Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması | Kogo Society Forum

Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması

Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması


Deniz aşrı memleketler dahil olmak üzere; kodlama, geliştirme, yazılım ve donanım gibi alanlarda erkeklerin sayıca üstünlüğü var. Kadınların çok azı bu alanlara yöneliyor veya bu alana yönelen kadınların ne yazık ki küçük bir kesimi başarılı olabiliyor. Oysa yapılan ilginç bir araştırma, kadınların erkeklerden daha iyi kod yazabildiğini ortaya koymuş.

Tabii eğer cinsiyetlerini gizli tutmayı başarabilirlerse.

2013 Yılında Business Insider’ın yaptığı bir anket sonuçlarına göre geliştiricilerin yalnızca %11.2’sinin kadın olduğu gözlemlenmiş. Silikon Vadisinde de yer alan firmalarda teknik pozisyonlarda çalışan kadınların da sadece %20 kadar olduğu ortaya çıkarılmış.

HackerRank ise tüm bu ilginç rakamlara bir yenisini eklemek istiyor. Geliştiricilerin kayıt olup, kodlama yetenekleri gösterebildiği ve bu sayede iş fırsatı ele geçirdiği bir platform olan HackerRank, yaptığı bir analiz ile en iyi kadın yazılımcılara sahip olan ülkeleri çıkarmış. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye işin içerisinde yer almıyor.

En iyi kadın geliştiricilere sahip ülkeler ve puanları ise şu şekilde;

Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması


İşin iyi tarafı raporun kaynağı bir de en çok kadın yazılımcıya sahip ülkelerin listesini çıkartmış;

Ülkelere Göre Kadın Yazılımcı Sıralaması


Bu listeye göreyse Türkiye dünya çapında 36. sırada yer alıyor. Listede 50 ülke olduğunu düşünecek olursak bu iyiye yorulacak bir haber değil ama hiç olmamaktan da iyidir diye düşünüyorum.
 

Yeni Konular

Geri
Üst