Puzzle Nasıl Yapılır? | Kogo Society Forum

Puzzle Nasıl Yapılır?

Lola 

Yönetici
Üyelik
3 Eylül 2019
Mesajlar
237
Cinsiyet
Kadın ♀️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Balık ♓
Ruh Hali
Cadı
Puzzle Nasıl Yapılır?

Puzzle Nasıl Yapılır?

Klasik Puzzle Nasıl Yapılır?

Puzzle Nasıl Yapılır?


Klasik bir puzzle, başka deyişle yapboz için gerekenler şöyle:
  • Sevdiğiniz bir resmin tercihen renkli çıktısı
  • O resim boyutlarında bir karton
  • Tercihen sprey veya sıvı yapıştırıcı (tutkal vb. tabaka oluşturan yapıştırıcılar kalınlık yaparak sonucu kötü etkileyecektir)
  • Mat vernik (parlak yüzey de tercih edebilirsiniz ama mat daha iyi duracaktır)
  • Yapboz deseni çıktısı veya (kendi tasarımızı yapmak isterseniz) beyaz bir kağıt, cetvel ve kurşun kalem
  • Maket bıçağı (sadece yetişkinler için!)
Yapmanız gereken çok basit. Resmi kartona hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırın. Kuruduktan sonra verniği sürün ve bekleyin. Sonra karton tarafını çevirin (resim tarafından yaparsanız ufak tefek hataları gizlemeniz zor olabilir). Yapboz çıktısını veya kağıda kendi çizdiğiniz deseni
yerleştirip maket bıçağıyla çizgileri takip ederek kesin. Yapbozunuz hazır.

Puzzle Oyunu Nasıl Yapılır?

Puzzle Nasıl Yapılır?


Bilgisayar ve tablet çağında çocuklarınızı fiziksel bir oyuna ikna etmek zor olabilir. Ama puzzle oyunu ile bu hiç zor değil. Yukarıdaki malzemelerin aynılarını edinmeniz yeterli.
Bu sefer resmi kartonun tamamına yapıştırmak yok. Kenarlarda pay bırakarak bir kare çizin ve karenin içine de 16 küçük kare çizip işaretleyin. Karelerin üstüne sayıları yazın.

1 2 3 4
5 6 7 8
9 10 11 12
13 14 15 16

5’in soluna ile 8’in sağına birer boş kare daha çizin. Sayıların olduğu kareyi bütün olarak kesin. Yandaki iki kareyi ayrıca kesin. Aynı kartondan bir tane daha hazırlayıp ikisini üst üste yapıştırın. Arkaya da düz bir karton yapıştırın.
Kestiğiniz kartonda sayıların olmadığı tarafa uygun boyutta bir resmi yapıştırabilirsiniz. Puzzle oyununu çocuklar için hazırlıyorsanız ünlü çizgi filmlerden sahneler ideal.
Yapıştırıcı kuruduktan sonra kartonu çevirip numaralandırdığınız kareleri maket bıçağıyla kesin. Bu küçük kareleri biraz önce hazırladığınız kartonun üstüne dizin. Bundan sonra kareleri fazladan iki kareyi kullanarak kaydırabilir ve resmi tamamlayabilirsiniz.
 

Geri
Üst