Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir? | Kogo Society Forum

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
682
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?


Girişimcilik son dönemlerin en popüler konuları arasında ancak maalesef bir girişimci de olması gereken bazı ortak niteliklerin pek çoğuna sahip olmayan kişilerin, bu işe el atması ve piyasaya girmesi, genellikle iflas etme sonucunu doğuruyor ve girişimler birer birer ölüyor. Dolayısıyla bir iş için girişim yapmadan önce başarılı girişimcilerin ortak özelliklerine göz atmayı ve sizde bunlardan ne kadarı mevcut kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Girişimcilik en basit şekliyle, kişinin kendi işini kurmasıdır. Ama bu işi başarılı noktaya getirmek için “girişimci” dediğimiz kişinin özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Hemen herkes kendi işinin sahibi olmak ister; ama başaranların küçük bir kısmı oluşturduğunu biliyoruz. En beğendiğim girişimcilik tanımlarından birisi ise Apple tarafından yapılmıştır; “Eski kuralları, çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri.”

Aslına bakılacak olursa girişimcilik için tam ve net bir tanım yapmak pek mümkün değildir. Kelimenin ilk olarak orta çağda kullanılan ve iş yapan anlamı taşıyan “entreprendere” kelimesinden geldiği biliniyor. Risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirebilme ve tüm bunları hayata geçirebilme süreci de girişimcilik olarak tanımlanmaktadır.

Son yıllarda iş dünyasında giderek yükselen ve değerlenen bir kavram olan girişimcilik, internet ve teknolojiyle birlikte gelişmiştir diyebiliriz. Çünkü yeni nesil gençlerin, tam da internet çağında yaşaması, birbirinden farklı projelerin hayata geçmesini kolaylaştırıyor. Yenilikçi, işe yarar fikirlere sahip olan girişimciler, hem kendi işlerine sahip oluyor hem de ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.

Girişimci Kime Denir?

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?


Girişimcinin genel olarak sözlük anlamı; ticaret ve sanayi gibi alanlarda belli bir miktar sermaye koyarak iş yapmaya girişen, kar amacı ile riski üstlenen kişidir. Girişimciler ellerinde bulunan olanakları en iyi şekilde kullandıkları gibi ihtiyacı olan mal ve hizmeti yaratmak için de en iyi çözümsel önerileri sunmaktadır. Bu amaçla da üzerine fazlasıyla riski alabilir ve üstesinden gelebilir. Tüketici ihtiyaçlarına yönelik üretim ögelerini satın alır ve geniş bir çerçeveden bakarak bunları bir araya getirir. Bu aşamada kar elde etmek için riski üzerine alır.

Tek amaçları para kazanmak olmamakla birlikte tüketici ihtiyaçlarına yönelik mal ve hizmet üretimi yaparlar. Girişimci bir ruhun temel faktörleri ise; yetenek, cesaret ve bilgidir. Bu 3 özelliği iyi bir şekilde kullanarak sürdürülebilir ürünler üretmektedir. Girişimci, yönetici değildir ve bir şirket kurmadan, hayata karşı bakış açıları ile organizasyonlarını gerçekleştirirler.

Planlama Kabiliyetleri

Bir işe giriştiğinizde, ilk önce her şeyin basit olduğunu ve işlerin tıkırın da olacağını düşünebilirsiniz. Ancak aslında en küçük bir alım satım işi bile çok sayıda aşamadan oluşur ve bu yüzden işini büyütmek isteyen birisi kesinlikle doğru bir planlamacı olmalıdır. Ürün girişleri, uygulanacak stratejiler, satışlar, kargolar ve nakliyatlar, reklam çalışmaları gibi çok sayıda farklı işi doğru bir şekilde detaylandırmak, işlerin takibini kolaylaştıracaktır.

Amatör Ruh, Profesyonel Hizmet

Yukarıdaki slogan artık biraz klişe oldu ve herkes aynı şeyi söylüyor. Ancak bir girişimci bunu gerçekten hayatına uygulamak zorunda. Hem işinizden keyif alacak ve her gün koşa koşa kendi işinize gidecek kadar onu sevmeli, aynı zamanda işinizi düzgün bir şekilde sunabilecek kadar ciddi olmalısınız. İşten keyif almamak ve sırf para için yapmak, aynı zamanda yeterince ciddiyetle çalışmamak, maalesef girişimcilerin en büyük düşmanları arasında yer alıyor.

Para Yönetimi

İşinizi kurdunuz, ilk ürünlerinizi sattınız ve bir anda gelen paralar gözünüzü kör mü etti? O zaman pek de iyi bir girişimci değilsiniz. Çünkü satışlardan elde ettiğiniz cironun büyük bir kısmı iş yerinin kendi maliyetleri için harcanacak ve size ilk başlarda belki de maaşlı bir çalışan kadar bile para kalmayacak. Pek çok yeni girişimci, maalesef kendine çok fazla para ayırıyor ve şirketinin ihtiyaçlarını gözardı ediyor. Bundan uzak durmayı ve şirketinizin geliri ile kendi payınızı iyi bir şekilde ayırmayı unutmayın.

Ekip Yönetimi ve Liderlik

Günümüzde herkes bir lider, herkes bir patron. Ama aslında liderlik sadece ekibinize iş yaptırmak olarak algılanmamalı. Zira pek çok yeni iş yeri sahibi, biraz da kendi iş yerine kavuşmanın şımarıklığıyla, insanları canından bezdirebiliyor ve ansızın çalışanlarının elinden kaçmaya başladığını görebiliyor. Halbuki ekip yönetimi işlerin düzgün yürümesini sağlamanın yanında, çalışanların tatmin ve mutluluğunu da sağlamayı içeriyor. Dolayısıyla sadece iş yaptırma odaklı bir çalışma tarzı, bir süre sonra çalışanlarınızın size elveda demesiyle sonlanacaktır.

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?


Fikirlere Önem Vermek

Başarılı bir girişim fikri oluşturmuş ve bunu güzelce hayata geçirmiş olabilirsiniz. Ancak neredeyse her iş bir şekilde dönüşüme uğramak zorunda ve güncel ihtiyaçları, sorunları yeni fikirlerle destekleyerek çözmek gerekiyor. Eğer yeni fikirlere açık değilseniz ve sadece dediğim dedik olmaya çalışıyorsanız, bir süre sonra sorunların üstesinden gelmekte fikir kıtlığı yaşayacak ve üretkenliğinizin düştüğünü fark edeceksiniz.

Hırslı Olmak

Hırs, başarınızı güçlendirecek bir unsurdur. Ama tehlike sinyalleri veren hırs ile teşvik edici arasında fark vardır. İşinizi büyütmek, başarmak adına hırslı olmak sizi teşvik eder. Zorluklar karşısında yılmadan hırslı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunun yanında başarınız için hırsınızı farklı kullanmanız sizi yok edecek bir unsurdur.

İletişim Kurma Becerisi

En önemli konulardan birisi hiç şüphesiz, iletişimdir. Müşteriler, ekibiniz veya personeliniz, yöneticiniz, yatırımcınız ile iyi bir iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Bu iletişimi kurmakta zorlanıyorsanız, projenizde kopukluklar olacaktır ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?


Esneklik

İşler planladığınız gibi gitmediği zaman eliniz ayağınıza dolaşmamalı. Karşılaşabileceğiniz durumlar için farklı seçenekleriniz de olmalı ve değişen şartlara ayak uydura bilmelisiniz. İleri görüşlü olma yeteneğiniz bu noktada da ortaya çıkmaktadır ve esnek olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Finansal Bilgi

Ürettiğiniz ürün veya hizmetin bedelini hesaplaya bilmelisiniz. Rakamlara bakarak karar verebilmeli ve hangi kriterleri hesaba katmanız gerektiğini bilmelisiniz. Girişimcilerin birçoğu finansal bilgi eksikliği nedeniyle başarısını engellemektedir. İyi ve sağlam fikirlerini hayata bu nedenle geçiremeyip, çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle para ve finansal konularda kendini geliştirmiş olması gerekiyor.

Özgüven

Özgüven eksikliği, girişimcinin alması gereken riski, alamamasına neden olacaktır. Öz güveniniz eksikse, tereddütlü hareket edecek ve bu nedenle fırsatları kaçıracaksınız. Özgüveninizi yükseltmek için kendinize ve iş ile ilgili olarak becerinize inanmalısınız.

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?


Zaman Yönetimi

Daha çok çalışmak yerine çalıştığınız süreyi tam performanslı bir şekilde yönete bilmelisiniz. Eğer çok çalışıyor; ama zamanınızı doğru bir şekilde yönetemiyorsanız, 1 günün saati size yetersiz gelecektir. Ayrıca bu şekilde çalıştığınız da, pek bir başarı da elde edememiş olacaksınız.

Motivasyon

Girişimci motivasyonunu yitirdiği zaman başarısızlığını ilan etmiş olur. Bu oldukça zor olacaktır. Çünkü belli bir yerde maaşla çalışmıyorsunuz ve tek başınıza çözümler üretmeye çalışıyorsunuz. Bu motivasyonu kendiniz yaratmalı ve her gün aynı şevkle çalışmalısınız.

İleri Görüşlülük

Bugünün koşulları bir yana gelecek için hareket etmelidirler. Geleceğin trendlerini bugünden görebilmeli ve henüz ihtiyaç duyulmamış; ama duyulacak konulara çözüm olacak projeler üretmelidir. Projesinin yarının şartlarına uyumluluğunu ve başarı derecesini kestire bilmelidir.
 

Yeni Konular

Geri
Üst