Anne Olmak İstemeyen Kadınların 13 Haklı Gerekçesi | Kogo Society Forum

Anne Olmak İstemeyen Kadınların 13 Haklı Gerekçesi

  • Konuyu başlatan Lola 
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 593

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
237
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Anne Olmak İstemeyen Kadınların 13 Haklı Gerekçesi

Anne olmayı seçeriz. Bu bir zorunluluk, bir başarı, bir kutsallık değildir. Aile ya da toplum istiyor diye, kadın olmak eşittir anne olmak anlamına geliyor diye, evlenmenin getirisi çocuktur diye çocuk yapılmaz. Kadın, istediği için çocuk yapar. Tabii ki anneliğin ne kadar değerli olduğunu ve iyi çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Ama anne olmak istememenin de insani bir hak olduğunu kabul ediyoruz. Bu karar kişinin kendisine ait. Kimsenin bunu yargılamaya hakkı yok. Şimdi dünyaya anne olmak istemeyen kadınların çerçevesinden bakalım.

Anne Olmak İstemeyen Kadınların 13 Haklı Gerekçesi


1- Sorumluluk almak istemiyor olabilir. Çünkü çocuk büyütmek hala çoğunlukla kadının sorumluluğunda. Ve bu kararını bencillik olarak görmüyordur.

2- Çocuk sahibi olmak her yaşam tarzına uygun olmayabilir. Belki hayatının merkezinde, şimdi ve ileride, sadece kendisi kalsın istiyordur.

3- Çocuk yapmazsa pişman olacağını düşünmüyor olabilir. Her ay yumurtluyor olabilir ama bunun için illa anne olması gerekmiyordur.

4- Kadınlık ve anneliğin birlikte anılmasına karşı olabilir. Kadın diye illa anne olması gerektiğini düşünmüyordur. Ona göre çocuk doğurmak kadınlık görevi değildir.

5- Buna vakti olmayabilir. Bir çocuğa bakmanın çok özel bir mesai gerektirdiğinin farkındadır. Sonuçta çiçek yetiştirmeyeceğini çok iyi biliyordur.

6- Kendini hazır hissetmiyordur. Tüm psikolojisi ve getirileriyle hem doğumun hem doğum sonrasının hem de bir çocuğun sorumluluğunu almanın sırası değildir.

7- İyi bir anne olacağına inanmıyordur. Kendini bu konuda yetenekli ve yeterli hissetmiyordur. Çünkü çocuk doğurmak, anne olmak için yeterli değildir.

8- Önceliği başkadır. Hedefleri, kariyeri, hayalleri ve daha birçok şey çocuktan önce geliyor olabilir. Böyle bir durumda zaten anne olursa, çocuğuyla yeterince ilgilenemeyeceğini düşünüyordur.

9- Annelik içgüdüsüne sahip değildir. Çocukları görünce özel ve farklı bir şey hissetmiyordur.

10- Çocukları sevmesine rağmen gürültü, stres, çocuk muhabbeti gibi şeyler ona uzak olabilir. Kendi çocuğun olsa seversin önermesini gerçekçi bulmuyordur.

11- Başka şekillerde annelik yapıyordur. Kedi ve köpek annesidir. Arkadaşlarının çocuklarına bakıyordur. Yardıma, ilgiye, sevgiye muhtaç çocuklara destek oluyordur.

12- Bu zorlu dünyaya bir canlı daha getirmek istemiyor olabilir. Şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik, kaynakların tükeniyor olması gibi sebepler onu durduruyordur.

13- Anne olmak için öne sürülen bazı sebepleri makul ve yeterli bulmuyor olabilir. Evliliği kurtarmak, hayata renk katmak, soyu devam ettirmek, yaşlanınca yalnız kalmamak, arkadaşlarının çoluk çocuğa karışması gibi.
 

Geri
Üst