Veri Merkezi (Data Center) Nedir? | Kogo Society Forum

Veri Merkezi (Data Center) Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
641
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
Veri Merkezi (Data Center) Nedir?

Veri Merkezi (Data Center) Nedir?


Datacenter (Veri Merkezi), içerisinde kullandığımız hosting veya sunucu türlerinin bulunduğu üst düzey teknolojilerin kullanıldığı server deposudur diyebiliriz.

Özellikle İnternet kullanımının sürekli olarak artması ile İnternet teki bilgiler daha fazla önem taşır hale geldi ve daha fazla güvenlik önlemi alınmak zorunda kalındı. Dolayısıyla bu verilere ev sahipliği yapacak Veri merkezleri (Data center) kurulmaya ve geliştirilmeye başlanıldı. Bu yazımızda sizlere Data Center Nedir, Data center Nasıl Kurulur ?, Data centerların Önemi, Data center Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır ? , gibi sorulara değinip ufak bir bilgilendirme yapacağım.

Veri merkezlerin de güvenlik, güçlü elektrik, iklimlendirme, güçlü internet alt yapısı gibi bir çok konuda ileri teknolojileri kullanmanız gerekmektedir.

Örneğin iklimlendirme konusunda eksik olan bir Data center düşünmek gerekirse, gerekli soğutma yapılmadığında sunucuların kullandığı güçten dolayı oluşan ısı ortamı çok fazla ısıtacaktır ve ısıdan kaynaklı sorunlara neden olacaktır. Nem dengesi kurulamadığında fazla nemli ortamlarda elektronik devre kartları oksitlenme yapabilir ve buda yine sunucularınız da sorunlar oluşturur.

Yangın tesisatları yapılmalı her hangi bir sorunda hemen müdahale edilmeli, dışarıdan girişlere izin verilmeyecek kadar güvenli olması gerekiyor. Bunun gibi bir çok nitelik Data centerlar da olması gerekiyor.

Data centerlar iki şekilde servis vermektedir.

Data centerlar iki şekilde servis vermektedir.


1.) İstediğiniz bir Data center ile anlaşıyorsunuz tüm alt yapı Data center tarafından karşılanıyor ve server sizin adınıza dilediğiniz süre boyunca kiralanıyor.

2.) Co-Location (Server Barındırma)

Bu servis tipinde ise siz bir kasa alır bunu Veri merkezine kargo ile veya elden teslim ederseniz. Kasanızın tipine göre rack veya atx raflardan bir tanesine kasanız yerleştirilir ve kablo bağlantıları yapılır, yazılımlar kurulup aktif hale getirilir.

Bu şekilde baktığınızda bu işleri ev ortamında veya küçük bir ofis ortamında yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ancak bunun maaliyeti çok fazla olacaktır. Çünkü burada kullanacağınız internet üst düzey bir internet olacaktır. Yani evinizdeki internet download hızını ne kadar arttırsanız da upload hızı 1Mbit’tir. Ancak serverların ihtiyacı olanda upload hızıdır. Bundan dolayı bu hizmeti evinizde sağlamanız çok zor ve maaliyetli olacaktır.

Bir zamanlar benimde hayalim olan evimin bir odasını servere çevirip 7/24 bilgilerimi orada saklamak sitelerimin sunucu masrafını azaltmak gibi düşünceler.
 

Yeni Konular

Geri
Üst