SSD ve HDD Arasındaki Farklar | Kogo Society Forum

SSD ve HDD Arasındaki Farklar

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
SSD ve HDD Arasındaki Farklar

SSD ve HDD Arasındaki Farklar

En çok kullanılan ve karşılaştırılan HDD ve SSD Diskler arasındaki farkı hız, titreşim, enerji açısından değerlendirip sizlerle bu yazıda paylaşacağım.

Öncelikle SSD Disklerden başlayalım.

SSD Diskler herhangi bir çelik disk barındırmadığından dolayıdır ki en azından fiziksel olarak baktığımızda flash disk entegrelerine benzer yapılardadır. Aynı zamanda RPM olarak bilinen dakikada 7200,5400 gibi fazla enerji isteyen olaylardan uzak durmasından dolayı SSD disklere ulaşım süresi HDD ile arasındaki ilk fark olarak karşımıza çıkıyor. Yazımda sizin de tahmin edeceğiniz gibi SSD Diskleri öveceğim ancak öncelikle şunu söyleyelim bütün bu avantajlarına rağmen HDD disklerin varlığını sürdürüyor olmasının ana sebebi maliyet farkı.

Yani siz 200 GB SSD diskte istediklerinizi yapabilecekken maliyetinden dolayı 32 GB gibi değerler kullanabiliyoruz.

Samsung’un çeşitli testler ile SSD ve HDD arasındaki farklılık raporunu sizlere sunayım.

Karşılaştırılan laptoplar eşit donanıma ve tamamen eşit koşullarda bilgisayarlardır ve aralarındaki tek fark bir tanesi HDD, bir tanesi SSD olmasıdır.

Performans özelliklerin tamamında SSD büyük bir fark yaratıyor.

Hadi performans ile çok bir işimiz yok diyelim ki son yapılan Titreşim Testi’de gerçekten şaşırtıcı düzeyde SSD’nin fark yarattığı görülüyor.

Gerçekten güçlü bir dayanıklılığa sahip olan SSD Diskler aynı zamanda performans açısından da çok etkili. Aynı zamanda şunu da ekleyeyim genel bilinen kanı daha performanslı çalışan her şey daha fazla enerji sarfiyatına neden olacaktır. Ancak disk konusunda bu böyle değil. SSD Diskler bu kadar performanslı oldukları gibi aynı zamanda pil dostu olarak da karşımıza çıkıyor. Tam dolu pili HDD disk ile 3 saat kullana biliyorken SSD ile çalışan bilgisayarlar 4 saat kadar bir süre sonra pili bittiğini görüyoruz. Buda SSD’nin daha az enerji sarfiyatına sahip olduğunu kanıtlıyor.

Tavsiyem: Şahsi fikrim ve düşüncelerimle sizlere açık arak SSD nin önce olduğunu söyleyebilirim. Kendi toplama bilgisayarımda 500GB Samsung Evo 850 + 1 Terabayt WD Blue 7200 RPM HDD bulunmakta gayette memnunum ve C sürücüsünü SSD ye D sürücüsünü de HDD ye okutunca performanstan ödün vermeden ikisi de stabilize bir şekilde çalışıyor.

Yaptığım sitelerin ve bilumum gerekli kod, arşiv benzeri yedeklerim den dolayı HDD almak durumda kaldım iyi ki de almışım diyorum çünkü C deki SSD yi boş yere yormuş ve doldurmuş olacaktım…
 

Geri
Üst