Saç Uzatma Maskeleri | Kogo Society Forum

Saç Uzatma Maskeleri

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
623
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Saç Uzatma Maskeleri

Saç Uzatma Maskeleri

Evde hazırlayabileceğiniz saç uzatma maskeleri saçınızın birden, ayda 4-5 santim uzamasını sağlamaz ancak saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olarak kırıkları önler, görünümünü geliştirerek hacim verir ve saçınız istediğiniz uzunluğa erişinceye kadar daha kolay şekil almasını sağlar. Saç uzatmaya yardımcı maskeleri hazırlarken evde bulabileceğiniz veya her yerden satın alabileceğiniz doğal malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu maskeler saç kadar saç derisi üzerinde de etkilidir ve saç derisinin kurumasına veya aşırı yağlanmasına bağlı olarak görülen problemleri önleyerek saçın uzamasının önündeki engelleri kaldırır.

Saç Uzatma Maskelerinde Kullanılan Malzemeler

Aşağıdaki malzemeler saçların daha sağlıklı uzamasına, saçın uzamasını olumsuz etkileyecek saç derisi sorunlarından korunmanıza ve saçın yumuşamasına katkıda bulunarak kırıkların önüne geçmenize yardımcı olacak doğal malzemelerdir. Bu malzemelerin hepsini bir maske içinde kullanmanıza gerek yok ancak bu malzemeleri kullanarak kendi saç maskenizi oluşturabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı çok etkili bir nemlendiricidir ve saçı yumuşatarak kolay taranmasına, şekil almasına yardımcı olur. Özellikle boyadan, maşadan yıpranmış saçlarınız kolay kırılıyorsa ve kırılma nedeniyle sık sık uçlarından aldırmak zorunda kalıyorsanız zeytin yağını mutlaka kullanmalısınız.

Yumurta: İçerdiği protein ile saç uzatmak isteyenlerin en sık başvurduğu doğal malzemelerin başında gelen yumurta saç tellerini besleyerek hacim kazandırır ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Süt/Yoğurt: Saç uzatma maskelerinde sık kullanılan süt ve yoğurt saçı yumuşatarak görünümünü geliştirir.

Limon: Özellikle aşırı yağlı saçlardaki ve saç derisindeki fazla yağın temizlenmesinde etkili olan limon gözeneklerin küçülmesini sağlar ve yağ üretimini dengeleyerek yıkandıktan sonra saçların hemen yağlanmasını önler. Saç maskeniz de limon kullanacaksanız mutlaka 1/3 oranında suyla karıştırarak inceltin çünkü saç derisinde tahrişe neden olabilir. Ayrıca güneşli günlerde saçınıza süreceğiniz limon suyunun saç rengini açabileceğini unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı: Çok iyi bir nemlendiricidir, saçı derinlemesine nemlendirerek yumuşatır.

Bal: Saçlarınız kuru ve donuk görünüyorsa, uçları sürekli kırılıyorsa maskeniz de mutlaka bal kullanmalısınız. Bal saç nemlendirirken aynı zamanda onarıcı özelliği ile yıpranan saç tellerini canlandırır, saçınıza doğal bir parlaklık verir.

Elma Sirkesi: Limon gibi fazla yağı alır, saçı ve saç derisini derinlemesine temizler, kepek gibi sorunlardan korunmanıza yardımcı olur.

Saçın Uzamasına Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

Saç Uzatma Maskeleri


Besleyici Yumurta Maskesi: Saç tellerimiz proteinden oluşur ve yumurta gibi protein bakımından zengin besinler doğal olarak saç için çok faydalıdır. Ayrıca yumurtada bulunan potasyum yıpranmış, kırılgan saç tellerini onarır, D vitamini saç dökülmesini önler ve B12 vitamini saçın daha hızlı uzamasını destekler.

İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yumurta (saçınız uzunsa 2 yumurta kullanabilirsiniz), yarım su bardağı süt, 1 limonun suyu, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı.
Yumurta akını ayırıp bir kaseye alın. Zeytinyağı ve sütü ekledikten sonra iyice çırpın. Limon suyunu ekleyip tekrar karıştırın.
Karışımı parmak uçlarınızla önce saç derisine masaj yaparak yayın. Daha sonra saçların dibinden ucuna kadar sürün.

Maskenin 15-20 dakika saçta kalması gerekiyor. Yumurta akı ve zeytinyağının etrafa bulaşmaması için eski bir havlu sarabilir veya varsa plastik saç bonesi kullanabilirsiniz. Maskeyi çıkarmak için gündelik şampuanınızı kullanabilirsiniz. Saç derisinde herhangi bir artık kalmamasına özen gösterin ve şampuandan sonra bol ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Saçları Onaran Muz Maskesi: Potasyum bakımından en zengin meyvelerden biri olan muz bu özelliği ile yıpranmış saçları onarır ve saç köklerini besleyerek daha sağlıklı uzamasını teşvik eder. Ayrıca C vitaminiyle saç derisini besler ve yağ dengesini sağlar.

İhtiyacınız olan malzemeler; 2 adet muz, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (badem yağı da olur), 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal.

Muzları ince dilimler halinde kestikten sonra büyük bir kaseye alın ve zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, balı ekleyerek iyice karıştırın. Karışımın kolay uygulanabilmesi için pürüzsüz kıvamda olması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için olgunlaşmış ve yumuşamış muzlar kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinize uygulayın. Daha sonra kalan karışımı tüm saçınıza sürün ve geniş dişli bir tarakla tarayın. Maskenin 20 dakika kadar saçınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra hafif bir şampuan ve ılık suyla saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Saç Uzatma Maskeleri


Nemlendirici Yoğurt Maskesi: Antioksidanlar bakımından zengin olan yoğurt saçta kullanıldığında etkili bir nemlendiricidir. Aynı zamanda saç derisini yumuşatarak varsa kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları önler. Saçlarınız çok yağlıysa yoğurt maskesini düzenli olarak kullanarak yağı dengeleyebilir ve saçlarınıza doğal bir parlaklık verebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler; 2-3 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal.

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra maskeyi önce saç derinize sonra saçlarınıza uygulayın. Uçları çok kırılıyorsa özellikle bu bölgelere sürdüğünüz den emin olun. Saçınızı şampuanlama dan önce maskeyi 15-20 dakika bekletin.

Saçın daha sağlıklı olmasını, kurumaması ve aşırı yağlanmamasını sağlamak için bir çözüm arıyorsanız yukarıdaki maskeleri deneyebilirsiniz. Son bir öneri; saçlarınızı her gün şampuanlamak hem saç derisini hem de saçınızı kurutur. 2-3 günde bir şampuanlar sanız saçın doğal yağı gereken nemi sağlayacaktır. Saçlarınız aşırı yağlıysa saç diplerindeki yağı azaltmak için kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 
Saç bakım ürünlerini satın aldım bugün gidip deneyeceğim çok heyecanlıyım.
 
Geri
Üst