Saç Rengi Değiştirme Rehberi | Kogo Society Forum

Saç Rengi Değiştirme Rehberi

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
238
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Saç Rengi Değiştirme Rehberi

Yenilenmek ve değişiklik için hepimizin en sık başvurduğu yöntem saç rengini değiştirmektir. Bu değişiklikler çoğu zaman bize kendimizi iyi hissettirse de yanlış seçimler canımızı sıkabilir. Bu sebeple özellikle ilk kez saçınızı boyatıyorsanız ilk seferde köklü değişiklikler yerine doğal saç renginizden birkaç ton farklı renge boyatmalısınız. Unutmayın ortaya çıkacak sonucun sizi hüsrana uğratma tehlikesi de var.

Saç boyama esnasında saçın üzerindeki koruyucu tabaka açılarak boyayı emer ve rengin tam olarak etkinleşmesini sağlar. Eğer boyadan sonra saçlarınızı 1-2 gün yıkamazsanız bu etki artar. Sonrasında ise renk koruyucu özelliği olan şampuanları tercih edebilirsiniz. İstediğiniz saç rengi doğal saçınızdan daha açık bir ton veya sarı renk ise boyadan önce uygulanacak olan saç açma işleminin saçlarınızı yıpratacağını göz almalısınız. Ayrıca bilinen bir gerçek şu ki saçlarınız bakımsız ve yıpranmış ise boyadan istediğiniz verimi alamazsınız. Öncesinde bakım yaptırmak ve kırıklarını aldırmak en iyisidir. Halk arasında da söylendiği gibi temiz saça boya yapılmaması tavsiye edilir. Çünkü saçlarınızı yıkadıktan sonra yağlanmaya başlar ve bu doğal yağ aynı zamanda saçınızı dış etkilerden korur.

Saç boyası seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ten rengi ile uyumu olması gelir. Her zaman ten renginizden ya 2 renge kadar açık, ya da 2 renge kadar koyu olan renkleri tercih ederseniz cildiniz ile en uyumlu rengi yakalarsınız. Saç renkleri hakkında yapılan araştırmalarda çikolata kahvesi ve yakın tonlar ile balköpüğü renkleri daha sıcak renkler olduğu için kişileri ulaşılabilir gösterdiği ortaya çıkmış. Küllü kumral ve kahve-kızıl tonlar ise soğuk renkler olup asi bir görünüm verecektir.

Saç Rengi Değiştirme


Saç Rengimi Değiştirmek İstiyorum


Beyaz tenli olanlar, küllü renkler veya açık sarı gibi renkler ile soluk görünebilirler. Eğer beyaz tenli iseniz karamel, altın kahve, altın kumral ve bal köpüğü tonları ile istedikleri mükemmel görünümü elde edebilirler.

Buğday tenli yani kumrallar için kızıl ve siyah uzak durulması gereken renkler arasındadır. Küllü tonlar, kahveler, altın kumral gibi renkler buğday tenliler için ten rengini tamamlayıcı unsurlardır. Saçlarının 1-2 ton açığı renk geçişleri sağlayan balyaj uygulamaları da en çok kumrallara yakışır.

Gelelim esmer tenlilere, gayet iddialı olan bu ten rengi için saç boyası renkleri kısıtlıdır. Sıcak tonlar değil kahve ve siyah renklerini tercih etmeleri önerilir.

Saç kesiminizin yüz şeklinize ve saç renginizin de saç kesiminiz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Kuaförünüz size bu konuda yardımcı olacaktır. Aynı şekilde göz renginiz de saç boyası renginiz için belirleyici bir unsurdur.

Saç Rengi Değiştirme


Koyu kahvenin üstüne hangi renk tutar?

Karamel tonları, bronz ve kestane koyu kahve üzerine atılabilecek en doğru tonlamalardır. Koyu kahve saçlarınız doğal renginiz ise ve olduğundan daha açık bir renk elde etmek istiyorsanız kuaförlerin mutlaka açıcı gerekir söylemlerine hazır olun.

Kızıl saçın üzerine hangi renk olur?

Bu soru da kızıl saçlı okuyucularımızdan çok sık aldığımız bir soru..Kızıl saçın üzerine çikolata kahve uygulamak, kızıl saçın üstüne ne renk tutar gibi konularda aslında iyi bir kuaföre danışmak en iyisidir. Fakat uygulama sonrası bakım hakkında öncesinde konuşup fikir almanız doğru olacaktır. Çünkü yanlış uygulamalar sonucu yıpranan, istediği renge bir türlü ulaşamayan örnekler çok var ?

Evde saç boyama nasıl yapılır?

Sürekli kuaföre gitmekten sıkıldıysanız saçlarınızı evde kendiniz boyamayı tercih edebilirsiniz. Birçok saç boyası markası evde saç boyamaya uygun kitler halinde, farklı renk alternatifleri ile saç boyası satışı yapmaktadır. Ten renginiz ile uyumlu rengi doğru seçtiğiniz sürece uygulamada sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz.

Evde saç boyama püf noktaları;

Boya yaparken alın ve ense bölgenizde cildinize sürülen boyaları sonrasında çıkarmak sorun olabilir. Bunun için bir miktar vazelinden yararlanabilirsiniz. Ense, alın ve kulak arkası bölgelerine vazelin sürün. Bu sayede boya teninize etki etmeyecektir.

Uzun ve kalın telli saçlara sahip olanlar için önerimiz iki kutu boya kullanmanız. Tüm saç tellerine etki ederek renk farklılıkları oluşmaması için bolca boya uygulamanız gerekiyor.

Boyayı uygulamak kadar korumak da önemlidir. Boyalı saçlara uygun şampuanların renk kalitesini daha uzun süre koruduğundan bahsetmiştik. Bir önemli konu da saçlarınızı yüksek ısı ile kurutmamaktır. Saçın nem dengesini bozarak yıpranmasına neden olduğu gibi, renklerin de donuklaşmasına sebep olur.

Evde saç bakımı ile ilgili yazılarımızı daha önce paylaşmıştık. (Buradan tekrar göz atabilirsiniz) Boyadıktan sonra da bakıma devam edin. Bakımlı saç her zaman sağlıkla parlar ve rengin güzelliğini ortaya çıkarır.

Saç boyası kutusundaki talimatlara mutlaka uyun. Bekleme süresi, boya öncesi bakım gibi konulardaki uyarılar önemlidir. Eski bir tişört giyerek, boya sonrası yıkamadan sonra kullanacağınız eski bir havluyu da hazırlayın. Eğer cildinizde herhangi bir noktaya boya gelirse hemen ıslak mendil ile silin.
 

Geri
Üst