OLED TV Nedir? | Kogo Society Forum

OLED TV Nedir?

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
641
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Öfkeli
OLED TV Nedir?

OLED TV Nedir?

Televizyon insanların hayatının neredeyse vazgeçilmezi olmuştur. Bazılarımız neredeyse ömrümüzün yarısından fazlasını bu teknolojinin önünde geçirmekteyiz. (Tabi ki bu durum çok da iyi değil. Televizyon önünde geçen bir ömrünü çok da verimli olacağını düşünmüyoruz) Bundan dolayı tercihi fazla olduğundan dolayı bu paralelde de gelişmektedir. İlk çıktığı dönemlere baktığınızda tüplü siyah beyaz ekranlardan daha sonra gelen yine tüplü fakat renkli ekranlar…

Sonrası LCD ekranlar geldi, bu teknolojinin ilerlemesi ile birlikte LED televizyonlar evlerimizdeki yerini aldı. Fakat televizyonun gelişimi burada durmadı. LED teknolojisi geliştirilerek Oled televizyonlar marketlerin raflarında yer aldı. Peki bu Oled televizyonların diğerlerinden farkı nedir ? Gerçekten yüklü bir fiyata satılan bu televizyonları almak mantıklı mıdır?

OLED TV Nedir ?

OLED TV Nedir ?

Oled TV’ler ilk çıktığı fiyatlarda artık satılmamaktadır. Teknolojinin ilerlemesi Oled TV’lerinde fiyatını düşürdü. Artık makul fiyat aralığında satılmaktadır. Tabi ki diğer Smart TV’lere göre yine pahalı satılmaktadır. Bundan dolayı etrafımızda bir çok yerde göremeyebilirsiniz. Fiyat aralığının biraz fazla olmasının diğer bir sebebi de Oled panel kullanarak Smart TV üreten firmanın az olmasıdır.

Oled TV’ler diğer LED televizyonlara göre daha kaliteli bir resim görüntülemeye, daha az güç tüketimine ve daha hızlı tepkiye sahiptir. Oled ve Led ekranların isim benzerliği dışında çok da fazla benzerliği bulunmamaktadır. Oled kelimesinin açılımı olarak “Organic Light-Emitting Diode” (Organik Işık-Yayan Diyot) şeklindedir. Bu tabirde dikkatinizi çeken kelime büyük bir ihtimalle organik’tir. Peki bu kelimenin bu teknoloji ile ne alakası olabilir. Bu kelime panel içerisinde camın önünde yer alan karbon f,ilmi anlatmaktadır.

Oled televizyonlarının özelliklerinde biride kendi ışıkları bulunurken diğer Led televizyonlar ise dışarıdan bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarlar. Oled TV’ler ilk çıktığı dönemlerde üretim bandında iken hata ve arızaya düşmekteydiler. Bundan dolayı kar marjları çok da fazla olamıyordu. Tabi ki buda fiyatlara yansıyınca pahalı bir televizyon karşınıza geliyordu. Fakat geçen dönem içerisinde özellikle Samsung ve LG firmalarının ar-ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojiler ile Oled TV’lerin üretimi kolaylaşmış ve fiyatları biraz aşağı çekilmiştir.

OLED TV Fiyat Aralıkları

Oled televizyon fiyatları şuan 5000 TL’ den başlayan fiyatlarla satılmakta. Tabi özellik ve ekran büyüklüğüne göre fiyatı 2300 TL’ ye kadar gitmekte. Ama size tavsiyemiz bu yıl içerisinde Oled TV için yeni hamleler olabileceğinden dolayı bazı modellerin fiyatında düşüş olacağı bekleniyor.

OLED TV özellikleri

OLED TV özellikleri

Oled TV’ler;
  • LED ve LCD’den 1000 kat daha fazla hızlı olduğu
  • Bulanık görüntüden eser kalmadığı
  • Görüntülerde daha çok detayın ortaya çıktığı
  • Yerel karartmanın mümkün olduğu
  • Ayrıca tam siyahın bu Oled televizyonlarda olduğunu söyleyebiliriz.
 

Benzer konular

Yeni Konular

Geri
Üst