Tropikal Meyveler Ve Yararları | Kogo Society Forum

Tropikal Meyveler Ve Yararları

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
632
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Tropikal Meyveler Ve Yararları

Tropikal Meyveler Ve Yararları


Bütün meyveler birbirinden faydalı vitamin ve minerallerden oluşuyor ve hepsi farklı bir rahatsızlığı iyileştiren bir özelliğe sahip. Meyvelerin sağlığımız için ne kadar gerekli olduğunu bilmeyenimiz yok aynı şekilde tabi ki tropikal meyvelerinde diğer meyvelere oranla yararları ve sağlığa faydaları çok yüksek isterseniz şöyle inceleyelim.

Meyvelerin Genel Olarak Faydaları

*Vücudumuzun başlıca düşmanı olan kolesterol hiçbir meyvede yoktur
*Meyveler doğal şeker içerir, ne kadar çok meyve tüketirsek beynimizdeki sinir hücreleri de o kadar gelişir, meyve yemek hafızamızı canlandırır
*Meyveler mükemmel bir lif kaynağıdır
*Meyveler vitamin ve mineral açısından çok zengindir
*Az kalorilidirler ve kilo aldırmazlar. Ancak rejim sırasında kalorisi nispeten yüksek olan incir, muz ve üzümden uzak durun
*Bol miktarda antioksidan içerirler
*Meyveleri aç karnına yemek sindirimi kolaylaştırır

Tropikal Meyveler

Hint Ayvası-Sugar Apple


Ana vatanı Tropik Amerika bölgeleri ama aynı zamanda Pakistan, Hindistan ve Filipinler’de de yaygın olarak yetişiyor. Huni şeklinde ananasa benzeyen meyve 20 cm çapa kadar büyüyebiliyor. Yumrulu ve sert kabuğunun altında meyvenin güzel kokulu eti bulunur. İçinde birkaç çekirdeği var ve tadı vanilyayı andırıyor.

Santa Domingo Şeftalisi-Mamey

Kısaca mamey olarak da bilinir. Güney Amerika ana vatanıdır ve her mevsim yeşil kalabilen bir ağacı var. Buradan Asya’ya ve Batı Afrika’ya yayılmıştır. Florida ve Hawaii’de de bulunur. Aslında görünüş olarak çileğe benzeyen meyve, 40 santime kadar büyüyebilir. Kalın kabuğunun içinde yumuşak turuncu eti var ve her meyvenin bir tek çekirdek taşır. Meyve tatlı ve güzel kokuludur.

Tropikal Meyveler Ve Yararları


Krem Elma- Cherymoya

Dönemsel olarak yaprak döken bir bitki olarak bilinen ağaç, Güney Amerikanın yüksek yamaçlarında yetişir. Yuvarlağımsı şekli olan meyvenin üç çeşit kabuğu olabilir. Dişli, yumrulu ya da ikisinin bileşimi olan kabuk şekli. Kabuğun içindeki kısım sulu, güzel kokulu, beyaz kremamsı bir yapıya sahiptir. Muz,mango, papaya ve ananas bileşimi bir tada sahip olduğu söylenir. Mark Twain 1866′da meyve için “İnsanoğluna sunulmuş en güzel meyve” tabirini kullanmıştır.

Paltonia-Bacuri

Brezilya yağmur ormanlarında ve Paraguay’da yetişen ağaç 40 metreye kadar uzayabilir. Bacuri olarak da bilinir. Meyvesi portakal büyüklüğünde ve bastırıldığında sarı özü sızan kalın sarı bir kabuğu var. İçinde birkaç çekirdek bulunan meyvenin eti yapışkan bir yapıya sahip ve tadı ise tatlı ya da ekşi olabiliyor.

Cocona

Yine Güney Amerikanın yüksek tepelerinde bulunan bir tropikal meyvedir. Küçük bir çalıda yetişen meyve, bir çekirdekten sadece 9 ayda tekrar meyve verebilir
hale gelebilir. 2 ayda meyve olgunlaşır. Çilekli bir meyvedir, kırmızı, turuncu ya da sarı olabilir. Görüntü olarak domatese benzeyen meyvenin tadı domatesle limonun karışımına benziyor.

Ekmekağacı- Breadfruit

Büyük bir ağacı olan meyve dut ağacı familyasındandır. Filipinler ve Asya’nın güney doğusu ana vatanıdır. Muz gibi olgunlaşınca yenebilen meyve, olgunlaşmamış ise pişirilip tüketilebilir. Olgun meyvesi yumuşak ve tatlıdır, olgunlaşmamış meyve ise sert ve nişastalı dır. İsmini de barındırdığı nişastadan alır. Pişirildiğinde taze pişmiş ekmek tadındadır.

Duku

Lungsat ve duku iki benzer meyvedir, tatları aynıdır. Bir tek farkları vardır ; lungsat’ın kabuğu latex maddesi içerir. Zehirli değildir, sadece meyvenin kabuğunu yapışkan hale getirir. Dukunun ise kabuğu yağışkan değildir ve soyması çok daha kolaydır. Meyvenin eti 5 katmandan oluşur. Çekirdeklerinin bazıları acıdır. Çok tatlı bir meyvedir, şurubu yapılabilir ya da kurutulup da tüketilebilir.

Safou

Her mevsim yeşil kalan bir ağacı vardır, Afrika’nın nemli tropikal ormanlarından Nijerya ve Angola’ya kadar uzanan bölgede bulmak mümkündür. Afrika armudu olarak da bilinen dikdörtgen meyvenin rengi koyu mavi ile mor arasında değişiklik gösterir. 14 santime kadar uzayabilir, içindeki et yeşildir. % 48′i vücut için gerekli yağ asidi, amino asit, vitamin ve trigliseritten oluşan meyvenin Afrika’daki açlığa son verebileceği söyleniyor. Bir hektar alana ekilen meyveden 7-8 tona kadar yağ çıkarılabilir ve meyvenin tüm kısımları kullanılabilir.

Tropikal Meyveler Ve Yararları


Jabuticaba

Asma ağacı şeklindeki bitki Brezilya’nın güneydoğusunda bulunur ve ilginç bir ağaçtır. Ağacı ilginç kılan şey gövdesinde bulunan meyvelerdir. Önce tüm tüm ağaç gövdesini sarı ile beyaz çiçekler kaplar ve bu çiçekler meyveye dönüşür. Kalın mor kabuğunun altında yumuşak jelatinimsi eti ve birkaç da çekirdek vardır.Tatlı bir meyvedir, yenilebilir. Likör ya da şaraba da dönüştürülebilir. Ne yazık ki dalından kopan meyve dayanıklı değildir ve 3-4 gün içerisinde ekşimeye başlar.

Rambutan

Dışarıdan bakınca tüylü çileğe benzeyen rambutan, tat olaraksa Liçi olarak da bilinen kral meyvesine benzer. Asya’nın güneydoğusuna has bir ağaçtır, ama küçük ve daha yabani meyveli hali Kosta Rika’da da bulunur. Oval şeklindedir ve genelde 10 santime kadar genişleyebilen meyveleri vardır. Hafif serttir ama kolayca soyulabilir. Ekşi ya da tatlı olabilir.

Noni- Hint Dutu

Hint dutu olarak da bilinen meyvenin ana vatanı Asya’nın güneyi ve Avustralya civarları olsa da tropik bölgelerde yetiştirilir. Ağaç yıl boyunca meyvelerini taşır, meyveler olgunlaşırken çok keskin bir koku yayar. Kokusundan dolayı peynir meyvesi olarak da bilinir. Kötü kokusuna rağmen, lif, A vitamini , protein, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Pasifik adalarında düzenli beslenme için ideal bir besin olarak görülür. Güveçte pişirilebilir ya da tuzla yenebilir.

Marula

Marula mevsimsel olarak yaprak döken bir bitkidir. Afrika’ın güneyinde ve doğusunda yetişir. Bantu kabilesiyle beraber bitki de yayılmış ve önemli bir besin kaynağı haline gelmiştir. Yeşil meyve olgunlaşır ve sarıya döner. İçindeki beyaz et çok suludur ve ayırt edici bir tada sahiptir. Ağaçtan kopan meyveler ekşimeye başlar. Meyveyi yiyen babunlar ve fillerde alkol etkisi gösterir. Amarula denilen çok ünlü bir likörün de ana maddesidir.

Somonçileği- Salmonberry

Meyvenin yetiştiği bölge Amerika’nın kuzey kıyısından başlayıp, Alaska ve Kaliforniya’ya kadar uzanır. Nemli ormanlarda ve yoğun çalılıkların arasında bulunan bir ağaçtır. Böğürtlene benzer ama rengi daha turuncudur. Çiğ olarak yenerse tatlı bir lezzeti vardır ama genellikle suyun, şarabını, şekerlemelerini veya reçellerini bulmak mümkündür.

Salak- Yılan Meyvesi

Yılan meyvesi olarak da bilinen salak, Endonezya’ya has bir palmiye türünden gelir. Palmiyenin alt kısımlarında meyve verir. İsmini kırmızımsı kahverengi pullu kabuğundan alır. Kabuğu çabuk soyulur. İçinde 3 ayrı bölüm bulunur. Her bir bölgede bir çekirdek bulunur ve çekirdekler yenmez. Hafif asitli ama tatlı bir meyvedir.

Bael- Taş Elma

Taş elma olarak da bilinen meyvenin ana vatanı Hindistan’dır ama daha çok Asya’nın güneydoğusunda bulunur. Tahtamsı bir kabuğu olan meyvenin eti
yumuşaktır. Tahtamsı kabuk sarı, yeşil ya da gri olabilir. Bu kabuk o kadar serttir ki çekiçle kırmak gerekir. İçinde ise aromatik sarı özü bulunur. Birden fazla çekirdeği vardır. Bu öz taze yenebilir ya da kurutulabilir. Taze meyvenin sadece birinden, su ekleyerek 6 litre şerbet elde edilebilir.

Yıldız Elma- Star Apple

Yıldız elma Orta Amerika’nın ve alçak tepelerinde ve Hindistan’ın batısında yetişir. Uzaktan bakınca, her mevsim yeşil kalan yaprakları altın gibi görünür. Mor ya da beyaz tatlı kokusu olan çiçekleri vardır bitkinin. Meyvesi ise yuvarlak, mordur. Kalın yapışkan bir kabuğa sahiptir. Çok yoğun tadı olan güzel kokulu bir meyvedir.

Yıldız Meyvesi- Star Fruit- Carambola

Carambola olarak da bilinen yıldız meyvesinin ana vatanı Filipinler’dir. Güneydoğu Asya,Asya’nın doğusu, Güney Amerika, Florida ve Hawaii’de yaygın olarak bulunur. Boyuna 5 çıkıntısı olan meyve, ortasından kesildiğinde yıldıza benzer. C vitamini ve antioksidan bakımından zengindir. Rengi olgunlaştığında parlak sarıya döner. Mumlu kabuğu vardır ve meyvenin tüm kısımları yenebilir. İçi sulu, kabuğu ise gevrektir.

Tropikal Meyveler Ve Yararları


Boynuzlu Kavun-Afrika salatalığı-Horned Melon

Afrika salatalığı olarak da bilinen kavun, yılda bir kere meyve veren bir asma türüdür. Afrika ana vatanıdır ama Kaliforniya, Avustralya, Yeni Zellanda ve Şili’de de bulunur. Olgunlaştığında kalın sivri kabuğu oluşur. Eti parlak yeşil, jöle kıvamındadır. Tadı muza benzese de de çekirdekleri bakımından domates ve salatalığı andırır. Sivri çıkıntılı kabuğu yenebilir, C vitamini ve lif bakımından zengindir.

Pitaya-Ejderha Meyvesi

Ejderha meyvesi olarak da bilinen meyve, Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’da yetişir. Kaktüs meyvesidir. İki çeşit pitaya vardır, ekşi olanı Amerika taraflarında bulunurken, tatlı olanı Asya’da bulunur. Kırmızı, sarı ve bir de Kosta Rika pitayaları vardır. Kırmızı pitayaların içi sarıdır. Sarı pitayanın içi de dışı da sarıdır. Kosta Rika pitayaların içi ve dışı pembemsi kırmızıdır. Kokusu çok güzel ve tadı kiviyi andırır.

Tatlı Çilek- Miracle Fruit

Batı Afrika’ya has ilginç bir çilek türüdür. Miracle olan ismi miraculin denen içinde bolca bulundurduğu maddeden gelir. Glikoprotein içerir. Meyve yendiğinde hafif tatlıdır ama saatler geçtikten sonra glikoprotein ortaya çıkar ve ağızdaki diğer tatların hepsinin yok eder ve şeker tadı ağzımızı kaplar. Üzerine limon yerseniz şurup tadı ortaya çıkabilir. Ani tatlı çıkışının sebebi, miraculin denen maddenin dildeki tat algılarını bozup, dilin tat yerine asidi algılaması olarak açıklanabilir. Tatlı algılayıcıları beyne, asit salgılayan tüm tatları tatlıya dönüştürmesi konusunda komut verir.

70′lerde meyvenin beslenmede kullanılması düşünülmüştür. Bu şekilde şeker kullanmadan meyve sayesinde yediklerimiz şekere dönüştürülebilir. Bu da dışarıdan alınan şeker miktarını düşürür. Ama ne yazık ki şeker üreten şirketler tarafından, bu girişime ket vuruldu. Son iki yıldır meyve yine popülerlik kazanmaya başladı. Çilekler kurutulup ihraç ediliyor. Çileği yiyenler bir kere çilekten yiyip diğer yedikleri her şeyde bu tadı alıyorlar.

Meyveler ve faydaları say say bitmez. Sizin denemeye fırsat bulduğunuz meyve var mıdır aralarından?
 

Yeni Konular

Geri
Üst