme de çekildi ama kitapları çok daha büyük bir etkiye sahip. Küçük Lucy emaneten kaldıkları evdeki büyük bir gardırobun aslında fantastik Narnia ülkesinin kapısı olduğunu fark eder. Daha sonra bir ablası ve iki abisiyle birlikte maceralara atılır. Bu seriyi okuyan çocuklar büyüyünce muhtemelen Yüzüklerin Efendisi hayranı da olur, belirtmiş olalım.

Çocuk Kitapları


10. Küçük Feministin Kitabı
Diğer çocuk kitapları arasına sessiz sakin basılan bir kitabı da basalım. İsveçli yazar Sassa Buregren’in kaleme aldığı bu kitap, kadınların mücadele tarihini keşfeden sevimli bir küçük kızın gözünden anlatılıyor. Kitaptaki öneriler çevrilirken Türkiye’ye uyarlanmış.

Çocuk Kitapları


11. Küçük Filozoflar
Bu aslında hileli bir madde çünkü bu dizi tam 21 kitaba ulaşmış durumda. Ama aralarından seçim yapmak mümkün değil. Bu çocuk kitapları çocukları felsefeye alıştırmak ve onlara felsefe sevgisi aşılamak için birebir. Romanlar ve öyküler dışında cazip bir seçenek. Kitaplardan bazılarının isimleri: Descartes Amca’nın Kötü Cini, Bilge Sokrates’in Ölümü, Erasmus ve Deliliğin Zilleri, Profesör Kant’ın En Çılgın Günü…
 
Üst