Google Arama Konsolu, HTTP ve JSON-RPC Desteğini Bırakıyor | Kogo Society Forum Güncel Paylaşım Platformu

Google Arama Konsolu, HTTP ve JSON-RPC Desteğini Bırakıyor

CrypticaL

Düttürü Dünya..
Yönetici
Forum Sahibi
Üyelik Tarihi
2 Eylül 2019
Mesajlar
477
Tepkime puanı
233
Puanları
43
Yaş
27
Konum
Root
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova
Google Arama Konsolu, HTTP ve JSON-RPC Desteğini Bırakıyor

Google Arama Konsolu, HTTP ve JSON-RPC Desteğini Bırakıyor


Google’ın Arama Konsolu’nda HTTP ve JSON-RPC desteğine son vermesi SEO bu değişiklikten etkilenecek gibi duruyor.

Google, Arama Konsolu’nun API servislerine yapılan HTTP ve JSON-RPC isteklerine verilen desteği sona erdireceğine dair geliştiricileri 2018’de yayınladığı bir blog yazısında bilgilendirmişti. Google Webmaster Twitter hesabından bugün yapılan bir açıklamada ise bunun yakın bir zamanda gerçekleşeceği belli oldu.

HTTP & JSON-RPC İstekleri

Eğer bir geliştiriciyseniz ve Google Arama Konsolu’nun API servisine toplu HTTP ve JSON-RPC istekleri yapıyorsanız, uygulamanızın bu servisi kullanan bölümlerinin yakın bir zaman içinde çalışmaz hale geleceğini belirtelim. 2018’deki bilgilendirmesine rağmen Google, API servisine bu yöntemlerle oluşturulan isteklerin gelmeye devam ettiğini açıkladı. Bu nedenle geliştiricilerin uygulamalarını gözden geçirmesinde fayda var.

Peki bu neden önemli?

Birçok uygulama, Google Arama Konsolu API servisini SEO verimliliğini artırmak için farklı yerlerde ve farklı şekillerde kullanıyor. Bunlar arasında kullanıcı raporlama, hata takibi ve kontrol paneli araçları gibi faydalı özellikler bulunuyor. Google, bu özelliklerden faydalanmaya devam etmek için yapılması gereken değişiklikleri 2018’deki blogunda açıkladı.
 

Benzer konular

Üst