Terk Edilmeyle Başa Çıkma Sanatı | Kogo Society Forum

Terk Edilmeyle Başa Çıkma Sanatı

Lola 

Yönetici
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı

Terk edilmek hepimizin hayatından belki bir belki çok kez gelip geçecek, oldukça yoğun ve zorlayıcı bir durum. Uzmanlara göre terk edilme acısını fiziksel bir acıyla eşdeğer şekilde deneyimliyoruz.

Sana kendini birkaç dakika içinde çok daha iyi hissetmeni sağlayacak bir sırrımız var desek peki?

Bu acının bir kısmı evrimsel nedenlerden olsa da asıl kaynağı kendimize yönelttiğimiz acımasız düşünceler. Bu düşünceleri somutlaştırmak onlarla yüzleşmek ve başa çıkmak için oldukça etkili. O yüzden işe önce elimize bir kalem ve defter alarak başlıyoruz. Sayfayı ikiye böldükten sonra bir tarafına terk edilme durumunun tetiklediği düşüncelerden birkaçını yazıp sonra biraz ara vermelisin. Bu araya ne çok iyi gider biliyor musun? 10 kere çok yavaş ve dolu dolu nefes alıp vermek, böylece sıkışmış sinir sistemini rahatlatabilirsin.

Şimdi sıra sayfanın diğer kısmına bu düşünceyi yumuşatacak cevabı yazmaya geldi. Cevabı bulmakta çok zorlanıyorsan çok ama çok sevdiğin birinin bu cümleyi söylediğini ve ona cevap verdiğini düşünebilirsin.
Haydi denemek için önce biz buraya 3 tane yazalım; en yakın arkadaşımız olarak bize neler söylerdin?
  • Beni kimse onun gibi sevmeyecek, sonsuza dek yalnız kalacağım.
  • Her şeyi ben berbat ettim, onun gibi birine layık değilim.
  • Hayat tek başımayken biriyle olduğun kadar keyifli değil, sıkılacağım.
Belki bizi teselli ederken kendi cevaplarını da buldun bile. Biz yine de bu yıkıcı düşüncelerin karşılığı 3 de yapıcı cevap verelim.
  • Bunu nereden bilebilirim? Çok büyük ihtimalle daha uyumlu ve sevgi dolu bir ilişkiye başlayacağım, çünkü bu ilişki kendimi tanımama epey yardımcı oldu. Nelerin beni mutlu ettiğini bulduğum gibi neleri çok da hayatımda istemediğimi gördüm.Sahi neler onlar; hayatımı paylaştığım insanda tercih ettiğim ve etmediğim özellikler hangileri? Nihayetinde mükemmel insan yoktur tercih ettiğin insan vardır değil mi?
  • Belki daha farklı davranabileceğim durumlar vardı, öte yandan bu ilişkiye çok olumlu katkılarım da oldu. Örneğin partnerimin stresli olduğu durumlarda ben sakin kalarak denge sağlayabiliyorum.Berbat ettiğimi düşünüyorum çünkü kendimi ifade ederken duygularımı paylaşmak yerine, beni öyle hissettirdiği için onu suçladım. Bu konuda kendimi geliştirebilirim. Yine de tek başına bu davranışım derin ve sevgi dolu bir ilişkiyi bitiremezdi.
  • Tek başıma olduğum da nereden çıktı, her daim kendimle değil miyim! Üstelik tek başıma yapmaktan keyif aldığım epey aktivite var, daha fazlasını da yaratabilirim.
Mesela şu an kulaklıklarımı takıp en sevdiğim müziği dinleyerek güzel bir yürüyüş yapabilirim.
Yüzlerce ücretsiz çevrimiçi ders var, ne zamandır İspanyolca öğrenmek istiyordum, hemen şimdi başlayabilirim.

Dans derslerine başlayabilir, seramik kursuna katılabilir, web sitesi tasarlamayı öğrenebilirim.
Yalnız değilim, sevdiğim ve beni seven insanlar ve hayvanlar var. Üstelik gerekirse tek başıma da her şeyi yapabilirim!

Bu yazıyı okurken bile karanlık bulutlar birazcık olsun aralandıysa ne mutlu. Bulutları tamamen dağıtmak için önce pencereyi açıp derin bir nefes al, yaşadığın her şey için şükret ve sonra haydi, harekete geç!

Geri