Instagram’ın Uyguladığı Sansüre Kadınlardan Tepki Geldi | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Instagram’ın Uyguladığı Sansüre Kadınlardan Tepki Geldi

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Instagram’ın Uyguladığı Sansüre Kadınlardan Tepki Geldi

Instagram’ın Uyguladığı Sansüre Kadınlardan Tepki Geldi

Kadınlar, Instagram üzerinde potansiyel olarak cinsiyetçi bir algoritma değişikliğini fark etti ve protesto etmek için cinsiyetlerini “erkek” olarak değiştirdi.

Instagram, gölge yasağı olarak bilinen uygunsuz içeriklerin izinsiz gösterilmemesi için geçtiğimiz Nisan ayında önemli bir adım atmıştı. Gölgelendirme yöntemi başladığında, “Instagram topluluk kuralları kapsamında çıplaklık ve uygunsuz içeriklere platform da izin verilmez.” şeklinde bir duyuru yapıldı.

İşte sorun tam burada başladı. İddiaya göre kadınlara yönelik geliştirilen algoritmalar, kadın bedenine yönelik sansürlemeler uyguluyordu. Hal böyle olunca feministler kadına yönelik bu uygulamaya karşı ayağa kalktı.

Bunun dışında cinselliğin bir sanat olduğuna inanan kesimler de bulunuyor. Bu görüşe sahip olan insanlar grafik görüntüler, yağlı boya tablolar, kara kalem çizimler hatta şiirlerle Instagram üzerinden kendi ağlarını kurabiliyorlar. Kadın ya da erkek bedeninin metalaştırılmasından öte, onu bir sanata çevirebilen sanatçılar da sosyal ağ üzerinde varlığını sürdürüyor.

Instagram’ın yeni politikasına göre bu içerikler de uygunsuz olduğu için, algoritma bu insanların kazancını ya da kitlesini yok edebiliyor.

Bu sanatçıların neredeyse tamamı konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarında, “Botlar, sanat ve pornografi arasındaki farkı söyleyemez.” diyerek isyan ediyor. Bilgisayar sisteminin bikini ile iç çamaşırını ayırt edemeyeceğini ifade eden kadınlar tepkilerini, kullanıcı hesaplarındaki cinsiyet kısmını erkek olarak işaretleyerek belli etti.

Cinsiyetçi kural

Instagram’ın Uyguladığı Sansüre Kadınlardan Tepki Geldi


San Francisco merkezli kar amacı gütmeyen Elektronik Frontier Vakfı’nın sivil özgürlükler direktörü Greene, “Platformlar genellikle her türden cinsel içeriğin azaltılması ve denetlenmesi konusunda oldukça kötü.” diyerek algoritmaların genel olarak kusurlu yapıda olduğunu ifade etti.
 
Üst