Google’a Şok Suçlama! Arama Sonuçları Yanlış İddiası | Kogo Society Forum

Google’a Şok Suçlama! Arama Sonuçları Yanlış İddiası

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
709
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Google’a Şok Suçlama! Arama Sonuçları Yanlış İddiası

Google’a Şok Suçlama! Arama Sonuçları Yanlış İddiası

Son zamanlarda manipülasyona açık olduğu söylenen Google arama motoru sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri’nde antitröst (tekelcilik karşıtı) soruşturmalarının başlatılmasına sebep oldu.

Amazon, Facebook ve Apple gibi büyük şirketlerin çokça karşılaştığı tekelcilik karşıtı soruşturmalar, Google ile beraber Android için de başlatıldı. Peki detaylar neler?

Google arama sonuçları için farklı bir yola başvuruyor mu?

Arama motoru devi, The Wall Street Journal’ın haberine göre büyük çaplı şirketleri, organizasyon kapasitesi küçük olan şirketlerin önüne geçiriyor. Google, bunu gerçekleştirmek için kendi mühendislerini kullanıyor.

100’den fazla kişi, ilgili soruşturmanın selameti adına yetkililere yardım etti. Bazı insanlar, Google’ın kendi sistemindeki sıralamaları siyasi ilişkiler aracılığı ile değiştirdiğine inanıyor.

Bazı kişiler ise arama motoru şirketinin küçük işletmelere eBay’e veya Amazon’a şans tanıdığı gibi şans tanımadığını ifade ediyor. Bu soruşturmanın bittiğini söyleyen WSJ, sonuçları kısa bir şekilde özetledi.

Bir sayfada yer alan sonuçları toplamak ve onları gerektiği gibi sıralamak konusunda insanları tercih etmediğini söyleyen Google, bu işi kendi arama motoru robotlarına yaptırıyor.

WSJ, Google’ın arama sonuçlarını büyük şirketler için manipüle ettiğini dile getirdi. Gazetenin en güçlü dayanağı, eBay’in Google’a sürekli bir şekilde reklam vermesi. Bu bağlamda Google’ın reklamlara göre hareket ettiği anlaşılıyor.

Google’a Şok Suçlama! Arama Sonuçları Yanlış İddiası


WSJ ekibinin doğru olduğunu söylediği diğer bulgular şu şekilde:
  • Google, bazı hassas konularda kimseye hiçbir bilgi vermeden sıralamaları değiştirdi.
  • Google, kendi şirket politikalarını teknik olarak ihlal etmeyen bazı kural açıklarını mühendisleri ile paylaştı ve mühendislerine etik olmayan yolları kullanmalarını söyledi.
  • Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, istenmeyen ve nefret içerikli mesajlar konusunda tartıştı. Larry Page, bunun derhal önlenmesini isterken Sergey Brin bunun serbest bırakılmasını istedi.
  • Brin, Yahudi karşıtı internet sitelerinin sonuçlarda çıkmasına izin verirken Page buna karşı çıktı ve Brin’in şirketi batıracağını düşündü.
Google, WSJ tarafından yayımlanan raporun yanlış, eski ve eksik bilgiler içerdiğini açıkladı. Sorumluluklarını gayet iyi bildiğini belirten Google, bu iddialara inanılmaması gerektiğini ifade etti. Peki Siz neler düşünüyorsunuz?
 

Benzer konular

Yeni Konular

Geri
Üst