Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir? | Kogo Society Forum

Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,015
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Üzgün
Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir?


Web sitelerinin SEO çalışmalarında başarılı olabilmesi için en önemli kıstaslardan biri hemen çıkma oranı (bounce rate)’dir. Google için bir sayfanın sıralama sonuçlarında üst sıralara çıkması için birçok koşul vardır. Bu koşullarda genel olarak aranılan temel özellik “fayda”dır. Sitenin açılma hızı, tasarımı, içeriklerinin özgünlüğü, görsellerin optimizasyonu vb. gibi tüm özellikler, siteye gelen kullanıcılara fayda sağlama amaçlı olarak ayarlanmalıdır.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı; web sitesine gelen ziyaretçilerin, tek bir sayfa görüntüledikten sonra sitenin geri kalan sayfalarını dolaşmadan çıkış yapmasıdır. Bir web sitesinin hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o site o kadar başarılı demektir. İçerik türüne ve amacına göre her web sitesi için kabul edilebilir oranda hemen çıkma oranı vardır. Bunlar;

İçerik siteleri; %50
Servis hizmeti veren siteler; %20
E-ticaret siteleri; %30
Üyelik odaklı siteler; %40
Blog siteleri için ise; %85 olarak belirtilmektedir.
Bazı kaynaklarda bu oranlar değişkenlik gösterebilir. Ancak kısaca anlatmak gerekirse; eğer web sitenizin hemen çıkma oranı %60’den fazla ise bir yerlerde mutlaka yanlış bir şeyler vardır.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Siteden Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?


Hemen çıkma oranını basitçe şu şekilde hesaplayabiliriz; web sitesine gelen ziyaretçi sayının 1000 olduğunu varsayalım. Bu ziyaretçilerden 650 tanesi tek bir sayfaya baktıktan sonra siteden ayrıldı, geriye kalan 350 kişi ise sitenin diğer sayfalarında gezinmeye devam etti. Bu durumda sitenizin hemen çıkma oranı %65 olarak hesaplanır.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu oranın yüksek olmasının en önemli nedeni, fayda odaklı içeriklerin olmamasıdır. Ancak bunun dışında da ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmasına neden olacak faktörler olabilir. Bunlardan bazıları;

Sitenin tek sayfa olması: Eğer web siteniz tek sayfalık bir web sitesi ise hemen çıkma oranın yüksek olması olağan bir durumdur.
Web sitesinin tasarımı: Site tasarımında kullanılan görsellerin, renklerin, yazı büyüklüklerinin bir biri ile uyumsuz olması ve kullanıcı deneyimi açısından başarılı olmaması, ziyaretçilerin siteden ayrılmasına neden olacaktır.

Reklam Görselleri: Elbetteki pek çok web sitesi sahibinin amacı, siteye trafik çekerek reklamlardan gelir elde etmek. Ancak bunu yaparken gereğinden fazla reklam görseli kullanmak ziyaretçiler açısından sıkıntı olacaktır ve siteyi terk edeceklerdir.

Siteden Hemen Çıkma Oranı Sayfa Hızı


Sayfa Hızı: SEO kriteleri açısından da önemli olan sayfa hızı, kullanıcıların sitede kalması için de önemli bir kriterdir. Siteye giriş yapan ziyaretçiler en hızlı şekilde bir sayfadan diğerine geçmek isteyecektir. Eğer sayfalar arası geçiş yeteri kadar hızlı olmaz ise ziyaretçiler sizin dışınızda başka alternatif sitelere yöneleceklerdir.

Mobil Uyumluluk; mobil uyumluluk artık web siteleri için olmazsa olmazdır. Mobil kullanımının günden güne artması ile birlikte mobil trafikte artmaya devam etmektedir. Bu nedenle web sitenize mobilden gelen ziyaretçiler, sitenizin mobil uyumlu olmaması durumunda ilk sayfayı görür görmez sitenizden çıkış yapacaklardır. Bu da hemen çıkma oranını yükseltecektir.

Tüm bunlar ile birlikte şunu unutmamak gerekir ki; web sektörünün gelişiminde iki önemli lokomotif vardır. Bunlardan biri gelişen teknoloji, bir diğeri ise kullanıcı davranışlarıdır. Siz web sitenizi teknolojik gelişmelere göre günceller ve içeriklerini kullanıcı davranışlarına göre optimize ederseniz, hemen çıkma oranı konusunda başarıyı sağlamak için önemli bir yol kat etmiş olursunuz.
 
Hemen Yapmalaıyım
 

Geri
Üst