Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor | Kogo Society Forum

Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor

CrypticaL 

Düttürü Dünya..
Yönetici
Üyelik
2 Eylül 2019
Mesajlar
1,016
Cinsiyet
Erkek ♂️
İlişki Durumu
İlişkim Var
Burcu
Kova ♒
Ruh Hali
Uzaklaş
Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor

Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor

iOS 13 yazılımı karanlık mod özelliğini destekliyor. Bu mod üzerinde yapılan testlerde özelliğin pil ömrünü yüzde 30 arttırdığı gözlendi.

Düşük ışıklı ya da karanlık ortamlarda göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olan Karanlık Mod özelliği, aynı zamanda pil ömrünü de arttırıyor. Bu anlamda yapılan test kapsamında, OLED ekranlı iPhone cihazın karanlık moddayken, ışık moduna göre ne düzeyde şarj tükettiğini ortaya çıktı.

PhoneBuff tarafından gerçekleştirilen testte, İki iPhone XS cihazı kullanıldı. Cihazlardan biri açık modda iken, diğeri karanlık mod ayarına getirildi. Telefonlar üzerinde işlemler yapan robot kollar, eş zamanlı olarak YouTube videosu izlemek, Google haritalarında gezinmek, Mesajlar uygulamasını kullanmak ve Twitter’da gezinmek gibi görevleri gerçekleştirdi.

Sonuçlar, iOS 13’ün karanlık modunun iPhone XS’in pil ömrünü uzatmaya gerçekten yardımcı olduğunu gösterdi. Açık moddaki cihaz pili bittiğinde, karanlık moddaki iPhone hala yüzde 30 bataryaya sahipti.

Telefonlar arasındaki karşılaştırmayı tablodan görebilirsiniz:

Karanlık Mod, OLED Telefonların Pil Ömrünü Arttırıyor


Öte yandan, test sırasında sadece karanlık modu destekleyen uygulamalar kullanıldı. Aynı zamanda telefonlar 200 nitte çalışıyordu, bu nedenle eğer testi uygulamak isteyenleriniz olursa, sonuçlar parlaklık ayarlarınıza bağlı olarak değişecektir.

OLED’lerde siyah rengi gösterirken piksellerin kapatıldığını, LCD’de ise ekranda ne gösterildiğine bakılmaksızın piksellerin yanmaya devam ettiği biliniyor. Ama Karanık mod ve bu moda uygun uygulamaları kullanmanın pil ömrüne olan katkısı ilk kez böyle kapsamlı bir teste tabii tutuldu.

Geçen yıl Google, Android Dev Zirvesi’nde benzer bir karanlık mod testinin sonuçlarını kamuoyuna duyurmuştu. Burada, OLED ekran kullanan ve orjinal piksele sahip, hem normal hem de gece modlarında iki cihaz (LCD ve iPhone 7) arasındaki güç kullanımı farkı gösterildi. Google’ın cihazı normal modda maksimum parlaklıkta 250mA, Apple’ın telefonu ise 230mA’de idi. Maksimum parlaklıkta ve gece modunda, piksel’in çekimi yüzde 63 oranında 92mA’ya düşerken, iPhone aynı kaldı.
 

Geri
Üst