Bilgisayara Format Atmanın Yararları ve Zararları | Kogo Society Forum

Bilgisayara Format Atmanın Yararları ve Zararları

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Bilgisayara Format Atmanın Yararları ve Zararları

Bilgisayara Format Atmanın Yararları

Bilgisayarınıza format atmak gerektiğinde Zararlı bir işlem mi yoksa yararlı bir işlem mi yapıldıgı hakkında bilginiz olmadıgı için kararsız kalabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirteyim format sadece bilgisayarlar için yapılan bir işlem değidir.Günümüzde hemen hemen bütün teknolojik ürünlere format işlemi uygulanabilir.Herkesin anlayabileceği bir dilde konuşursak format işlemi bir nevi herhangi bir teknolojik ürünü fabrika ayarlarına geri döndürmek gibi bir şeydir.

Hepimiz bilgisayarımızı hızlandırmak için,ilk aldığımız gün gibi hızlı ve seri olması için bilgisayarlarımıza format atarız ve bilgisayarın rahatladığını düşünürüz.Ancak bilgisayara format atmanın yararlarının yanında zararları da bulunmaktadır.

Öncelikle Yararlarından Başlayalım...

Bilgisayara Format Atmanın Yararları

Bilgisayara Format Atmanın Yararları


Bilgisayara format atmaktaki amaç şüphesiz bilgisayarı rahatlatmak ve hızlandırmaktır. Atılan format aynı zamanda bilgisayarın sanal belleğini de rahatlatacaktır. Sanal bellek nedir diye soracak olursanız ; sanal bellek bilgisayarımız açıkken yapılan tüm işlemleri hafızasına kayıt eden bir bellektir.Mesela bir oyun veya herhangi bir tarayıcıyı açınca bu sanal belleğe geçer ve bu sayede açılır. Eğer böyle olmasa bilgisayarda her yaptığımız işlem yerel diskimize kayıt edilir ve yerel diskimiz kısa bir süre içinde dolup taşardı.Sanal bellek anlık bir hafızadır ve sürekli olarak yenilenir yani bilgisayarı kapatıp açtığımızda sanal bellek sıfırlanır. Fakat bilgisayarınız çok uzun süredir formatlanmamış ise sanal bellek bilgisayarı açar açmaz çok fazla şey çalıştırır bunları siz göremezsiniz. Bu durumda diskinize zarar gelebilir. Hatta eskiden xp işletim sistemine sahip bazı bilgisayarlarda “sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatılacaktır” gibi bir hata veriyordu hatırlarsanız.

Yararları bunlar arkadaşlar gelelim zararlarına

Bilgisayara Format Atmanın Zararları

Bilgisayara Format Atmanın Zararları


Bilgisayarınız format atıldığında her ne kadar hızlansa da bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarınıza zarar verecektir. Bunun nedeni nedir diye sorarsanız format atıldığı zaman C ve D sürücünüz sıfırlanır (Özel bir durum yok ise). Bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir aksi halde eğer yavaş biçimlendirme yapılırsa bir biçimlendirme format belki 10 saat bile sürebilir. Disk her hızlı biçimlendirildiğinde daha hızlı bir biçimde çalışmaya başlar ve veri kaybına uğrar. Yani boyutunda çok az da olsa bir küçülme meydana gelir.Bunu şöyle düşünebiliriz ; herhangi bir kağıdın üzerine sürekli olarak yazı yazıp silin,yazıp silin bir süre sonra artık o kâğıt kullanılamaz hale gelecektir değil mi ? İşte bilgisayarın harddisk’i de çok sık format yer ise eğer belli bir süre sonra o harddisk kullanılamaz hale gelecektir.

Bu yüzden formatı belli zaman aralıklarında atın. Normalde herkes "4 ayda bir format atın" der ancak gerek günümüz bilgisayar kullanıcıları sürekli olarak bilgisayarı fazla yorduğu için gerekse gerekli gücenlik önlemlerini almadığı için sıkıntılar yaşıyor. Bu yüzden bu süreyi 1-2 ay gibi zamana indirebilirsiniz. Süreyi ne kadar uzatırsanız bilgisayarınız için o kadar iyi olacaktır. Ama bu şu demek değildir. " Bilgisayarınızda virüsler horon tepsin ama 4 ay boyunca dokunmayın öyle kalsın " anlamına gelmez. Önemli bir durum olmadıkça bilgisayarınıza en küçük şeyde format atmaktan kaçınınız.

Öneri : Lisanslı bir antivirüs ile dikkatli bir sekilde kullandıgınız sürece format atmanızın bir önemi yoktur. Çok önemli problemler yaşamadıgınız sürece bilgisayarınıza format atmayın.
 

Geri
Üst